İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

JavaScript Kodlamaya Giriş - Ders 1

V

vBasic

Misafir
Ders İçeriği
  1. Javascript ve jQuery Nedir?
  2. Javascript Nasıl Kullanılır?
  3. Javascript ile Merhaba Dünya!
  4. Metin belgesinde oluşturulan kodlar nasıl js dosyasına dönüştürülür?

Herkese merhaba, Java ve Javascript derslerimizi aynı ayda ilerletmeyi düşünüyorum. Javascript derslerimiz boyunda kod editörü olarak Notepad++ kullanacağım. Windows kullanıcıları herhangi bir kod editörüne gerek duymadan da Javascrip kodları yazabilirler bunun için metin belgesi kullanmaları yeterli olacaktır. Dilerseniz Javascript'i tanıyarak dersimize başlayalım.

Javascript Nedir?
Netspace tarafından geliştirilen script dilidir. Javascript ile etkileşimli ve dinamik web siteleri oluşturulabilir. Her ne kadar söz dizimi Java ile benzerlik gösterse de farklı teknoloji ve kullanım alanına sahiptirler.
Javascript ilk çıktığı dönemlerde istemci taraflı çalışabilen bir dil olarak tasarlanmıştı. Günümüz teknolojisinde NodeJS kütüphanesiyle birlikte sunucu taraflı çalışabilmektedir. JS (Javascript) genel olarak web siteleri için tercih edilse de farklı alanlarda da kullanılabilir. Örneğin, Unity gibi oyun motorlarında kullanılırlar, Javascript bir yazılımcı tarafından bilinmesi gereken (en azından temel bilgiler) script dillerindendir.

Javascript Nasıl Kullanılır?
İki farklı şekilde JS kodları çalıştırılabilmektedir. Bunlardan birisi HTML sayfa içerisine gömülerek çalıştırılan kod blogları diğeri ise uzaktan (farklı bir dosyadan) çalıştırılan JS kodlarıdır. Javascript'in farklı bir dosyadan çalıştırılabilmesi için uzantısı ".js" olacak bir sayfaya kodlar yazılmalıdır.

HTML İçerisinde Kullanmak
HTML:
<script>
// JS Kodları
</script>
Harici Dosyadan Kullanmak
HTML:
<script tyle="text/javascript" src="dosyaAdi.js"></script>

Javascript Dosyası Hazırlamak
Ben ektra editörle uğraşmak istemiyorum diyenler için metinde editöründe JS dosyası oluşturmak gayet basittir.

admin-albums-javascript-picture25-js1.png

- Öncelikle boş bir metin belgesi oluşturun (Masaüstüne sağ tıklayın, Yeni > Metin Belgesi)
- Metin belgesini açın ve sol üstteki menüden dosyaya tıklayın.
- Farklı kaydede tıklayın dosya adınızı belirleyin, kayıt türünü Tüm Dosyalar olarak seçin ve kaydede tıklayın.
- Javascript dosyanız oluşturuldu, artık kodlamaya başlayabiliriz.

Javascript derslerimizde ben kodları ikinci seçenek olan uzaktan çağırma yöntemiyle yapacağım. Sizlere de bu yöntemi tavsiye ederim, bu sayede siteniz daha hızlı olur, arama motorları tarafından daha rahat gezilebilir. Programcılığın temel adetini yerine getirerek yavaş yavaş ilk dersimizin sonuna gelelim.

Javascript'te ekrana yazı yazdırmak için alert parametresi kullanılır. Oluşturduğumuz javascript dosyamın adını "test.js" olarak atadım ve içerisine yazıyorum.
HTML:
alert ("Merhaba Dünya");

Biliyorsunuz ki JS dosyalarını çalıştırmak için HTML bir yapıya ihtiyacımız var, önce bu yapıyı oluşturalım ve içerisine javascript dosyamızı dahil edelim.
HTML:
<html>
<head>
<title>Javascript Ders 1</title>
<script type="text/javascript" src="test.js"></script>
</head>

<body>
Javascript'e ilk adım, WMArşiv.
</body>
</html>

Gördüğünüz gibi "<head>" tagları arasında js kodumuzu çağırdık, bu sayede siteye giriş yaptığımızda ekrana, merhaba dünya yazacaktır.

Peki bu kodu head taglarının arasına eklemezsek ne olur?
Hiçbir şey olmaz oluşturulan kod çalışır, ancak bu kodların head tagları arasına eklenmesinde fayda vardır. Çünkü browsers (tarayıcılar) siteye giriş yapıldığında önce head tagları arasını okur, büyük boyutta bir js dosyası head taglarının dışına eklenirse bir takım yavaşlamalar görülebilir diyerek ilk dersimizin sonuna gelelim. Elimden geldiği kadar hızlı Javascript dersleri üretmeye çalışacağım, hepinize iyi çalışmalar.

Kaynak

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5