İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kanıt

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
DetayBuyukResim.ashx

Gittikçe güzelleşmeye başladı dizideki mantık hataları giderildi iyice.. Şuan Türkiye'deki mantıklı tek polisiye dizi diyebilirim.. CSI vb. izleyenler varsa beğenecektir..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Csi miami de cinayetlere bakan bi polis teşkılatının dizisi.Pamuklu cubuklarla dna arıyorlar ondan sonra koku moleküllerinden katili buluyorlar :D.Çok tuttu o baya csi new york csi lasvegas gibi türevleride var hangisi önce başladı bilemiyorum:D

Buda türk dizisi bıd bıd konuşuyorlar falan , bana kötü geldi...Veya hani çok yüksek bütceli dizi izlediğimden kalitesiz geldi ondanda olabilir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Csi miami de cinayetlere bakan bi polis teşkılatının dizisi.Pamuklu cubuklarla dna arıyorlar ondan sonra koku moleküllerinden katili buluyorlar :D.Çok tuttu o baya csi new york csi lasvegas gibi türevleride var hangisi önce başladı bilemiyorum:D

Buda türk dizisi bıd bıd konuşuyorlar falan , bana kötü geldi...Veya hani çok yüksek bütceli dizi izlediğimden kalitesiz geldi ondanda olabilir.

csi miami dediğin hangi kanalda peki? arada bakarım iyi bişiyse.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48

Türkiye'de mantıklı işlere ne zamandan beri yüksek bütçe ayrılmışki :D Destere vb. saçma saçma şeylerle uğraşırız anca biz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
csi miami dediğin hangi kanalda peki? arada bakarım iyi bişiyse.

Baya eski, şimdi nerde oynuyor bilmiyorum nerdeyse 8. sezona giricek...

Türkiye'de mantıklı işlere ne zamandan beri yüksek bütçe ayrılmışki :D Destere vb. saçma saçma şeylerle uğraşırız anca biz.

Geri dönüş meselesi.Şimdi bi babayiğit 50-60 milyon ayırsa filme hayatta geri çıkaramaz.Ş öle hintlilerin Bollywood u gibi bir başlangıç lazım türkiyeye, zamanlada kalite yakalanır...

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Polisiye konusunda bizim ülkemiz oldukça geri, mesela şuan ekranlarda olan Arka Sokaklar dizisinde başrol oyuncusu bir kişi resmi polis arabasını sürüyor ama emniyet kemerini arkadan geçirmiş falan oldukça komik sahneleri var yani, eline yüzüne bulaştırıyorlar dersek te abartmış oluruz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ben severim o diziyi ama sahnelere gülmemek imkansız:D Sezon başlangıcında da bu sahneler tavan yaptı:D Adam bi çöp kutusunda en az bir gün havasız kaldı.Hadi onu geçtim o kumu kaldıracak patlamayı içindeyken yaptı aştı adam artık:D

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Yav, sittirsinler!..
Bir dizinin ya da filmin "mantıklı" olmasının "bütçesiyle" ne ilgisi vardır, Allah aşkına!?

Bizim TV'ciler biraz fazla ebleh, o kadar. Tek sorunumuz da bu. Bütçeyle mütçeyle ilgisi yok bu işlerin. Mantıklı işler, mantıklı adamlardan çıkar. Kural bu kadar basit. Mantıksız adamlarsa mantıksız diziler yaparlar. Ha, en mantıklı dizilerde bile "ufak tefek" "kabul edilebilir" mantık hataları, "sürçmeler" olur ama, geneli mantıksız olan dizilerin savunulacak bir tarafları yok.

Diziciler ebleh, dizileri büyüüüüük bir beğeni ve içten gelen hayranlıkla takip edenlerse daha eblehtir.

Kurtlar Vadisi diye dizileri izliyorsunuz arkadaşlar, oturun da bir düşünün... Ki o piysadaki en mantıklı dizilerden kabul edilebilir yani... Ona rağmen...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yav, sittirsinler!..
Bir dizinin ya da filmin "mantıklı" olmasının "bütçesiyle" ne ilgisi vardır, Allah aşkına!?

Bizim TV'ciler biraz fazla ebleh, o kadar. Tek sorunumuz da bu. Bütçeyle mütçeyle ilgisi yok bu işlerin. Mantıklı işler, mantıklı adamlardan çıkar. Kural bu kadar basit. Mantıksız adamlarsa mantıksız diziler yaparlar. Ha, en mantıklı dizilerde bile "ufak tefek" "kabul edilebilir" mantık hataları, "sürçmeler" olur ama, geneli mantıksız olan dizilerin savunulacak bir tarafları yok.

Diziciler ebleh, dizileri büyüüüüük bir beğeni ve içten gelen hayranlıkla takip edenlerse daha eblehtir.

Kurtlar Vadisi diye dizileri izliyorsunuz arkadaşlar, oturun da bir düşünün... Ki o piysadaki en mantıklı dizilerden kabul edilebilir yani... Ona rağmen...

Katılamıyacam ne yazıkki.Şimdi başta iyi senaristlere (ler diyorum çünkü iyi dizilerde birden çok sernarist vardır) para ödenir ...Ayrıca sahneler için ayrılmış bütce vardır.

Yani kısaca bizimkiler mantıktan kısıp biraz daha görselliği ucuza yapma peşindeler.

Kurtlar vadiside en yüksek bütçeli dizilerdendir:) İlk bölümlerinide hatırlarım onun:D

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Ben severim o diziyi ama sahnelere gülmemek imkansız:D Sezon başlangıcında da bu sahneler tavan yaptı:D Adam bi çöp kutusunda en az bir gün havasız kaldı.Hadi onu geçtim o kumu kaldıracak patlamayı içindeyken yaptı aştı adam artık:D

Bende sevmiyorum diye bir ibare kullanmadım zaten :=) Gayet te zevk alıyorum ve tüm oyuncular çok güzel rol yapıyorda diyebilirim, fakat olayı çok basite indirgiyorlar ''film icabı'' diyorlar ya aynen öyle 15dk da 20 kişilik çeteler çökertiliyor v.s ama keyif verici..

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Katılamıyacam ne yazıkki.Şimdi başta iyi senaristlere (ler diyorum çünkü iyi dizilerde birden çok sernarist vardır) para ödenir ...Ayrıca sahneler için ayrılmış bütce vardır.

Yani kısaca bizimkiler mantıktan kısıp biraz daha görselliği ucuza yapma peşindeler.

Kurtlar vadiside en yüksek bütçeli dizilerdendir:) İlk bölümlerinide hatırlarım onun:D

Ben buna katılamayacağım.
Neden?
Şu sebepten: Ben görsellikten değil, mantıktan bahsettim. Nedir mantık? Doğru düşünmenin yolu. Mantıklı adam kimdir? Doğru düşünmenin yolunu bilen adam, dolayısıyla "doğru düşünen, doğru düşünceye uygun işler yapan" adamdır.

Görsellik, olsa olsa "kaba inandırıcılık"la ilgili olabilir ama esas inandırıcılık "mantıklı olmak"tan geçer. 60'larda, 70'lerde çekilen nice filmde başarısız görsel efektler vardı (başlıca sebep teknolojik ve teknik imkânların yetersizliğiydi aslında). Bugün de başarısız görsel efektleri olan ama çok inandırıcı filmler var.

Bir filmde, bir adamın bir uzvunun kılıçla kopması gerekiyor diyelim. Bütçeli film (Holywood filmleri mesela), kılıç gerçekten kesiyormuş gibi gösterebilir. Bütçesiz filmse bu sahneyi "gösterme" imkânından bile yoksun olup, inip kalkan bir kılıç ve kopan bir kolu ayrı ayrı göstermekle iktifa etmek zorunda kalabilir.

Bu, görselliktir.

Mantık ise, o kolun "nasıl" (yani o kılıcı kullanan kişide bu kuvvet ve maharet var mı, o kılıç bunu yapmaya musait mi veya şanslı bir vuruşla bunu yapabilir mi ve vurulan kişinin kolu nasıl kesilir? vb.) buna inandırır. Daha geniş çerçeveden baktığımızda "neden"ini de cevaplar mantık.

Yani mantıklı olmakla görsel açıdan başarılı olmak arasında pek bir ilişki yoktur. Bir film mantıklıysa, araba patlatamasın da eski Türk filmlerindeki gibi maket arabalar uçursun (ama maket ortam ve araçlar gerçeğe uygun olsun), sorun değil.

Sonuç olarak, "mantıktan kısıp görselliği ucuza yapmak" diye bir şey, bence olamaz. Mantık, mantıktır; ya vardır ya yoktur, ya azdır ya çoktur. Bizim diziler ise ilkokul talebelerinin zekâ seviyesine göre hazırlanmışlardır çünkü o diziyi yapanların da zekâ seviyesi bu kadar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Anlatmak isteiğim mantıkla yaklaşıcam derken görsellikten ve basitlikten feragat etmeleri gerek buda paradır.Koldan bahsetmişsiniz mantıksız olan o kolun kopmasıdır ,bi ton kan sıçramasıdır ama görsellikte budur.

Daha mantıklı ve aynı zamanda görselliğe önem vererek yapmak isterseniz ozaman para gerekir...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5