İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kadınlara Yönelik Foruma Mod Aranıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Hatun bir çok anlama geliyor.yani gelmiyor ama kulanım farkı var halk arasında

. çok güzel kız

. böyle kız gibi kız

. evlenilecek kız

. doğan görünümlü kız

ha bir de

bir bayan bence hoş bir kelime.karşıdakine kız demek istemiyorsanız en uygunu bayandır.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
işin aslı kadın ve erkektir. diğerleri bi şekilde dilimize girmeye çalışmış abuk bişeyler olmuştur. ingilizceki mr.brown mrs. brown dan gelmiş ama oturamamış. bay ve bayan brown geldiler dersin türkçeye çevirdiğin zaman ama türkler hiç bi zaman bay tekindoruk geldi demez. ahmet bey geldi der mesela. olması gereken ahmet tekindoruk geldi. ahmet tekindoruk bi erkektir doktorsa yabancı dillerde doktor tekindoruk denir o bizde de doktor ahmet olarak kullanılır. hatta doktor ahmet bey gibi de abuklaştırılır. diğerleri kültüre göre geliştirilmiş kullanımlar. ben genelde hatun kelimesini günümüzde bahsi geçen kadının güzel bi özelliği vurgulanacaksa daha dolu dolu söylendiğinden o şekilde kullanıldığını görüyorum. mesela hatunda bi ses var dinlemeye doyamazsın! gibi. daha eskilerde kullanılan anlamı da benzer. esma hatun yalısı var mesela. esma sultan da deniyo. bazı kadınlar kendilerine kadın denilmesinden de hoşlanmaz kadın biraz daha olgun yaşlardaki kişiler için kız biraz daha genç yaştakiler için kullanılıyo. ama bahsettiğim gibi kültürel bişey bu. kız çocuğu denir yabancı dillerde küçük çocuklara. ordan alınmış bişey olsa gerek. ama insan her yaşta male ve female olarak ayrılır bunun aksi yok diğerleri zamanla eklenenler. global olmak lazım. oray gibi yapmak lazım. abla abi amca falan takılarını kaldırıcaksın herkese adıyla hitab ediceksin en güzeli en rahatı :)

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir de baaaaayan var :p

"Bayan eleman aranıyor" lafı da "ağrısız kulak delinir" gibi bir laftı. Bayan böyle şey gibi, çok konuşup bayan elemanlar aranıyor, veya vurdu mu bayan manasında.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bu bir eleman ilanı değilmiydi yoksa benmi yanlış okudum

iyice geyiğe sarmışsınız :D

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Kız Diye Birşey yoktur...
hepsi Birgün Kadın Olur..
diye bir yazı okumuştum...
Buzağı ve inek Gibi Bişey mi ki bu ? ...
[ Konu Dışı - Ama Artık içi olmuş ]

ilkayuydu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bayan diye bişey yok zaten bay diye bişey de yok aslı kadın ve erkektir global dilde bayan bay geçmez. doğrusu kadındır kızdır erkektir. bayan denildiğinde ya da yazıldığında daha kibar nazik olmuyo yani. erkeklere öyle geliyo olabilir bilemiyorum

Pembe kedi yani sana bayan pembekedi lutfen PM atiniz yerine

Kız pembekedi lütfen PM atiniz yada kadin pembekedi lütfen PM atiniz mi diyelim?

:). bu konuyu hiç düşünmemiştim yaa :).kadinlar kızlar bayanlar.... negüsel şeyler bunlar :)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
MR. = Bay
MRS. = Bayan
Olarak biliyordum bende. Demek ki MR. erkek, MRS. kadın :D

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hayır direkt pembekedi diceksin başına bayan kız kadın eklemiceksin. başka bi şahısa bahsederken mywedding akıllı bi kadındır gibi bahsediceksin mesela. illa başına bay bayan sayın ekleyince nezaket olmuyo ki.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
hayır direkt pembekedi diceksin başına bayan kız kadın eklemiceksin. başka bi şahısa bahsederken mywedding akıllı bi kadındır gibi bahsediceksin mesela. illa başına bay bayan sayın ekleyince nezaket olmuyo ki.

Arada bir Anıtkabir'e gidip (Resmi Bayramlarda 23 Nisan vb) Protokolu izlemeni tavsiye ederim .. Ya da bir gün davet olursa devletin katıldığı bir yemeğe gidiniz.. Bu bütün dünya da böyle iken senin bunu metazori ile -ceksin -caksın cümleleri ile değiştirmen acaip garip..
Bayan ve Bay - Kadın ve Erkek sıfatlarından oldukça naziktir..
Tabiki naziklikten ne anladığınıza da bağlı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5