jquery nedir?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Katılım
2 Eylül 2002
Mesajlar
5,024
Reaction score
62
Konum
Sakarya
Jquery, javascript ile hep yapmak isteyip, karışık JS programlama dili yüzünden bir türlü yapamadığınız kodlamayı çok kolay ve hızlıca yapmanızı sağlayan javascript kütüphanesidir.

Diğer bir güzel yanı da jquery ile yazılan kodun tüm popüler tarayıcılarda sorunsuz çalışmasıdır, sizin kod üzerinde tarayıcı uyumluluğu çalışması yapamanıza gerek yoktur.

Jquery yi ister http://code.google.com/p/jqueryjs/ bu adresten local yani kendi bilgisayarınıza indirin, yada isterseniz sayfanızdan google da host edilen normal veya ufaltılmış js kodunu çağırın:

Ufaltılmış kodu sayfanıza eklemek için (bantgenişliği tasarrufu sağlar ve sayfa daha hızlı yüklenir):
Kod:
<script type="text/javascript" src="http://code.jquery.com/jquery-latest.min.js"></script>
Normal kodu sayfanıza eklemek için:
Kod:
<script type="text/javascript" src="http://code.jquery.com/jquery-latest.js"></script>
Buradaki derslerin kaynak kodlarini inceleyerek Jquery yi ogrenmeye calismanizi tavsiye ederim. Hepimiz calisan bir kod parcasini hemen kopyala/yapistir yontemi ile sayfamiza eklemeyi severiz. Ancak jquery hem cok basit hem de cok guclu bir kutuphane. Adim adim ogrenmeye calisin cunku jquery yi ogrendiginizde jquery ile neler yapilabilecegini ogrendiginizde onunuzde yeni ufuklarin acildigini hissedeceksiniz. Bu PHP ogrenmek gibi birsey.
 

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Katılım
2 Eylül 2002
Mesajlar
5,024
Reaction score
62
Konum
Sakarya
Verilen kodları <head> tagından hemen sonra mı eklemeliyiz.

Hayir boyle bir mecburiyet yok, hatta en iyi performans icin CSS ler head icinde, JavaScriptler ise sayfanin en altinda yani </body> den hemen once yerlestirilmesi tavsiye edilir.

Ancak soyle bir durum soz konusu, eger sayfa yuklenmesi bitmeden herhangi bir jquery fonsiyonu kullanmak istiyorsaniz, jquery kutuphanesini jqueryi kullanmadan once cagirmalisiniz.
 

Darkart

0
İyinet Üyesi
Katılım
1 Temmuz 2005
Mesajlar
7,037
Reaction score
54
<head></head> tagları arasına eklenecek.

EDİT:

peki js leri <head> arasına eklemek avantaj değilmidir sayfa çağırılırken yüklenmesi için? Ben bazen kodları incelerim ve hiç bir büyük portalda sona eklendiğini görmedim o yüzden soruyorum.
 

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Katılım
2 Eylül 2002
Mesajlar
5,024
Reaction score
62
Konum
Sakarya
Boyle bir mecburiyet yok venom, hatta tum JS kodlarin sayfanin sonuna eklenmesi daha iyi sayfa yukleme performansini sagliyor.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst