İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Japonya yaptı biz neden yapamayalım?

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Gerçekten güzel düşünülmüş bir fikir ve bu gerçekten uygulamaya geçirilebilir. Deprem zedelerimiz hava şartlarından etkilenmesin ve bu hava koşullarını daha az bir yara ile atlatsınlar.... Buyrun makalenin tamamı.

--------------------------------------------------------

Dedim ki;
-Kış kapıda, Van’da o çadırlar nasıl ısınacak?
-O çocuklar, bebekler hasta olmaz mı?
-En azından çocukları ve kadınları sıcak illerimize, sahillere taşıyalım.
-Mesela Antalya’daki otellere. Oteller şimdi boş. Tatil köyleri boş.
Böylece hem o çoluk çocuk ısınır ve hem de bizim nasıl bir dayanışma içinde olduğumuzu dünya görür…
-Bu ülkeyi kamplara bölmek isteyenlere sımsıcak bir kalp dersi vermiş oluruz.

BİNLERCE MESAJ

Bu öneriye öyle bir destek geldi ki sizlerden…
Binlerce mesaj…
“Benim elimden ne gelir” diye soranlar…
Köklerimiz, kültürlerimiz, dillerimiz, şarkılarımız, şiirlerimiz, lehçelerimiz, giyimimiz, inançlarımız, öylesine bir kökle bağlanmış ki;
Birkaç kafatasçının dışında öylesine bir kucaklaşma gördüm ki;
Bu ülkenin batısı doğusuna öylesine sarıldı ki…
Gurur duydum. Cesaretlendim.
İşte okurum Erol Emed, Japonya örneğini veriyor:
“Sn. Çekirge
Bugünkü yazınızda bahsettiğiniz, Antalya'daki tatil köylerine Van depreminde evsiz kalanların yerleştirilmesi önerisi çok yerindedir, ve benzeri bir olay Japonya'da bu yıl yaşanmıştır.
Bildiğiniz gibi Japonya'nın kuzeybatısı Tohoku bölgesinde 11 Mart tarihinde 9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 20,000 kişi deprem ve tsunami sonucu hayatını kaybetti, 400,000 e yakın vatandaş evsiz kaldı.
Depremden sonra Tokyo Disneyland geçici bir süre için kapatıldı, hem elektrik kesintisine uymak için, hem de makinaları gözden geçirmek için.
Tokyo Disneyland çevresinde onlarca büyük otel bulunur, her gün bu parkı ziyarete gelen binlerce turisti ağırlamak için.
Park kapanınca bu oteller de bir anlamda "Off-season" oldular. Müşteriler bıçak gibi kesildi.
Bunun üzerine oteller kendileri bu dönemde depremzedeleri cüzi bir miktar karşılığı barındırmayı önerdiler. Bu öneri de çok tuttu. O zaman da Japonya'nın deprem bölgesinde hava çok soğuktu ve kar yağıyordu.
Saygılarımla
Erol Emed”
İşte bu kadar…

KAMU KAMPLARI

İşte yine söylüyorum.
Buradan çağrıda bulunuyorum.
Ilıman şehirlerimizin valileri Van Valisi’ni arasa…
Sahillerdeki kamu kamplarını kışın soğukta kalacak çocuklara ve kadınlara açsalar…
Maliye, PTT, Askeri kamplar bomboş duruyor…
Belek’teki oteller, tatil köyleri yine öyle. Van için toplanan paralarla bile o çocuklar soğuktan kurtulabilir…
O çadırlardaki çocukların üzerine kar yağarken vicdanımızın kirlenmemesini istiyorsanız eğer;
Kar yolları kapatmadan;
Gece yarısı bir bebeğin öksürüğü bir karabasan gibi üzerimize çökmeden;
Duyun sesimizi…
Askeri kamplar Savunma Bakanlığı’na bağlı…
Diğer kamplar Maliye Bakanlığı’na.
İşte burada;
Bana binlerce destek mesajı gönderen o sıcak kalpli insanlarla birlikte bekliyoruz…
Kar yolları kapatmadan ısıtın içimizi…

Kaynak: Japonya yaptı biz neden yapamayalım? - Hürriyet Gündem

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Oteller yalan olurda kamuya ait tesisler değerlendirilebilir. Güzel fikirmiş.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Bu fikirklerin hepsi kış geçene kadar havalar ısınana kadar yapılabilcek şeyler. Tabiki bu fikirlerde hangileri yapılırsa yapılsın fayda sağlar. Keşke üzerine düşülse de yapılsa bu düşünceler. havalar kötü çoluk çocuk millet dışardalar ve yakında hastalıklarda başladı mı işte o zaman durum daha vahim bir hal alacaktır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5