İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İyinet Toplist Hakkında

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Merhaba arkadaşlar, İyinet Toplist'in editörü olduğumu bilen/bilmeyen vardır. Bu işi aktif olarak ben takip ediyorum. Şikâyetçi olduğum durumu sizlerle paylaşmam gerektiğini düşünüyorum.

İyinet Toplist'in kurallarını okumadan bana mesaj atıp sitem niye eklenmiyor diye sormayın. (hatta fırça atanlara bile denk geliyorum)
Kurallarda belirtilmeyen, ancak editör olarak benim insiyatifime bırakılmış olan yayınlama hususunda bir prensibimi bildirmek istiyorum.

Sizlerde takdir edersiniz ki; hiç kod bilgisi olmayan, web deneyimi olmayan kişilerde günümüzde forumlar açabilmektedir. İyinet Toplist'te gelen yayınlama bildirimlerinin çoğu forum oluyor. Forum sitelerini tabiki yayınlıyorum, ancak bu forumların bir kriteri olmazsa kalitesiz bir ortam oluşur. Forum sitenizi yayınlatmak istiyorsanız; sayaç kodunuz mevcut olmalı, kurallara uygun içerik taşımalı ve içerisinde bol içerik bulunmalı. Forumunu daha yeni kurup topliste ekleme talebinde bulunanlar var, lütfen komik duruma düşürmeyin kendinizi.

Sitenizin neden yayınlanmadığını önce kendiniz kafanızda sorgulayın. Sizin sitenizi neden yayınlayalım? İyinet Toplist karşılıksız dizin sitesi değildir. Başlık altında konuyu detaylandırabilir ve fikirlerinizi bildirebilirsiniz.

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence abartıyorsun. Hayır site eklemiyorum İyinet'e yanlış anlaşılmasın. İyinet'te ki backlink işe yaramaz bana göre zaten. Sonuçta karşılıklı. Yeni eklenenler bölümünde, bir günde en fazla 3 site ekleniyorsa hatta listeye bakınca çoğu zaman neredeyse haftada 1 tane site eklenmişse, kusura bakma sorun sende derim ben. Burası Dmoz değil sonuçta. Basit bir toplist. Ve açık konuşmak gerkirse; bu işi beceremediğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Her şey nofollow dan kaynaklanıyor kendinizi boşuna üzmeyin.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bir dönem toplistte bende görev almıştım, biraz da olsun Nefusa'ya hak veriyorum. Çünkü gerçekten kurallar okunmadan gönderilmiş birçok siteyle karşılaşılabiliyor. Herhalde şuan da durum bundan farklı değildir.

Nefusa'nın kastettiği tarzda sitelere bende onay vermezdim. Site yeni açılmış uyduruk bir indeks atılmış hemen ardından kayıt. Veya içeriği , mp3 vs... kayıt... Bunları ben de onaylamazdım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
O

Orion

Misafir
Bence abartıyorsun. Hayır site eklemiyorum İyinet'e yanlış anlaşılmasın. İyinet'te ki backlink işe yaramaz bana göre zaten. Sonuçta karşılıklı. Yeni eklenenler bölümünde, bir günde en fazla 3 site ekleniyorsa hatta listeye bakınca çoğu zaman neredeyse haftada 1 tane site eklenmişse, kusura bakma sorun sende derim ben. Burası Dmoz değil sonuçta. Basit bir toplist. Ve açık konuşmak gerkirse; bu işi beceremediğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

basit de olsa belli bir amacı var, o da kaliteli siteleri listelemek işe yaramayan site listeleniyorsa o zaman o toplist bir işe yaramaz. kaliteli siteleri seçmek için de dmoz olmak gerekmiyor ayrıca:)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15

Saygılarımla.

Yorumunuz için teşekkürler. İşi sizce neden beceremiyorum? Eğer söylerseniz hatalarımı düzeltmeye çalışırım. İyinet sizi sıralamaya tabi tutmakla beraber sitenize ait istatistikleri de tutan ücretsiz bir hizmettir. Link/logo ilişkisi olarak düşünüldüğü için zaten bu açıklamaları yapmak zorunda kalıyorum. Burasını dmoz ile kıyasladığınız için bakış açınızı anlayabiliyorum. Hiç alâkaları yoktu halbuki.

Yeni eklenenler bölümünde ise gelen tepkilere istinaden genel bir açıklama yapmam gerekiyor sanırım. Ve bu açıklamayı İyinet Ekibi veya Editör sıfatı adına değil, NeFuSa olarak yapacağım.
1) Yeni eklenenler bölümünde az sitenin bulunması İyinet Toplist'in kalitesizliğini değil, üyelerin eklediği sitelerin genelinin kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır. Gönül ister ki 10 tane yayınlansın, fakat 1 günde gelen yaklaşık 100 sitenin ancak 2-3 tanesi kurallara uygun. Bu gidişata göre söylemek gerekirse günlük onaylanan sitelerin rakamı pek değişmeyecektir.
2) Toplist'in sol bölümünde onaylanmış sitelerin tarihine bakarak yanlış izlenime kapılanlar var. Oradaki tarihin yayınlanma tarihi olduğunu zannediyorlar. Oradaki tarih, ekleme talebinde bulunulduğu tarihtir. Daha önce talepte bulunulmuş site daha kaliteliyse eski tarih görürsünüz doğal olarak. Fikir beyan ederken önce bilgi sahibi olun bence.

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hayır. Elbetteki yasadışı, kalitesiz v.s sitelerin eklenmesi doğru değil. Tam tersi, kalitesiz sitelerin, şipşak açılmış sitelerin eklenmemesi gerekli. Fakat şöyle bir şey var; günde max. 3, hatta haftada 1 site ekleniyorsa, ya harbiden eklenen sitelerin büyük kısmı çöp site, ya da senin kalite standartların çok yüksek.

Senin kalite standartların yüksek olabilir, bu güzel birşey. Ama burası Dmoz değil derken, bu kadar zor olmamalı buraya site eklemek. Anlatmak istediğim bu. Yoksa Dmoz ile İyinet'i kıyaslayacak kadar saftirik değilim. En azından haftada 1 site eklenecek kadar kalitesiz siteler ekleniyor olamaz. Bence tekrardan gözden geçirmelisin kriterlerini. Tabii bunlar benim kendi görüşlerim, belki de doğru olan senin uygulama yöntemin.

Teşekkürler.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Hayır. Elbetteki yasadışı, kalitesiz v.s sitelerin eklenmesi doğru değil. Tam tersi, kalitesiz sitelerin, şipşak açılmış sitelerin eklenmemesi gerekli. Fakat şöyle bir şey var; günde max. 3, hatta haftada 1 site ekleniyorsa, ya harbiden eklenen sitelerin büyük kısmı çöp site, ya da senin kalite standartların çok yüksek.

Senin kalite standartların yüksek olabilir, bu güzel birşey. Ama burası Dmoz değil derken, bu kadar zor olmamalı buraya site eklemek. Anlatmak istediğim bu. Yoksa Dmoz ile İyinet'i kıyaslayacak kadar saftirik değilim. En azından haftada 1 site eklenecek kadar kalitesiz siteler ekleniyor olamaz. Bence tekrardan gözden geçirmelisin kriterlerini. Tabii bunlar benim kendi görüşlerim, belki de doğru olan senin uygulama yöntemin.

Teşekkürler.

Kriterler NeFuSa-ya ait değil. İYİNET Toplist kuralları standarttır.. Bu standartı yakalamaya özen göstermeli kullanıcılar. Ve bu standart seninde bahsettiğin gibi basit kurallardan oluşuyor. Hepsi bu.

Çöp site piyasada çok,seçiçi olmak şart.

hapee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
1999-2000 yıllarında, iyinete kayıt olabilmek için aylarca beklenirdi, hey gidi günler

şimdikiler 6aylık sanki:D

[email protected]

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyinet basit görülmesin kardeşim, ciddi ve düzeyli bir yer isteyenlerin yeridir. Yaşını almış, başını toplamış, işinde inzivada hareket eden, heyecansız kişiler topluluğudur.

toplumesajci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende malesef iyinete hiç başvurmuyorum,
zmaanında 3-5 sitemi ekledim herhangi bir kusuru yada kalite sorunu olmamasına rağmen yayınlanmadı, mecburen bundan sonra eklemeye uğraşmıyorum.
Yani kalite derken biz kodu ekliyoruz aradan 1 ay geçiyor ve site eklenmemişse bunda birazda kendi kalitenizi düşünmelisiniz. Ayrıca seo açısından iyinet toplistte site olup olmaması bişey farketmiyor, 1 arkadaşa göre zararı oluyormuş.yani eklemek puan düşürüyormuş.
Saygılar

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15

Teşekkürler.

İnan bana gelen taleplerin çoğu , , full dizi izletme, full film izletme siteleri ve yeni açılmış maximum 1000 postluk forumlar. Kurallar dahilinde Editör olarak yapabileceğim bir şey yok. Ben her siteye tek tek bakıyor ve neden eklenmediklerini açıklama bölümüne belirtiyorum.

Diğer bir konu ise linklerin nofollow olup işe yaramadığı ve hatta zararı olduğu, bu düşünce doğru değildir. Nofollow olduğu için pagerank için size bir etkisi olmaz doğru, ama zararı olmaz. Hatta yeni siteler (0 - 3 ay) için nofollow olması sizin yararınızadır, çünkü filtreye girmenize biz neden olmayız. Ayrıca karşılıklı link yerine geçmiyor; biz size link değil logo veriyoruz, linkleriniz footer alanında değil üye siteler için ayarlanmış tabloda listeleniyor. Google imagelink ile textlinki ayırt edebiliyor merak etmeyin, o yüzden bu karşılıklı link ön yargısından sıyrılın.

Seo konusunda ise sepulchral'a fikrinizi bildirin, size olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır.

toplumesajci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok iyi açıklamışınız sağolun ama bizim eklediğimiz baner veya her ne ise iyinete pr açısından faydası oluyor ve nofollow linklerin bize faydası olmuyorsa o zaman bize zarar vermiş olmuyormu?
Ayrıca alttaki reklamlarda reklamlar var, yani toplisteye eklemek yasak ama sitenin en altında iyinet baneri tıklayıncada öyle bir siteye gidiyor buda bizim sitemizin itibarını ve googledeki değerini düşürmüyormu?
Hatam varsa kusura bakmayın iyinet toplistte sitem yok,
Saygılar

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
çok iyi açıklamışınız sağolun ama bizim eklediğimiz baner veya her ne ise iyinete pr açısından faydası oluyor ve nofollow linklerin bize faydası olmuyorsa o zaman bize zarar vermiş olmuyormu?
Ayrıca alttaki reklamlarda reklamlar var, yani toplisteye eklemek yasak ama sitenin en altında iyinet baneri tıklayıncada öyle bir siteye gidiyor buda bizim sitemizin itibarını ve googledeki değerini düşürmüyormu?
Hatam varsa kusura bakmayın iyinet toplistte sitem yok,
Saygılar

Logoyu koyduğunuz alanı/sayfayı nofollow yapmak sizin elinizde, o bizim kontrolümüz dışında. Ayrıca kıyaslama yapacak isek iyinette sizin istatistiklerinizi tutabilmek için server kullanmak zorunda kalıyor. Siz sadece logoyu koymakla yetiniyorsunuz. :) Bunun dışında nofollow kullanıldığı zaman herkes negatif düşünüyor. Pagerank kazandırmıyor dediysek, hiçbir işe yaramıyor da demedik ki. Sitenize link nofollow ile çıkış yaptırsa bile Google Bot'un sitenize biraz daha sık gelmesini sağlar. Pagerank'a etki dışında her türlü link etkisini sitenize sağlar. Siteniz ilk sayfada yer alırsa hitte gönderir.

reklam olayına gelince;

1) Ben reklam (text veya grafik) göremedim.
2) İyinet'in bünyesindeki reklam işleriyle ne direk, nede dolaylı şekilde alâkam yoktur.
3) Sitedeki materyallerin çoğunluğu olursa; sitenin yayıncılık kategoriside bu yöne kayar ve dolayısıyla linkinize negatif etkisi (sitenizin kategorisi değil ise) olabilir. Ancak İyinet'te hiçbir kanal ağır basmamaktadır ve dolayısıyla sizin linkinizi/sitenizi tehlikeye düşüren bir durum yoktur.

İyinet Toplist'te yer alan web site devlerinden Gazeteler, İyinet Toplist logosunu koyuyor ve zarar görmüyorsa (düzenli 200 K küsür hiti var) herşeyin aslında basit ve yüzeysel olduğunu kanıtlıyor bence.

PhpMania

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Saygılarımla.

okudum okudum o kadar okudum. nedense borte nin söyledikleri biraz daha tutarlı geldi.

neden?

iyinet backlink vermez
iyinet hit vermez
iyinet indexlenme vermez
iyinet istatistik vermez (standart tekil gösteriyor. referer kelimelerden dolayı sayyac kullanıyorum. bana lazım olan organik hitin hangi kelimelerin aranması sonucu gelmesi.)

iyinet ne verir?

iyinetin kullanılabilirliği düşmüş, web 2.0 kuşağının blog döneminde bir çok gelişmeden uzak kalmıştır.

Sakın yanlış anlamayın. Sözlerim iyinete değil iyinetin sahip olduğu sistemedir. Tecnorati, twitter ve sosyal imlemelerle zamanını geçiren gençlik iyinete karşı fikir sahibi olmuş durumda.

Nefusa iyinette sadece editör sanırım. Fakat bu mesaja cevap böyle bir çözüm doğru bir çözüm olacaktır dışında gelecektir. O da şudur :

iyinet sahibi güncelleme yapmak istemiyor. Buna göre herhangi bir işlem yapılmadığını meşru kılacak bir gerekçe bulup bizlere onu papatya gibi açmak olacaktır. (Umarım Öyle Değildir!) Beyniminizin iyi tarafı : hadi canım nefusa bu kadar ucuz laf konuşmaz diyecektir. Hadi bakalım bu tarafı dinlemek isteyelim de bunu duymuş olalım.

Ama şartlar o kadar değişti ki. Eskiden biz canımız sıkılınca dışarı çıkardık buralarda kahveden başka bir yer olmazdı. Şimdi patisair,cafe,lüks lokanta her türlü olanak mevcut. Neden kahveye gidelim ki? kahvehaneci babamın oğlu mu?

Direk talebimiz şudur : İyinet kökden değişmelidir. Artık rss ve podcastlarımızı okuyan, siteler hakkında görüş ve yorumları izleyebileceğimiz ve sitelere puan atabileceğimiz sistemler istiyoruz.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
okudum okudum o kadar okudum. nedense borte nin söyledikleri biraz daha tutarlı geldi.

neden?

iyinet backlink vermez
iyinet hit vermez
iyinet indexlenme vermez
iyinet istatistik vermez (standart tekil gösteriyor. referer kelimelerden dolayı sayyac kullanıyorum. bana lazım olan organik hitin hangi kelimelerin aranması sonucu gelmesi.)

iyinet ne verir?

iyinetin kullanılabilirliği düşmüş, web 2.0 kuşağının blog döneminde bir çok gelişmeden uzak kalmıştır.

Sakın yanlış anlamayın. Sözlerim iyinete değil iyinetin sahip olduğu sistemedir. Tecnorati, twitter ve sosyal imlemelerle zamanını geçiren gençlik iyinete karşı fikir sahibi olmuş durumda.

Nefusa iyinette sadece editör sanırım. Fakat bu mesaja cevap böyle bir çözüm doğru bir çözüm olacaktır dışında gelecektir. O da şudur :

iyinet sahibi güncelleme yapmak istemiyor. Buna göre herhangi bir işlem yapılmadığını meşru kılacak bir gerekçe bulup bizlere onu papatya gibi açmak olacaktır. (Umarım Öyle Değildir!) Beyniminizin iyi tarafı : hadi canım nefusa bu kadar ucuz laf konuşmaz diyecektir. Hadi bakalım bu tarafı dinlemek isteyelim de bunu duymuş olalım.

Ama şartlar o kadar değişti ki. Eskiden biz canımız sıkılınca dışarı çıkardık buralarda kahveden başka bir yer olmazdı. Şimdi patisair,cafe,lüks lokanta her türlü olanak mevcut. Neden kahveye gidelim ki? kahvehaneci babamın oğlu mu?

Direk talebimiz şudur : İyinet kökden değişmelidir. Artık rss ve podcastlarımızı okuyan, siteler hakkında görüş ve yorumları izleyebileceğimiz ve sitelere puan atabileceğimiz sistemler istiyoruz.

Evet haklısın, daha iyi olabilir.
Ama benim sistem geliştirme yetkimde yok.
Sadece varolan sistemi idare etmekle görevliyim.
Burada hitap ettiğim şahıslar ise; İyinet Toplist'i bir şekilde tercih etmiş ve ekleme talebi gönderme ihtiyacı hissetmiş olan kişilerdir.
Ben editörlük görevinde olduğum sürece İyinet Toplist'e gelişigüzel siteler onaylanmayacak.
İyinet'in kullanıcıya verdiği veya kullanıcıdan ne aldığı yönüyle ben pek ilgilenmiyorum açıkçası.
Ancak şunu berlirtmeden geçemiycem, İyinet toplistte olan kişilerin sitelerin indexlenmesi az/çok mutlaka artar.
İyinet Toplist indexlenme vermez çok iddialı olmuş, böyle bir şeyin söz konusu olması için Google Bot'un hiç uğramaması gerekir.

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benimde bahsettiğim o zaten. Üyelerine hiç bir şey vermeyen, pr, backlink, hit sunmayan bir yer için bu kadar abartmaya gerek yok yani. Bakın sayaçlarınıza mesela. Bundan birkaç yıl önce eklediğim, 5-6 sitem var, hepsine birden günde 1-2 kişi ya geliyor ya gelmiyor. Yani hiç bir işe yaramayan bir toplist için bu kadar kasmaya gerek yok demiştim. Bunlar sadece görüşlerim. Dikkate alırsınız almazsınız sorun değil. Sadece konu açıldı, yazdım geçtim bu kadar.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3

neden?

iyinet backlink vermez
iyinet hit vermez
iyinet indexlenme vermez

iyinet ne verir?

Uzun süredir ben de benzer şikayetlerim olmasına rağmen bu konuyu dillendirmemeye gayret sarfettim.
Özellikle toplist ve forum kısımlarında tüm sitelere "nofollow" tagı uygulayan iyinete ve yönetimine bunu yazmaya kıyamadığımdan konu hakkında bir forum oluşturmayı defalarca düşünsem de son anda vazgeçmiştim. Ama madem biri "kral çıplak" dedi, o zaman kırılmaca, darılmaca yok diyerek yazıyorum;

İyinetin bizim için en önemli artısı kendimizi ifade edebileceğimiz ortak bir webmaster platformu sunmaktır. Ancak bunda sadece kendine değersel kazanımlar çıkarması birçok webmasteri üzmektedir.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim. Hukuki.net nofollow tagını yani arama motorlarında bu linki izleme, bu linkte seni ilgilendiren ve hatta bu konuyu ilgilendiren bir şey yok demek bence doğru değildir. Topliste üye iken ve Bilişim hukuku forumlarında yazılar yazabiliyorken, üye imza kısmında hukuki.net linkinin bulunmasının hukuki.nete yararı bir kenara, google pagerank uzmanlarının çok iyi bildiği gibi outgoing linkler açısından artı puanı olacağını da görmek gerekmektedir.
Ama konuyu fazla dallandırıp budaklandırıp admin ve yönetime sevgimizden ötürü kendi takdirlerine bırakmayı yeğliyorum. İyinet kadrosu şunu asla unutmasın; google ban yenildiği zaman bile destek çıktık, hem de hiç "bak biz sana destek oluyoruz" demeden... Ama şu özellikle backlink olayında cimrilik etmezseniz, bir çok insanın forumda üye olup, yazı yazmak için yarışacağına, reklam alanlarınıza daha çok reklam vereceğine ve topliste üye olabilmek için çok daha fazla gayret göstereceğine inanın. Çünkü çoğu webmaster en azından rakip sitelerin nerelerden backlink aldığına baktığına emin olun.
Saygılarımla.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5