Kaliteli İçerik İçin 20 Faydalı Faktör

gokhanht1

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
24 Kasım 2010
Mesajlar
51
Reaction score
0
kaliteli-icerik-icin1-1024x182.jpg


Yazılarımızda hep kaliteli içerikten bahsediyoruz ama, kaliteli içerik nedir ve buna nasıl ulaşılır? Bunları kaliteli içerik için 20 faydalı faktör ile açıklamaya çalışacağız.

Google arama sorgusu sonuç sayfalarını şekillendirirken içeriği ön planda tutmasının bir göstergesi olarak site yayıncılarının kaliteli bir site için kendilerine sormaları gerektiği kaliteli siteler için bir rehber içerik yayınladılar.

Bunun yanında Bing’de kaliteli içerik için sırlamada içeriğin rolünü gösteren bir rehber yayınladı. Bu da faydalı ancak burada da hala gereğinden fazla boşluklar bulunuyor.

Burada inceleyeceğimiz 20 faktör ise kaliteli bir içerik için uymanız gereken kanıtlanmış faktörleri içeriyor.


1-Kullanıcılara Yardımcı Olacak Bir Yapı

İçeriğinizi oluştururken rastgele anahtar kelimeler kullanmak yerine, açıkça belli olan ve kullanıcının bunu nasıl arayacağına dair yaptığınız tahminleri kullanın. Bunun için kullanıcının isteklerini okumanız gerekecektir. Bu konu için “Kullanıcıya Yönelik Anahtar Kelime Stratejisi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.. Bu konu ile elde edeceğiniz verileri düzenlemeniz size kullanıcıların içeriğimize nasıl hızlı ve verimli şekilde erişeceği konusunda yardımcı olacaktır.

2- Konuyla İlgili Alt Kısımları Düzenleyin

Google’ın anahtar kelime girişine verdiği önem; anahtar kelimelerin eş anlamlarını, alakalı terimleri ve ifadeleri belirleyerek, güçlü/otoriter içeriği ayırt etmesini sağlayan akıllı algoritma güncellemelerine neden oldu.

Arama motoru çözücüsü sayfanıza en alakalı anahtar kelimeleri ve onun içinde de yapılaşmış alt kısımlarını getirmek için yarımcı olur. Bu nedenle bu alt kısımlara da önem vermelisiniz.

3- İnsanları Etkileyici Yazılar Yazın

Bazı fikirler yaşar bazıları ise ölür. Ancak bu yaşayan ve kalıcı fikir veya yazılar için ne gereklidir. Bunu “Made to Stick” kitabında beklenmeyen, bütünleşik, inandırıcı, duygusal ve veya hikaye kullanan olarak tanımlamışlardır kısaca.

4- Güçlü Bir Başlık ve H1 Kullanın

Başlıklarınız kullanıcılara bir fikir vermeli ve biraz da ilgi çekici olmalı çünkü kullanıcılar bunları çözmek için çok fazla zaman ayırmıyor genelde ve anlayamadığı başlığa sahip siteyi kapatıyor. Bunun yanında yeterince açık ve öz olmalısınız. SERP Preview Tool aracını kullanarak, başlığınızın veya diğerlerinin fazla uzun mu olduğuna vb. dair bilgi alabilirsiniz. İçeriğin ana başlığı H1 boyutunda verilmelidir.

5- Eğlendirici, Öğretici ve Fikir Verici Olmak

Bunlardan ikisinin veya en iyisi üçünün kombinasyonu sizler için çok faydalı bir içerik sunacaktır. Bunlara örnek olarak “Bilmeniz Gereken”, “Yaptığınızdan Emin Olmanız Gereken” gibi aslında onedio,listelist ve nolmus gibi sitelerin çokça kullandıkları başlık tiplerini kullanabilirsiniz.

seo_kaliteli_icerik.jpg


6- Bunu Paylaşır Mıyım Diye Kendinize Sorun

Kaliteli içeriğin doğasında paylaşılmak vardır. Açık konuşmak gerekirse oluşturduğunuz içerik size hitap ediyor mu? Sizin sosyal hesaplarınızda bağlantıda olduğunuz kişiler bunu paylaşmak ister mi? Bu sorulara içtenlikle evet diyebilmelisiniz.

7- Alakalı Olduğundan Emin Olun

Bu konudan hepimiz bir örnekle karşılaşmıştır. Şu sıralar büyük gazeteler bile bunu yapıyor. Örneğin arama motoruna x maçı video özeti yazıyorsunuz, bir sitede bu başlıkla bir içerik var ancak girdiğinizde aradığınız şeyin olmadığını görüyorsunuz.

Ancak alakalı içerik bir site için oldukça önemlidir, bu yüzden bunu göz ardı etmeyin. Bu arama motorlarının kullandığı dönüşüm oranı( conversion rate) ile alakalıdır.

8- Kelimeleri Sayın

Zaten WordPress kullanıyorsanız, kendisi bunu otomatik olarak yapacaktır metin editörünün sol alt kısmında. Genel olarak uzun içerik, kaliteli içerik olarak algılanır. Ancak fazla uzun içerikte kullanıcıyı yorabilir. İngilizce içeriklerde en ideal sayının 1000 kelime civarında olduğu gözlemlenmiş. Bu sayının Türkçe’de de bu civarlarda olduğunu düşünüyorum.

Sosyal hesaplarda paylaşılması için 1500 kelime en iyisi deniyor ancak bu 1000 kelimelik ortalama kullanıcı deneyimlerine dayanıyor. Bu yüzden kullanıcılardan şaşmamak gerekiyor.

9 – Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bu her sektörde olduğu gibi SEO‘da da önemlidir. Yaptığınız seo çalışması konunun uzmanlarına hitap ediyorsa kullanmanız gereken dil biraz ağır olmalıdır. Çünkü basit ifadelerin kullanıldığı yazılar genelde profesyoneller tarafından pek hoş karşılanmaz.

Bunun yanında hedef kitleniz eğer toplumun tüm kesimi ise buna uygun olarak herkesin anlayabileceği bir dil kullanmalısınız, çok bilimsel veya sektörel bir dil kullanırsanız bu insanları kaçıracaktır.

Yani buna tıp örneğini verebiliriz. Diyelim ki bir tıp merkeziniz var ve bazı hastalıkların tedavisini yapıyorsunuz. Bu durumda hedef kitleniz halk olduğu için oldukça sade bir dil kullanmanız gerekir. Fakat diyelim ki bir ilaç şirketisiniz ve sattığınız reçeteli ilaçlar için hedef kitleniz doktorlar. Bu durumda ise oldukça bilimsel bir dil kullanmalısınız.

- Devamı için: https://www.seoturuncu.com/kaliteli-icerik-icin-20-faydali-faktor.html
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst