İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İyi bir webmaster olmak

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyi bir webmaster olmak

Yeni başlayan arkadaşlara ufak tavsiyelerde bulunmak için yazdığım yazıya başlıyorum,

Günümüz teknolojisinde ilk sırada, en önemli buluşlardan biri olan internet var elbette,bu teknoloji kimi insanların işine çok yaradığı gibi kimi insanların da ekmek kapısı olmuştur.Fakat bu işe “bu işte manyak para var” düz mantığı ile girenlerden çok merakı ve çalışma yapısı planlı,disiplinli olan arkadaşların başarılı olduğu gözlemleniyor.

Herkes bir işe amatör olarak başlar, öğrenim sürecinden geçer ve işini severse gerçekten elle tutulur işler yapar çevresinden övgüler alır,isminden söz ettirir.

Kendinizi amatör olarak tanımladığınız dönemde, yaptığınız yanlışlardan dolayı çok kez eleştirilebilirsiniz,sizin yapmanız gereken ise eleştirilere ters ters yanıtlar verip ortamı germek yerine olgunlukla kabul etmeniz.İnanın çok faydasını görürsünüz,sizin iyiliğinizi düşünen bir insana diklenip, onu paylaşım ortamlarından küstürmekten çok çok daha iyidir.

Bu yolda çok takılacaksınız, geceniz gündüzünüze karışacak,aklınızı kaybedecek kadar sinirlenecek ve yorulacaksınız. Yeri geldiğinde adab-ı muaşeret kurallarına uygun bir şekilde yardım isteyeceksiniz ve cevabınızı düzgün bir şekilde alıp yeni şeyler öğreneceksiniz
Hiçbir zaman hazıra konmayacaksınız bu hatayı yaparsanız,emin olun amatörlükten çok çok geri gidersiniz.

Bir şeyi yapmaya çalıştığınızı size yardım edecek insanlara ispatlamalısınız ki, karşınızdaki kişi sizi sınıflandırsın.

Bir örnekle tanımlayacak olursak,

Evde yemek yapıyorsunuz,bütün malzemeleri toplamışsınız fakat tuzunuz yok. Bakkala gidiyorsunuz kapalı olduğunu görüyorsunuz, markete gitmek uzun zaman alacağından komşunuza koşuyorsunuz;

Komşu bana biraz tuz lazım,sende varsa versene.
Komşu tuzu verir,fakat isteksiz.
_________
YANLIŞ

Komşu bana biraz tuz lazım,şu tuzluğun yarısı kadar olsa yeterli.
Komşu istekli bir şekilde tuzu verir.
_________
DOĞRU

Komşunuzdan tuzu onun tuzluğu ile değil de kendi tuzluğunuzla almanız daha etik olur,yardım istiyorsunuz sonuçta kendiniz de bir şeyler katmanız gerekir.

Günler geçer ben artık oldum dersiniz,bu hataya da düşmemelisiniz.Çünkü bu sektörde her zaman öğrenmek için bir şey vardır.Yarım yumalak yaptığınız şeylerle ticaret yerlerinde 5 TL’ye banner 10 TL’ye logo 25 TL’ye site tarzında konular açmanız sizi yukarıdaki diğer yanlış gibi sizi geri sürükler.

Şunu unutmayın ki, bu işi tam öğrenmeden insanlara kendinizi sunmayın. Bu işi bileğinin hakkıyla yapan arkadaşlarında hakkını yemiş oluyorsunuz.

Joomla vs. hazır scriptler ile yaptığınız iş sizi zengin yapmaz, piyasayı düşürdüğünüz gibi profesyonelleri de sarsarsınız.Onlara gelen işler hep yarım kalmış,yapılamamış işler olur ve Türk İnternet Piyasasını da yavaşlatırsınız.

Bunu yapan arkadaşlar çok, bu da yapacağınız en büyük hatadır.

Bu yukarda anlattığımız şeylerden sonra iyi bir webmaster olmak istiyorsanız her şeyden önce karakterli,düzgün,kültürlü,yeniliğe açık bir kişiliğe sahip olmalısınız;

*Artık yabancı dil işverenin ağzına sakız gibi yapışmıştır, uluslar arası dil olan İngilizce’yi bilmeniz sizi rahatlatabilir, ileri de de çok faydasını görürsünüz.

*Felaket derece de araştırmacı olmalısınız.

*Hazır şeylerden kendinizi somutlayın,her zaman öğrenmeye açık olun.

*Çok iyi Türkçe konuşun,yazın q,w,x,$ gibi harfleri alfabemize katıp güzel dilimizi katletmeyin sizden küçüklere de kötü örnek olmayın.

*Çok çalışkan olun,sabırlı olun.

Zaten gerisi zamanla gelecektir,siz yeter ki aklı selim davranın para hırsı bürümesin gözlerinizi sakın ha büyük hata yaparsınız.

Saygılar.
Hasan Can ÖZYİĞİT

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu yazıda yeni başlayan arkadaşların en dikkat etmesi gereken konuya da değinilmiş. Bence bu yazıdaki en önemli noktalardan birisidir. Oda size karşı gelen eleştiriler karşısında sert tavırlar almamaktadır. Size karşı yapılan bu eleştirilerden kazanacağınız çok şeyin olduğunu unutmayın. Can'ın da vurguladığı gibi "İnanın çok faydasını görürsünüz"

Bir nokta da asla soru sormaktan çekinmeyin.

Herhangi bir konu hakkında bir yerlerde takıldınız, günlerce uğraştınız ama çözemediniz. Bir kaç araştırma da yaptınız fakat denk gelmediniz. Belki sorunuz çok basittir veya çok amatörce bir soru olduğunu düşündüğünüzden sormaktan çekinebilirsiniz. Asla çekinmeyin, sorun derim.

Gene Can değinmiş ama başıma çok geldiği için yazmadan da edemeyeceğim. Birisinden karşılıksız yardım aldığınız da karşınızdakine çabaladığınızı gösterin, asla "Armut piş ağzıma düş" gibi bir düşünce içinde olmayın. Belki karşınızdaki isteğinizi yerine getirebilir ama inanın ki sizde çok şey kaybedersiniz. Bu birazda balık istemek ile balık tutmayı öğrenmek arasında ki ilişkiye benziyor.

Umarım sizler de bir gün iyi birer webmaster olursunuz.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İyi bir webmaster olmanın temelinde kişisel çaba çok çok önemlidir.Ayrıca bu çaba içerisinde keşmekeşe düşüldüğünde yardım edecek arkadaşlar gereklidir.Kodlama ve web tasarlama işleri bol bol tekrar gereken ve araştırma gereken şeyler.Hiçbir zaman kitaptan öğrenilmesini tavsiye etmem.

Her zaman en iyi öğretim uygulamalı öğretim ve öğrenimdir.Çünkü uygulamada her zaman sebepler ve sonuçlar vardır.Bir kitap yazanı tekrarlayıp ezberlemeye çalışmak hiçbir zaman verimli olmayacak tecrübe yaşatmayacaktır.

Sizin takıldığınız bir yerde size birçok kademe atlatabilecek bir arkadaş dost yardımı lazım olacaktır.Bunun içinde özelden olmasada forumlar vardır.Bir php script kodlamaya başladığınızda sırf küçük bir işlem için ben saatlerimi harcadığımı biliyorum.Bu yüzden bilgi alışverişi ve tecrübe çok önemlidir.Her zaman hazırı değil hazırlamayı öğrenmeyi düşünmek çok önemlidir.

Yıllarınızı bu piyasaya harcadığınızda ciddi bir projenin yapımı aklınıza geldiğinde eğer yeteri kadar kendinizi geliştirememiş ve tecrübe edinememiş olursanız o zaman anlayacaksınız.O zaman bir coderle ücret ile sıfırdan yaptırmak zorunda kalıcaksınız.Halbuki siz yıllarınızı vermişiniz bu işe ama her zaman hazıra dayalı bir çalışma prensibi aldığınız için büyük başarılar için yeterli olmayacaksınız.

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konu ile ilgili görüşlerinizi belirtmeye devam edersek konunun daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Webmaster = internetten para kazanmak degildir. Öncelikle bu işi hobi yapan ile meslek edinenleri ayırt etmeyi öğrenin. Kolay para kazanmak için illegal iş yapan kişileri webmaster olarak tanımlamayın ve örnek almayın.

Webmaster aslında bir meslek dalıdır diğer adı Web Tasarım bu işe başlamadan önce bir hedef belirleyin. Sadece boş zamanımda yapıcagım işmi yoksa sürekli meslek edinecegim işimi baştan karar verin.

Yeni başlayanlar öncelikle sabırlı olmayı öğrenecek ve gelişmeye açık olucak sürekli kendini geliştirmek için araştıracak ve okuyacak kendini tek konuda sabitlemiyecek.

Evet ark. söylediği gibi suanki web tasarım işini profesyonel yapanlar artık sıfırdan iş yapmaktansa yarım işleri düzeltme işine kaldılar.

Bu işi sadece internetten para kazanmak için yapmayın bir meslek edinin.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Permission güzel yazmış, bu işe girerken seçiminizi yapın adımlarınızı ona göre atın. Ek iş olarak takılma amacıyla webmaster olunmaz, bu işi benimsiycekseniz komple bir meslek olarak benimseyin.
İnternetten para kazanmak için binlerce yöntem mevcuttur.Yapılmış olanları etliye sütlüye dokunmadan kullanmak kazanç açısından hüsrana neden olacaktır.Her zaman diğerlerinden bir adım önce olabilmek için kendi kendinizle beyin fırtınaları yapın. 1 yıldır ben bu işlerden uzağım artık okulu bitirmem gerekiyor.Öyle şeyler yapardımki sistemlerimi görseydiniz yuh artık diyebileceğiniz şeyler. Adsense den tek siteden günlük 150$ ları gördüğüm projelerim vardı. Size bir iyilik yapıp örnek vermeden geçmicem: youtube.com geçen yıla kadar herkes youtube api, video, video bot... peşindeydi. Ben olaya farklı baktım, http://i.ytimg.com/vi/LvdFZN8QRpY/0.jpg
http://i.ytimg.com/vi/LvdFZN8QRpY/1.jpg
videoyu herkes kullanıyordu ama youtube.com da sadece video yoktu. Bir resim dünyası da vardı.Bunlarla otomatik galeri sitesi oluşturdum.Birde bunları imagecreatefromjpeg , imagedestroy gibi fonksiyonlarla kendi hostumda seolu gibi gösterdim, aramalarda milyona yakın index aldım. İlk ay tek siteden 2000$ a yakın ödeme aldım.Fark yaratın...

Bunları yaparken webmasterlık hep birinci planda olduğu için yaratıcılık önplana çıkıyordu, ama şimdi benim için 2. planda. Tabi beyin fırtınaları devam ediyor projeler hazır , haziran 20yi bekliyor :D

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Gerçekten çok güzel öneriler çıktı, çıkmaya da devam edecektir diye düşünüyorum.

Peki yeni başlayanlar neler düşünüyorlar ? Konu altında onların düşüncelerini duymakta gerçekten güzel olurdu.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ben kendimi webmaster olarak görmüyorum.
Bu işten çok ciddi paralar da kazanmadım.
Ek iş olarak falan da yapmıyorum, öğrenciyim zaten.
Yalnızca hobi için.

Cem Yılmaz'ın dediği gibi: ben bu işi para için yapmıyorum; bir şey yapıyorum, para geliyor.

Uzun zamandır bu işlerle uğraşmıyorum ama az zamanda kendimi çok geliştirdiğimi düşünüyorum.

Bu zamana kadar büyük, ciddi bir projem olmadı.
Altından kalkamam da zaten.

Ama yaptığım hiçbir işi batırmadım.
Çünkü planlı çalıştım.
Hırslı oldum ama aynı zamanda sabırlı.

Parayı her zaman ön plana koymadım.
Doğru işler yaparsam paranın kendiliğinden geleceğini düşündüm.

Ne yapacağımı; kısa ve uzun vadeli tüm planlarımı (o proje için) ajandama kaydettim.
En ince ayrıntısına kadar.

Para harcadım ve meyvesini de aldım.

Benim nacizane önerim; planlı ve sabırlı olmak yönünde.

Ayrıca bu tür makaleler okumanın hakikaten yararlı olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bir ara iyinet bu konuda bir açıklama yapmıştı, Türkiye' de bir forum açan, blog açan webmasterim diyor durum bu değil gerçektende, web designermisin? o halde corel, photoshop, css denilince ilk akla gelen sensen evet, web mastermisin? hangi programlama dillerini biliyorsun? web tasarımını ve programlamayı az seviyede de olsa biliyormusun, web programlama ve tasarımını idare edecek statüdemisin o zaman evet.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bir ara iyinet bu konuda bir açıklama yapmıştı, Türkiye' de bir forum açan, blog açan webmasterim diyor durum bu değil gerçektende, web designermisin? o halde corel, photoshop, css denilince ilk akla gelen sensen evet, web mastermisin? hangi programlama dillerini biliyorsun? web tasarımını ve programlamayı az seviyede de olsa biliyormusun, web programlama ve tasarımını idare edecek statüdemisin o zaman evet.

Şuanda piyasada hazır scriptlerle site açan bloglarla spam yapan 40bin 13-15 yaş arası çocuk var piyasada zaten.Bunlar webmasterın w si olamazlar.Bu yüzdende zaten asıl webmasterlara zarar vermekteler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5