İnternet Karartması başladı!

byerdogan

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Haziran 2011
Mesajlar
18
Reaction score
0
internet-karartmasi-basladi-222x150.jpg

Tüm dünyayı yakından ilgilendiren internet karartması başladı. Birçok site şu an için ekranlarını karartarak bu eyleme destek veriyor. Üstelik bu sitelerin arasında dünyaca ünlü şirketlerin siteleri de yer alıyor.

ABD’de 24 Ocak tarihinde yapılacak oylama için hazırlıklar devam ediyor. SOPA (Stop Online Piracy ACT) yasasına karşı internet karartma eylemi şimdiden başladı bile. Bu yasa itibariyle ABD’de yer alan internet sağlayıcıları telif ya da ticari marka kanunlarını ihlal eden ve kendi kullanıcılarının gösterdiği faaliyetleri takip etmeyen siteler sansürlenecek. Bunun yanında kural ihlali yapan siteler Google ve buna benzer arama motorlarında yer alan sonuçlarda görüntülenmeyecek.

Diğer yandan yapılacak olan oylamaya destek veren birçok site bulunuyor. Bu sitelerin başında ilk olarak karşımıza çıkan Reddit, Mozilla ve Wikipedia gibi siteler oluyor. Bunun yanında uygulamaya Türkiye’den destek veren bazı sitelerde mevcut ve bu siteler karartma eylemine daha şimdiden başladı bile. Şu an için yasaya destek veren yüzlerce sitenin 12 saat kadar ekranlarını kararttığı söyleniyor. Ayrıca Wikipedia’nın İngilizce versiyonunun 24 saat karanlık kaldığını da belirtmeden geçmek istemiyoruz.

Türkiye’den internet karartması eylemine katkı da bulunan siteler arasında karşımıza çıkanlara bakacak olursak da inci sözlük ve elma+alt+shift siteleri bulunuyor. Diğer yandan bu site haricinde birçok sitenin de eyleme destek verdiğini söylemek mümkün.

İnternet karartması eylemine katılan sitelerin listesi şu an için internettutulmasi.com adresinde tüm herkese açık bir şekilde yayınlanmış durumda. Ayrıca site içerisinde SOPA’nın ne olduğu ve eylemden etkilenecek siteler gibi bilgiler de yer alıyor. Siz de verdiğimiz bu adrese girerek internet karartma eylemi hakkında geniş bilgi edinebilir ve 24 Ocak tarihinde yapılacak oylama için daha öncesinde birtakım bilgilere sahip olabilirsiniz.


Kaynak: http://www.teknogundem.net/internet/internet-karartma-eylemi-basladi/#ixzz1jyf4sTay
teknogundem.net


Beğenin, haberdar olun!
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst