IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

similarweb

0
Onaylı Üye
Katılım
24 Ağustos 2015
Mesajlar
132
Reaction score
7
IMEI Numarası Nedir ? ve bu IMEI numarası olmayan telefonları nasıl kayıt altına alabiliriz sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

IMEI dediğimiz ve artık sokaktaki çocukların bile bildiği bu kodlar Uluslararası Mobil Cihaz Kodu (International Mobile Equipment Identity) olarak bilinen her cihazın kendisine has benzersiz olarak yüklenen özel kodlardır. Bu kodların en önemli özelliği de dünya üzerindeki bütün cep telefonlarında farklı olarak yüklenmeleridir.

IMEI Nasıl Öğrenirim ?

Cep telefonunuzun çevirici yani arama numara girerek arama yaptığınız ekranına girin. Daha sonra *#06# tuşladığınız zaman karşınıza aşağıdakine benzer bir imei numarası ekranı çıkacaktır. Buradan telefonunuz çift hatlı ise iki imei numarası tek hatlı ise tek imei numarası görebilirsiniz. Satın aldığınız cihazın kutusunun üzerinde veya içinde de cihazın imei numaraları yazmaktadır.

IMEI Numarası Sorgulama Ekranı

IMEI sorgulaması yaparak telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle BURAYA tıklayarak BTK'nın resmi veritabanı üzerinden satın almış olduğunuz cihazın imei numarası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorguladığınız zaman cihazın hangi firmaya ait olduğu ve model numarasının ne olduğu gibi bilgiler karşınıza çıkacaktır. Eğer kutuda yazan imei numarası ile cihazın içerisinde yüklü olan imei numarası aynı değilse o cihazın imei numarasının değiştirilmiş olduğunu unutmamanız gerekiyor. Eğer değiştirilmiş imei numarası varsa korkmanıza gerek yok. Bunun cihazınıza hiçbir kötü etkisi olmayacaktır. Önemli olan mevcut numaranın başka cihazlara da yüklenmemiş olmasıdır.
 

dumanimsin

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
11 Nisan 2019
Mesajlar
70
Reaction score
20
Teşekkür ederim kardeşim. IMEI Sorgulama yeni telefon alacakların genellikle kullandığı bir yöntem. IMEI Sorgulama işini IMEI çaktırmak için kullananlar da var. İllegal işlere yönelmeme lazım.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst