İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Internet dolandırıcıları, klavye kablosu arasına girdi

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Baş döndürücü hızla gelişen teknoloji, bir yandan bilgisayar kullanıcılarına büyük kolaylık sağlarken, diğer yandan da kötü amaçlı kişilerin vurgun yöntemlerine hergün bir yenisini eklemesine neden oluyor.
İnternet kullanıcılarının şifrelerini çalmak için kullanılan ve "Şeytanın bile aklına gelmeyecek cinsten" dedirten son yöntemde yeni çıkan depolama cihazları kullanılıyor.
Bilgisayar uzmanları özellikle internet kafeler, sergiler, otel veya havaalanları gibi kamuya açık, herkesin kullandığı bilgisayarlardan internete girenleri uyarıyor. Klavye kablosu ile bilgisayar arasına takılan ve kablo dönüştürücüsü görünümündeki bu cihazların aynı zamanda mükemmel bir kayıt cihazı olabileceği belirtiliyor. Bu bilgisayarları kullanarak bankacılık işlemleri yapanların, klavye ile girdikleri tüm bilgilerin, son sistem cihazlar sayesinde depolandığına dikkat çeken uzmanlar, kullanıcıları bilmedikleri bilgisayarlardan bu tür işlemleri yapmamaları konusunda uyarıyor. Açık alanlardaki bilgisayarları kullanmak zorunda kalanların ise, mutlaka klavye kablosunu kontrol etmeleri, klavyelerin bilgisayara direk bağlandığından emin olduktan sonra bilgisayar başına oturmaları öğütleniyor.

Ankara - İHA -

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sanal klavye diye bir şey var bankalarda o kullanılabilir. bilgisayarda da ekran klavyesi mevcut o da kullanılabilir ;)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
çoğu banka artık telefona mesaj gönderiyor yani benim kullandığım iki bankada o şekilde çalışıyor. Banka hesaplarına her hangi bir şey yapılacağı sanmıyorum. Bununla anca kredi kartı bilgilerini alıp alış veriş yapabilir yada kendi hesabına aktarabilir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ekran görüntüsünü kayıt eden trojanlar yok yani öylemi?

Var mı?
kullanıcı adı, şifre, parola derken değişken şekilde olan sanal klavyelerde biz harfleri zor buluyoruz trojanla bunu alabilmesi için ekran resmi değil ekranın videosunu çekmesi ve bunu kendine alması gerekir. Aksi halde tek kareyle nerden ne anlıyacak?
mı?
:)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Var mı?
kullanıcı adı, şifre, parola derken değişken şekilde olan sanal klavyelerde biz harfleri zor buluyoruz trojanla bunu alabilmesi için ekran resmi değil ekranın videosunu çekmesi ve bunu kendine alması gerekir. Aksi halde tek kareyle nerden ne anlıyacak?
mı?
:)
Var olmaz mı :) Kısaca özetleyeyim;

Sisteme entegre edilmiş bir dll dosyası aracılığı ile mouse ile tık yaptığı anda 300x300 yada sizin belirlemiş olduğunuz boyutta alanın origin noktası mouse un tıklandığı nokta olacak sekilde screenshotu alınıyor. (Ayrıca seninde dediğin gibi video cekenler var) Boylece sanal klavye tantanası tarihe karışmış oluyor :)

Şimdide başka bişey geliştirmişler

Bankaların sizin kimlik bilgilerinizdeki harf ve alfabedeki harf sırasına göre bir kod oluşturuyor. Oluşabilecek sayılar belli. Bu sayıları o günün o saati ve dakikasına göre çarpıyor bölüyor hoplatıp toplatıyor ve 60 saniye boyunca kullanılabilcek 2. bir kod üretiyor. Sizde bankaya bu kodu girip yeni bir güvenlik doğrulaması yapıyorsunuz. Ama gelin görün ki bunuda aşmak mümkün.. Sizin onca kimlik bilginize sahip olmus birisi, bu kodu kendiside uretebilir. Bankalar bu isi telefonunuzdan kendiniz yapabilesiniz diye bir jar dosyası size veriyor. Tersine mühendislik ile bunuda aşmak mümkün.

kısacası "KURTULUŞ YOK" yeterki biri sizi kafaya takmasın..

EhoWuser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu internet ortamında olmaz denilebilecek birşey yok sanırım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Hımm doğru aslında ben tık olayını es geçerek düşünmüşüm...her tıkta resim çekmesi normal...
E peki firewall kullansak bizden çıkan verileri görmezmiyiz? Sonuçta bir port kullanıyor ve firewall da onları takip ediyor...Her tıklamada uyarı veren bir firewall elemanın tüm uğraşını boşa çıkarmazmı peki ?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Hımm doğru aslında ben tık olayını es geçerek düşünmüşüm...her tıkta resim çekmesi normal...
E peki firewall kullansak bizden çıkan verileri görmezmiyiz? Sonuçta bir port kullanıyor ve firewall da onları takip ediyor...Her tıklamada uyarı veren bir firewall elemanın tüm uğraşını boşa çıkarmazmı peki ?

80. veya 443. portu kullanırsa ne yapcaz :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
o zaman full açıcaz firewall ayarlarını ne var ne yok alarm vercek bize :D
Bizde hayattan bıkıp asarız kendimizi artık :p

Yoktur öyle şey yaa sen yanlış biliyon...(kendimizi kandıralım bari :p)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Kendinizi stresse sokmayın, psikolojinizide bozmayın.. Siz paraları bana gönderinn, kafanız rahat etsin.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben genelde bir karakter klavyeden bir karakter sanal klavyeden şifremi parolamı girmekteyim böylece screen de çekse keylog de kullansa ikisini bir araya getirip bulması zor. diğer bir şey ise İ-Anahtar kullanıyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5