İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İŞKUR'dan depremzedelere iş müjdesi

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Van ilinde 23 Ekim tarihinde meydana gelen depremin ardından, herhangi bir mesleği olmayan, bir mesleği olmakla birlikte mesleğinde iş bulamayan veya mesleğinde yeterli olmayan Vanlı 200 işçiyi kurs vererek iş sahibi yapmak için hazırlıklara başladı.

İş Kur Muğla İl Müdürü Ahmet Karakaya, 'İş-Kur Muğla İl Müdürlüğünce 23 Ekim 2011 tarihinde Van ilinde meydana gelen depremde zarar gören depremzedelere yönelik 200 kişilik istihdam garantili aşçı yardımcısı ve pastacı yardımcısı mesleklerinde kurs düzenlenecek. Eğitimler ücretsiz olup, kursiyerlerin yeme-içme, barınma giderleri ile günlük 15 TL cep harçlığı ve iş kazası meslek hastalığı ve/veya genel sağlık sigortası primi İş-Kur tarafından karşılanacak. Kurslara ilişkin eğitim hizmeti satın alımı ilanı kurum internet adresinde yayınlanmış olup, 4 Kasım 2011 tarihine kadar duyarlı eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve işverenlerimiz teklif sunabilecek' dedi.

ENKAZ KALDIRMA VE SOSYAL İHTİYAÇLAR İÇİN 3 BİN İSTİHDAM
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Van'da enkaz kaldırmak ve sosyal ihtiyaçlar için istihdam edilecek 3 bin kişinin 8 ay boyunca çalışacağını söyledi. Bakan Çelik, "İhtiyaç olursa daha fazla kişi çalıştıracağız." dedi.

Baba ocağı Bursa'da Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandıran Bakan Faruk Çelik, deprem sonrası hükümet ve 74 milyonun üzerine düşeni yapma gayreti içerisinde olduğunu belirtti. Van'da sigorta prim borçlarının ertelendiğini hatırlatan Bakan Çelik, vefat eden ve yaralanan vatandaşlarla ilgili bir dizi çalışma yaptıklarını kaydetti. Çelik, şöyle devam etti: "İşçilerin maaşları 3 ay süreyle ödenecek, bunu 6 aya çıkarma imkanımız var. Van'da üç bin kişinin toplum yararına çalışmasıyla ilgili valilikle görüştük. Bakanlık elemanlarımız şu anda Van'da çalışıyor. Bu 3 bin kişi hem enkazın kaldırılması hem de diğer sosyal ihtiyaçlarda kullanılacak. Bu çalışmayla öncelikli olarak üç bin kişinin istihdamı gerçekleştirilecek. İhtiyaç olursa bu sayıyı daha da artıracağız. Bunun yanında vefat edenler ve yaralı vatandaşlarımızla ilgili diğer çalışmalarımız var. Neticelerini kamuoyu ile paylaşacağız."

"KEŞKE DAHA FAZLASINI YAPABİLSEK"
Deprem sonrası toplumda örnek bir yardımlaşma örneğinin sergilendiğini vurgulayan Çelik, yardım kampanyalarına milletvekili ve bakanların da destek verdiğini kaydetti. Çelik, "Toplumun önünde olan bizlerin örnek teşkil etmesi açısından bu kampanyaya öncülük etmemiz gerektiğine inanıyorum. Van depreminde hayatını kaybeden ve orada mağdur durumda olan vatandaşların bir nebze de olsa yaralarını sarma adına bir aylık maaşlarımızı oraya götürdük. Bakan arkadaşlarımız ve milletvekili arkadaşlarımız da bu yolda önemli katkılar sağladılar. Yapılması gerekenleri yapıyoruz, keşke daha fazla yapabilsek." diye konuştu.

Kaynak: Depremzedeye iş müjdesi - Sabah

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5