İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet hızı 5 yılda 50 kat arttı!

C

Clivrape

Misafir
Saniyeler içinde şarkı, dakikalar içinde film indirmek mümkün.

Türkiye, İnternet Haftası’nı 2011 yılında 6,7 milyon ADSL kullanıcısı, VDSL2 teknolojisi ve 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar çıkan hızlarla kutluyor. Son 5 yıl içinde maksimum bağlantı hızını 2 Mbps’den 100 Mbps’ye çıkaran Türk Telekom, 1,5 milyon olan ADSL hattı sayısını 6,7 milyona ulaştırmayı başardı.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, İnternet Haftası nedeniyle Türkiye’nin internet dönüşümünde hangi noktada olduğuna ilişkin çarpıcı rakamlar açıkladı. 2005 yılından bu yana sürdürdüğü yatırımları ile Türkiye’nin internet dönüşümüne öncülük eden Türk Telekom, bugün sayıları 6,7 milyonu bulan ADSL kullanıcısının ihtiyaçlarını, hızı 100 Mbps’yi bulan çok sayıda internet paketi seçeneğiyle karşılıyor.

100 Mbps ile yarım saniyede şarkı, bir dakikada film indiriyoruz
Son 5 yıl içinde maksimum bağlantı hızında 50 kat artış sağlayan Türk Telekom’un 2011 yılında ulaştığı 100 Mbps bağlantı hızı, 2005 yılında maksimum ADSL bağlantı sadece 2 Mbps idi. ADSL’de 16 Mbps'ye kadar hızları sağlayan Türk Telekom, VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar hız paketleri sunuyor. 2005 yılında 2 Mbps ile bir şarkı 18 saniyede, bir film ise 53 dakika 40 saniyede indirilebilirken bugün 100 Mbps ile bu süreler şarkı için 0,4 saniye ve film için ise 1 dakika 4 saniyeye düşmüş durumda.1

Ortalama data kullanımı son iki yılda yüzde 139 arttı
İnternette yüksek hız ve kapasite ile geniş bant hizmetleri doğrultusunda kişi başına data kullanımı da Ocak 2009 - 2011 dönemleri arasında yüzde 139 oranında artarak 15,41 Gb’yi ulaşmış bulunuyor. Bu rakamlar artan hızlar ile kullanıcıların interneti daha fazla kullandığını gösteriyor.

Yurtdışı çıkış hızı 20 katına çıktı
Türk Telekom son 5 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla yurtdışı çıkış hızını 20 kat artırarak 30 Gbps’ten 590 Gbps’e çıkardı, kırsal alandaki 10.270 santrali dijitale dönüştürdü. Sahip olduğu fiber optik kablo ağını büyüterek 133 bin km’ye ulaştı. Türk Telekom’un sağladığı, Türkiye’nin en büyük, en güçlü IP altyapısı ile yüksek hızlı internet, IPTV, Web TV ve video gibi geniş bant hizmetlerini sunmak mümkün hale geldi.

1) Hesaplamalarda ortalama bir şarkı boyutu 4MB, bir film ise 700 MB olarak alınmıştır.

Crossfire

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bakır kablolarla 100 mbit vermeye çalışan dünyada tek bir firmadır.

Fiber internet diye paket yapmışlar VDSL'in adını degiştirmişler sadece Fiber degildir eve bakır kablo geliyor yine.

Premium

0
Yasakli Uye
Reaction score
2
100 mb hıza çıkmış ttnet o hızı rüyasında görür ancak. Ben 3 yıllık ttnet abonesiyim ama bi artış göremedim daha. Sen ilk önce sabit 1 mb hız vermeyi becer sonra 100 mb hızı verirsin.

E

Erturk

Misafir
Daha bugün Posof gibi bir yerde 10 Gbit baglantı verildi Gürcistana. Bakır kablo ile 100 Mbit verildiğini zanneden arkadaşlara şaşırıyorum. Kırsal kesimde baglantı hızı 2Mbit tir ve RL ile yapılır. Şu an tüm Türkiye'de kırsal kesimdeki baglantı hızı 8Mbit'e cıkartılıyor. Posof gibi bir ilçede bile şu an çıkılabilen maximum baglantı hızı 16Mbit. Hayret ediyorum Turk Telekom'un baglantılarını begenmeyenlere... Daha 10 sene oncesine kadar 128Kbit ucak hızı gelirdi ?

Premium

0
Yasakli Uye
Reaction score
2
Sevgili yönetici sen bir yurt dışı adsl kullan sonra gelip bir daha yorum yap. Yurt dışındaki ardaşım 3 gb dosyayı 5 dk da indirebiliyor ise ve bu hız karşılığında 20 tl ödüyorsa ttnetten her türlü şikayet eden bulursun.

Örn; Benim net peketim 8 mb kadar hızlı paket ama nedense indirme hızım 120 kb upload hızımda 50 kb geçmiyor. Hani 8 mb kadar hız ben 8 de istemiyorum 1 mb hız verse yeter. Bundan önceki paketimde 1 mb hızdı ama indirme hızım yine 120 kb geçmiyordu. Sence benim şikayet etmem yanlış mı. Yurt dışındaki arkadaşım bize geldi direk ttnete küfürü bastı bu ne böyle diye sen nasıl dayanıyosun dedi.

mertce87

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
en güzeli Vodafone :) aylık 7.99.TL ye sınırsız EDGE internet hertürlü işimi görüyor:D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Adsl abone sayısının artması ttnetin başarısı değil ki bunu neden reklam malzemesi yapıyorlar? Ttnet yerine osmannet olsa hız ve abone sayısı yine artacaktı. Önemli olan vaad edilen hızı vermeleri. 16mbps bağlantı satıp 12mbps kullandırmak dünyanın kaç yerinde var merak ediyorum doğrusu. Ayrıca akşam üzeri 18:00 den gece 2:00 a kadar olan bağlantı yavaşlığının çözümünü bulup internet haftasını öğle kutlasınlar.

esg1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Daha bugün Posof gibi bir yerde 10 Gbit baglantı verildi Gürcistana. Bakır kablo ile 100 Mbit verildiğini zanneden arkadaşlara şaşırıyorum. Kırsal kesimde baglantı hızı 2Mbit tir ve RL ile yapılır. Şu an tüm Türkiye'de kırsal kesimdeki baglantı hızı 8Mbit'e cıkartılıyor. Posof gibi bir ilçede bile şu an çıkılabilen maximum baglantı hızı 16Mbit. Hayret ediyorum Turk Telekom'un baglantılarını begenmeyenlere... Daha 10 sene oncesine kadar 128Kbit ucak hızı gelirdi ?

Doğru haklısın fakat şuanda bir sayfayı açarken 1mb içerik yükleniyor ve sitenin açılması için rahat 30 saniye bekliyorum. Yani 10 sene öncesine göre değişen pek birşey olmadı malesef. Bırakın film indirmeyi forumlarda video paylaşanların linkine tıklamaya korkuyorum donup durduğu için kafayı yememek elde değil.

Ekleme: Ayrıca yasak siteleri yasaklamak adına neredeyse tüm interneti çökertecekler, 10 sayfanın 3-4 tanesi açılmamaya başladı bir kaç senedir. Ancak dtunnel ile girebiliyorum. İyice zıvanadan çıktı bu iş.

hrunymaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Telekomcular Derneği var.61 sayfa rapor yazmışlardı.Bu rapordan özetle aktanyorum:Teknolojisi yeniydi. Santralleri pırlantaydı.Yurdun her yanında çok sayıda binası, arazileri, araçlan. makina parkı oldukça iyi durumdaydı. Müzesi ve spor kulübü bile vardı.Kasasında 122 trilyon lira nakit parası bulunuyordu.Çok kârlı bir şirketti.2006 yılında Lübnanlı Hariri Ailesi'ne 6 milyar 550 milyon dolara satıldı.Satılmadan önce işçi sayısı azaltıldı.Kıdem tazminatlannı devlet yüklendi.Alıcıya dertsiz, sorunsuz sunuldu.•••Satıldıktan sonra peşkeş devam etti.Kurumlar vergisi oranı yüzde 30'du yüzde 20'ye indirildi. Böylece son dört yıl içinde Türkiye Hazine'si 1 milyar dolarlık kurumlar vergisini Türk Telekom'u sattığı Lübnanlı Hariri Ailesi'ne ikram etmiş oldu.Satılmadan önce devlet tekeliydi.Satıldı uzun süre tekel olarak tutuldu.Sektör rekabete bilerek açılmadı.Veri, ses, görüntü iletme ücretleri ile diğer telefon hizmetleri fiyatlan uzunca bir süre (yaklaşık 3 yıl) düşmedi.Tekelci yüksek fatura halka bindi.Bu yüzden özelleşip Lübnanlı Hariri Ailesi'ne geçtikten sonra Türk Telekom, dünya telekomlan içinde en yüksek kârlılığı sağlayan tek şirket oldu.

http://tr-tr.facebook.com/note.php?note_id=177822148897399&id=111413362230795

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5