sohbet odaları

İşe Girenlerlere Destek Geldi

bocvkig

Yeni Üye
Bilgiler
Katılım
2 Ocak 2017
Mesajlar
6
Reaksiyon
0
Puanları
0
82 Aydır Üye
Hükümet, 1.5 milyon ilave istihdam yaratmak üzere açıkladığı istihdam seferberliği kapsamında, İşverenlere işe aldıkları her bir işçi için yaklaşık 774 lira destek verecek. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile hükümet, işe alınacak her bir yeni işsiz için İşsizlik Sigortası Fonundan karşılamak üzere ödeme yapacak.

Bugün yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile bu yıl sonuna kadar işe alınacak her kişi için, işsizlik fonundan şirketlere günlük 22 lira 22 kuruş ödeme yapılması kararlaştırıldı. Asgari ücret net ücretinin dışında kalan tüm ödemeleri kapsayan bu destek, 31 Aralık 2017 tarihine kadar verilecek.

İşverenlerin bir kişi için elde ettiği 774 lira destek tutarı işverenin sosyal güvenlik kuruluna ödeyeceği prim ödemelerinden mahsup edilecek.

İşverenlerin destekten yararlanabilmesi için aşağıdaki şart aranacak.

1- İşçilerin 01/02/2017 tarihinden itibaren işe alınması gerekecek.

2- İşe alınan kişinin son 3 aydır işsiz İŞKUR’a kayıtlı işçilerden olması gerekecek.

3- Aralık 2016 itibariyle iş yerinde çalışan işçi sayısına ilave edilecek her bir işçi için bu destek verilecek. Örneğin 100 işçi çalıştıran bir işveren, 1 Şubat 2017 tarihi itibariyle işe aldığı veya alacağı ilave 10 işçi daha çalıştırması böylece işçi sayısının 110 olması gerekecek.

4- İşverenlerin aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içerisinde vermesi ve borçları bulunmaması gerekecek

Böylece işveren, işe aldığı her yeni asgari ücretli bir işçi için 1404 lira net ücreti ödemesi yeterli olacak. Geri kalan yaklaşık 774 liralık bölümü İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak.

İstihdam teşviği sadece asgari ücretle işe alınanları kapsamayacak. Yüksek ücretli, nitelikli işçilerin ücretlerinin yine asgari ücrete tekabül eden kısmına ilişkin vergi ve sigorta primi kadarki yani 774 liralık kısmı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst