İyi bir okul seçimi nasıl yapılır?

Figen_Dogan

0
İyinet Üyesi
Katılım
4 Eylül 2016
Mesajlar
68
Reaction score
18
Çocuğunuz için doğru okulu bulmak ve seçmek zor olabilir. Seçtiğiniz okulun gelişimi, en eski arkadaşları ve hatta kendilerine yönelik ders dışı etkinlik türleri üzerinde bir etkisi olabilir. Araştırmanızı yaparak ve neye bakacağınızı bilerek, çocuğunuz için harika bir okul seçtiğinizden emin olabilirsiniz.

İdeal okulunuzu tanımlayın. Bakmaya başlamadan önce, çocuğunuz için neyin en önemli olduğuna karar vermek önemlidir. Seçimlerinizi daraltmak için yabancı dil fırsatları, sanat ve bilimdeki güç veya diğer önemli faktörler gibi kriterleri kullanabilirsiniz. Neyin önemli olduğuna karar verdikten sonra, okulun web sitesini, broşürlerde mevcut olan bilgileri veya okuldaki okulun uygun olanaklara sahip olduğundan emin olmak için kişisel ziyaretleri kullanın.
 • Okulda ebeveyn eşinizle veya hatta daha büyükse çocuğunuzla aradığınız değerler listesini oluşturun.
 • Bir okul için bir şeyin ne kadar önemli olduğunu anlamanın harika bir yolu mevcut öğretim üyelerine ve kaynaklarına bakmaktır. Çok fazla öğretmeni olan ve yatırım yapmaya istekli olduğu kanıtlanmış okulların bir bölgede daha güçlü olma olasılığı daha yüksektir.
 • Ayrıca seyahat süresi gibi şeyleri aklınızda bulundurun. Eğer bir devlet okulu ise, nerede oturduğunuzu, nerede yaşayabileceğinizi öğrenin. Çocuğunuzu her sabah okula götürmek zorunda kalacaksanız, mesafe ve başlangıç saatlerinin kendi zamanlamanıza göre yapıldığından emin olun.

Birden çok seçeneğe açık olun. Bölgenizde kamu, özel veya özel okullardan çeşitli okul türlerine sahipseniz, kendinizi sınırlandırmayın. Bir okul fonunu nasıl alır, ister hükümet ister özel fonlar olsun, eğitimin kalitesi ile mutlaka ilişkili değildir. Çevreyi araştırın, bir okul bölge ofisine gidin veya daha yakından bakmak için bir bilgi fuarına katılın.

Okulun istatistiklerini bilin. Okullar, önemli anne-babalar için sınavlarda performans, öğrenci-öğretmen oranı ve önemli bulduklarınıza bağlı olarak kaç öğrencinin koleje veya istihdama devam ettiğini gösteren istatistiklere sahip olmalıdır. Okulun ana ofisine başvurun ve bu bilgileri isteyin. Kamu programları için devletler okul bölgesi performanslarını göstereceklerdir.

Mümkün olan seçeneklerinizi ziyaret edin. Hiçbir şahıs muayenesinin yerini hiçbir araştırma, okuma veya arama gelemez. Okulu arayın ve sizinkini isteyin. Çocuğunuzu okula giderken yanınıza getirin ve müdür, öğretmenler ve mümkünse diğer ebeveynlerle konuştuğunuzdan emin olun. Bu, ne tür insanların koştuğunu ve okula iyi bir seçim olup olmadığına karar vermek için okula devam ettiklerini hissetmek için harika bir zamandır. Sınıflara, duvarlardaki sanat eserlerine bakın ve mümkünse bir öğretmeni çalışırken izleyin, böylece öğrencinizin ne tür etkileşim ve etkinlik alacağını görebilirsiniz.
 • Bir okul kayıt öncesi ziyaretleri teşvik etmiyorsa, sorulması gereken kırmızı bir bayrak olabilir. Bu, onların öğretme yöntemleri konusunda şeffaf olmadıkları ve gelecekte olabilecek her türlü endişeye ne kadar duyarlı olacaklarının öngörüsü olabileceği anlamına gelebilir. Şeffaf ve endişelerinizi dile getirmeye çalışan bir okul seçin. Kayıt öncesi ziyaretlere neden izin vermediklerini sorun.
Doğru soruları sorun. Okulu ziyaret etmeden önce, önemli olduğunu düşündüğünüz değerlere dayalı bir soru listesi oluşturun. Okulu ziyaret ettiğinizde sorularınızı sorun. Okulun kendi saatleri için saatlerini, ne tür öğle yemekleri sunduklarını, yabancı dil önerilerini ve spor takımlarını bildiğinizden emin olun.
 • Daha da derinleşmek istiyorsanız, öğretmenlerinin nasıl eğitildiğini, ev ödevlerinin ayrıntılarını ve kötü davranışları nasıl ele aldıklarını sorabilirsiniz.
Okul önerilerini sor. Zaten belirli bir okulda çocuğu olan arkadaşlarınız olabilir. Onlardan öğrenin. Çocuğunuzu aynı okula kaydettirmeyi düşünebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt detaylarını bilir. Kararınızı belirlemenize yardımcı olacak birçok ayrıntı olabilir. Özel bir okulsa, maddi yardım teklifleri, çocuğunuzla görüşülmesi gerekip gerekmediği ve çekilişe dayalı çekiliş olup olmadığını ve çocuğunuz adına önerilerde bulunmanız gerekip gerekmediğini öğrenin. Öğrenim ücretlerini finansal olarak karşılayabildiğinizden emin olun.
 • İlerlemek istiyorsanız, çocuğunuzun yaşını, kimliğini, aşılarını ve ikametgahını doğrulayan evrak güvenliğini sağlamanız gerekebilir. Bunların hiçbirini yapamıyorsanız, beklenmeyen sürprizlerden kaçınmayı bilmek istersiniz.
Bir yedekleme planın var. Hayalinizdeki bir okula sahip olsanız bile, bazen bekleme listeleri, sıkı bir başvuru süreci ve hatta finansal engeller olabilir. Bekleyen diğer seçeneklerin olduğundan emin olun, böylece tüm seçenekleriniz dışında kalmaz ve çocuğunuzu ideal bir okula göndermek zorunda kalmazsınız.

Çocuğunuz için istediğiniz çevreye karar verin. Okul öncesi için birçok farklı seçenek ve yaklaşım vardır. Eğitici olana karşı oyun merkezli bir şey isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yoğun bir ortamda, çok sayıda aktivite ve sınıf arkadaşı ya da belirli beceriler geliştirmeye odaklanan daha fazla bireysel odaklı ortamlar isteyip istemediğiniz konusunda da bir fikriniz olabilir.

İstediğiniz eğitim yapısına karar verin. Küçük çocuk eğitimine birçok yaklaşım var.
 • Oyun temelli programlar, becerileri geliştirmek için oyunu kullanmayı amaçlayan faaliyetlerdir. Bu aynı zamanda "çocuk merkezli" olarak da bilinir. Çoğu zaman bu sınıflar, ev veya mutfak, bilim alanı, su tablası, okuma alanı ve bloklar ve oyuncaklar içeren bir alan gibi farklı bölümlere ayrılır. Bu, öğrencileri oyun yoluyla beceri kazanmaya teşvik eder.
 • Akademik odaklı programlar genellikle öğretmen tarafından yönlendirilir ve daha fazla yapı sağlar. Bu bir anaokulu ortamına benzer ve bir çocuğu okula sonraki adımlarına hazırlamayı amaçlamaktadır. Bu, daha fazla yapı isteyen ve oyun tabanlı programların kaotik ortamından korkan ebeveynler için de geçerlidir.
Sizin için önemli olan eğitim felsefesine karar verin. Çocuklara en iyi nasıl öğretileceği ve başarıya hazırlayacağı konusunda farklı felsefeler vardır. [9]
 • Montessori. Bu Roma'da geliştirilen bir yöntemdir. Bu, çocukların kendi hızlarında öğrenmelerine ve odaklandıkları her eğitim seviyesinde çalışmalarına izin vermeye odaklanır. Çocukları yönlendiren öğretmene daha az önem verir ve bir yetişkinin sözel takviyelerini değil, bir görevi başarıyla tamamlayarak ödüllendirilen çocukların kendi yap-bozlarını ve oyuncakları keşfetmelerini sağlar. Bu, çocuklarının liderlik becerileri ve bağımsızlık geliştirmelerini isteyen ebeveynler için harikadır.
 • Waldorf. Bu, okuma, yaratıcı öğrenme, okuma, şarkı söyleme ve oyunculuk konularını vurgulayan bir yöntemdir. Öğrenciler arasında işbirliğine de büyük önem verilmektedir. Bu yöntemle ilgili benzersiz olan şeylerden biri, bilgisayarlar, videolar, elektronikler gibi medyanın dışlanması ve testler, ödevler ve hatta masa gibi akademik görevlere odaklanmamasıdır. Bu yöntem, çocuklarının bireycilik geliştirmesini isteyen ebeveynler için harikadır.
 • Reggio Emilia. Bu, öğrencileri proje temelli öğrenmeyi keşfetmeye ve çalışmaya teşvik eden bir stildir. Dersler öğrencilerin ilgisine dayanmaktadır. Soruları yönlendiren öğretmenin yerine, öğrenciden dışarıyı keşfetmesini ve soru sormasını ve kendi karşılaşmaları ve ilgileri ile eğitime devam etmesini isteyebilir. Projeler daha sonra bunu teşvik etmek için öğrenci tarafından çerçevelenir.
Personeli ve idareyi araştırın. Bu önemlidir çünkü onlar müfredatı yönlendiren, değer veren ve çocuğunuzu disipline eden kişiler olacaktır. Onlarla tanışın ve önemli şeyler hakkındaki yöntemlerini ve görüşlerini öğrenin.

Okulu gezmek. Çocuğunuzu, okula giderken yanınızda getirip getirmediğini belirlemek için yanınıza alın. Tesisleri inceleyin, öğretmenlerin niteliklerini sorun ve okulun nasıl bir ortam oluşturduğunu hissedin. Günlük programın ne olduğunu öğrenin ve ebeveyn katılımı hakkında sorun.

Sosyal ve duygusal faktörleri dikkate alın. Küçük bir çocuk çok fazla arkadaş edinmemiş olsa da, orta veya lise arayan daha büyük çocukların refahlarını etkileyen önemli sosyal ve duygusal faktörleri olacaktır. Çocuğunuzun yaşamı üzerinde olumlu bir etkisi olan bir arkadaş grubu varsa, bu düzenlemeyi bozmamak isteyebilirsiniz. Ayrıca, zorbalık gibi şeyler daha büyük çocuklarda daha belirgin hale gelebilir. Zorbalıkla mücadele politikasının güçlü olduğu ve çocuğunuzun sağlam sosyal beceriler edinmesine yardımcı olan bir okul bulun.
 • Bir okulun ne tür bir rehberlik danışmanının bulunabileceğini bulmak, zorbalığı sınırlamada önemli bir faktör olabilir.
Seçmeli teklifleri dikkate alın. Bu yaşta çocuklarınız ilgi çekmeye başlayacak ve okullar matematik, İngilizce ve yazma gibi temel eğitimin ötesinde teklifler sunacak. Teknoloji kursları, yabancı diller ve diğer özel teklifler bir okulu diğerinden gerçekten ayırabilir. Hangi seçmeli dersleri seçtiğinizi sorun ve çocuğunuzla konuşmak ve onların ilgi alanlarına nasıl uyum sağlayabileceklerini görmek için oturun.
 • Ayrıca, okula özgü özellikleri öğrencilere fakülte oranları, fakülte eğitimi ve öğrencileri desteklemek için kullanılabilecek fonlar gibi programları hakkında sormak iyi bir fikirdir.
Mezuniyet sonrası planlama programlarını sorun. Lisede çocuğunuz koleje devam etmek ya da ticaret yapmak isteyip istemediğini düşünmeye başlayabilir. Üniversite kredisi için AP dersleri, başvuru sürecinde gezinmek için bir rehberlik programı ve hatta staj seçenekleri sunan okullar, koleje devam etmek isteyenler için mükemmeldir.
 • Çocuğunuz bir ticaretle ilgileniyorsa, okulun çeşitli alanlarda uygulamalı veya teknik eğitim alma seçeneğine sahip olup olmadığına bakın.
 • Mezunların koleje nereye gittikleri ve ne tür okullara girdikleri hakkında istatistik isteyin. Bu size, öğrencilerin üniversiteye devam etmek için ne kadar iyi hazırlandıkları hakkında genel bir fikir verebilir.
 • Konularda ileri ya da üstün olan öğrenciler için seçeneklerinin olup olmadığını görün. Esnekliğe ve yukarıda ve öteye giden öğrencilere meydan okuma istekliliği olan bir lise, yol boyunca akademik mükemmellik için harika bir hazırlık olabilir.
Hangi ders dışı etkinlikleri sunduklarını görün. Çocuğunuz orta veya lise okuduğu zaman, belirli bir spor dalında, bir müzik aleti çalmakta veya belki de bir tomurcuklanan thespian olarak ilgileri olabilir. Çocuğunuzun sınıf dışındaki çıkarlarını maddi olarak destekleyebilen okullar daha düzenleyici bir eğitim deneyimi sağlayabilir ve daha olgunlaşmış ergenlere dönüşmelerine yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun ilgilendiği rekabetçi sporlarda potansiyel okulların nasıl sıralandığını öğrenin.
Özel veya devlet okulu isteyip istemediğinize karar verin. Bir okul fonunu aldığında, mutlaka onu başka bir okuldan daha iyi veya daha kötü yapmaz, kamu ve özel okullar arasında dikkat etmeye değer farklılıklar vardır. Belki bir dini eğitimin yapısını istersiniz, bu durumda özel bir dini temelli okul iyi bir seçenek olabilir. Çocuğunuzun toplulukta zaten arkadaşları olup olmadığı, ne kadar araba kullanabildiğiniz ve finansal olarak ne kadar para ödeyebileceğiniz gibi, diğer faktörleri de dikkate almak isteyeceksiniz.
 • Kamu ve özel okul seçenekleri arasındaki temel fark, fon sağlamaktır. Bu, çocuğunuzun alacağı eğitim türüne karar vermede rol oynayabilir. Devlet okulları hükümet tarafından finanse edilmektedir ve bu nedenle tipik olarak belirlenmiş müfredatları takip etmek zorundadır. Bu, büyük ölçüde standartlaştırılacağı ve belirli standartlara uyması gerektiği anlamına gelecektir. Özel okullar bunlara uymak zorunda değildir ve bağımsızlıkları güçlü olabilir. Çocuğunuzun özel ihtiyaçları varsa, devlet okulları yasalara uymak için zorunluyken, özel okullar bir kurumdan diğerine değişecektir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst