İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İleriye yönelik projem hakkında

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
Merhaba arkadaşlar.
Yakın zaman önce kitap.com.tr tescili için webxgroup işe anlaştık. Tescil işlemleri başlatıldı. Şekli inceleme başlatıldı. Domaini gördüğüm gibi hemen işlemleri başlatmıştık fakat domain yıllardır itiraza düştüğü için kimse kullanamıyor. Oysaki ben sorgu yaptığımda boşta görünüyordu. Ertesi gün bir başkası tarafından rezerve edilmiş olması tamamen tesadüf (!) adını vermeyeyim çok ünlü bir host şirketinden sorgulatmıştım. Neyse Eğer kitap.com.tr tescili onaylanırsa domaini alamamam için bir neden yok(?)

önümüzdeki iki yıl içinde muhtemelen herşey bana geçer diye düşünüyorum. Kendime notlar tuttum. Site kurulursa şunlar şunlar yapılacak vs gibisinden. yazı yaz paylaştan daha çok reel işler için, online ticaret için planlarımı şimdiden yapmaya başladım.
Kim öle kim kala ama bir kitap sitesinden beklentiniz neler olurdu?

düşünebildiğim kadarıyla
-yayın evleri ile anlaşıp komisyonlu satış yapmak
-Bütün kitap sitelerinden bot ile fiyat bilgisini alıp kullanıcıyı diğer sitelere göndermek. En ucuzlarını listelemek
-toptan kitapçılarla anlaşıp kendi depomu, kendi ticaretimi yapmak
Ticaretin dışında kitap konuları, etkileşimli sosyal eklentilerle entegreli blog veya forum sitesi düşünüyorum
Fikirlerinizi okumak isterim. Teşekkürler

Son düzenleme:

kulturelbellek

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
32
Merhaba, kitap konusu her zaman ilgimi çekmiştir. Ben uzun yıllardır kitaplarımı kitapyurdu.com alıyorum. Hem fiyat uygun hem de çok hızlı gönderim sağlıyorlar ve piyasaya göre çok ucuz. Piyasa da çok fazla kitap satışı yapan site var fakat birkaç kitap sitesi ön plana çıkıyor. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek de kolay olmuyor. Mesela çok daha uygun bir site bile olsa yine sürekli alışveriş yaptığım yerlerden alıyorum.

Bir de son zamanlarda neokur.com gibi siteler yapıldı. İnsanlar okudukları kitaplardan bölümleri paylaşıyorlar.

Eksik olarak gördüğüm alan nadirkitap.com bu sitenin daha modern ve gelişmiş bir şekline ihtiyaç var. Özelikle eski kitap satışı yapan siteleri ( Sahafları) düşünerek bir proje yapmanı öneririm.

Ben de okuduğum kitapların önemli bölümlerini paylaşabileceğim bir siteyi yapmayı istiyorum fakat bir türlü başlayamadım. Daha doğrusu uygun bir alan adı bulamadım.

Şimdiden başarılar diliyorum...

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
112
Merhaba @kuzgun , çok harika bir alan adı . Umarım tüm işlemler gerçekleşir ve tüm hakları senin üzerine geçer. Ben kitap konusunda çok eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Gençliğimiz internet ortamında uzak değil. Bunu göz önünde bulundurarak açılacak site üzerinden, internet üzerindeki gençlere ulaşıp, kitap okuma çetelesi oluşturulabilir. Yine aynı site üzerinden eski el yazması eserler, orjinal kaynak eserler, kiralanabilmeli ya da satışa sunulabilmeli. Kitap almaya gücü yetmeyenler için belli bir süreliğine kitap kiralama sistemi oluşturulabilir. Böylece hem kitap okuma özendirilmiş olunur hem de kişiler bir kitap parası yerine bir kaç kitap fazladan okuma şansını elde edebilir. Artık bu işi sponsor firmalar gönderim ücretini gençlere destek için üstlenebilmeli.

Değişik kampanyalarla, hem devlet desteği alınarak hem de sponsor, vakıf,dernek,sendika vb. gibi yerlerden alınan destekle "kiralama usulü ile" daha uygun fiyata kitap okunabilir. Millet olarak okuma seferberliği başlatılabilir. Hani bir zamanlar seyyar gezici kitaplıklar vardı, lakin çok rağbet olmadı. Ama buna rağbet olur, çünkü kitap ayağına kadar gelecek.

Aklıma bunlar gelmişti, umarım bir işe yarar fikirlerim. Hayırlı olsun...

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Reaction score
86
Güzel bir domain, akılda kalıcı umarım iyi bir proje ortaya çıkar. Millet olarak okuma konusunda biraz zayıfız. İnşaallah okumaya teşvik edici bir proje olur.

KaRNeC

İyinet Üyesi
Reaction score
260
Domainin tescilleme konusundaki sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşmasını diliyorum. Sorgulanan alan adlarını kendi hesabına geçiren bir domain şirketi biliyorum. Sahibinin FETÖ'cü olduğu ortaya çıkmış ve daha sonra bu haberler bir şekilde gündemden çıkarılmıştı. Halihazırda da Türkiye'nin en büyük domain şirketi.

Neyse konuya dönelim. Köy okulları ile ilgili bir kampanya yapılabilir. Her ay bir ya da birkaç kitabevi ile sponsorluk anlaşması yaparak, köy okullarına çok cüzi fiyatlarla satış yapılabilir. Bunun dışındaki satışlardan da belli komisyonlar alınabilir. Aracılarla uğraşmak yerine tüm kitabevleri ile tek tek görüşüp onların "en çok satılanlar", "en çok beğenilenler" ya da "en çok ucuzlayanlar" başlıklarında her kitabevi için bir modül oluşturulabilir.

Aklıma şimdilik bunlar geldi. Hayırlı olsun şimdiden..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5