İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternette "ideolojik propaganda, bomba yapımı" yapanları ihbar hattı

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
son%20ikon.JPG

İnternette "ideolojik propaganda, bomba yapımı" yapanları ihbar hattı..

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin zararlı sitelere girmelerinin önlenmesi amacıyla hazırlanan “İnternetin bilinçli kullanımı ve İnternet Güvenliği Projesi” kapsamında “http://ihbarhatti.meb.gov.tr” adresli bir İnternet İhbar Hattı oluşturdu.

İnternet ortamında yer alan zararlı içeriğin ihbar edilmesini sağlamak amacıyla kurulduğu için, internet içeriğiyle ilgisi olmayan bildirimler dikkate alınmayacak.

Özellikle “cinsellik, şiddet, qumar, ideolojik propaganda, bomba yapımı gibi konularda sohbet etmek isteyenlerin, çevrimiçi olunan bir sitede yer alan zararlı içeriğe sahip web sayfalarının” ihbar edilmesi isteniyor.

TELEKOM FİLTRELİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, bu projeyle öğrencilerin özellikle okullardaki bilgisayarlardan zararlı sitelere girmelerini önlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Okullardaki bilgisayarlarda zaten filtre bulunduğunu ancak filtrelenen sitelerin dışında zararlı sitelere giriliyorsa bunların tespit edilmesinin amaçlandığını belirten Aktürk, filtreleme konusunda Telekom ile anlaşmalarının bulunduğunu ifade etti. Aktürk, şunları kaydetti:

“Eğer okullardaki bilgisayarlardan giriliyorsa zaten yaşlarına uygun olmayan zararlı içerikli siteleri Telekom filtreliyor. Ancak içerik denetimini biz yapıyoruz. Telekomu’u sürekli uyarıyoruz, ‘şu sitelerde zararlı şeyler var’ diye.

Bu siteler uygun-değilgrafik olabilir, irticai olabilir, bölücü olabilir, benzer diğer amaçlarla olabilir. İnternet ihbar hattı aracılığıyla zararlı siteler konusundaki bilgilendirme işi daha düzenli ve organize hale gelecek.”

ANNE-BABALAR İHBAR EDEBİLİR
İnternet ihbar hattında yer alan form doldurularak zararlı sitelerin bildirilebileceğini kaydeden Aktürk, ihbar hattının vatandaşlara da açık olacağını söyledi. Aktürk, “Eğer veli, çocuğunun evdeki bilgisayardan zararlı sitelere girdiğini tespit ederse bu siteleri İnternet İhbar Hattı aracılığıyla bize iletebilecek. Biz de Telekom’u bilgilendireceğiz” diye konuştu.

haber detayı: http://www.ntvmsnbc.com/news/425595.asp

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
ideolojik propaganda ile bomba yapımı arasındaki bağı çözemedim.
Şimdi benim bir ideolojim (bir şeye inancım) var, diyelimki ben "webmasterlar BT sektöründe en yüksek maaşı almalıdırlar" ideolojisi için propaganda yapıyorum. Bunun bomba yapmakla ne alakası var.
Düşünce özgürlüğünün olduğu yerde, inandığın düşüncelerin arkasında durma hakkın da vardır. Yoksa biz halen Düşünce özgürlüğünü mü şikayet ediyoruz.
Kullanılan terminoloji hatalı diye düşünüyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
youtube da birsürü var veya metacafe mi ne onda ,çok saçma bunlar yaa adamlar daha düzgün eğitim vermek yerine ne yasaklayabiliriz düşüncesinde

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
" cinsellik" = ihbar kategorisinde..
ilginç..

Avrupada cinsellik eğitimi ilkokulda başlıyor. bizim karanlık kafalar "cinselliği " yasaklıyor..
Daha adını bile koyamıyorlar. Cinsellik ayrı bir şeydir, sapıklık sapkınlık ayrı bir olay..Varsa sapık siteler yasaklansın. Buna eyvallah. ama " cinsellik " ne demek ya onu anlamadım.

daha çok " yasaklar " göreceksiniz.." Göbeğini Kaşıyan adam " müdür koltuğunda otursun..yola devam..

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
en azından böyle bir şikayet kapısı olması hiç yoktan iyi. Benim zamanımda (7 - 8 sene önce ) internette daha fazla sapıkça şey vardı. Bunların azaldığını kabul etmeliyiz. Olsa bile eskisi kadar göz önünde değil. Gençlerimizide düşünelim bu tür uygulamaları yargılarken. Artık 8 - 9 yaşındaki çocukların kullanabileceği bir bilgisayar ve interneti var.

edit: gerçi bizim insanımızın içinde var şiddet. Irak savaşı döneminde katledilen insanların videoları herkesin cep telefonunda vardı normal birşeymiş gibi toplum içinde izleyenleri bile gördüm. Her hangi bir siteye girince karşınıza kafa kesme sahnesinin olduğunu bir video çıkabiliyordu..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Konunun MEB ile ilişkilendirilmiş olması ilginç, MEB kontrolünde olan bir faaliyetin düzgün bir dil ile ifade edilememiş olması daha da ilginç. Bu da milleti temsil edenlerin teknolojiden ne kadar uzak olduğunun bir göstergesi olsa gerek (zaten meclisin yaş ortalamasından da belli ya)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5