İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kapalı yerde sigara içmenin cezası 70 liraya çıktı

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Tütün ve alkol piyasasında mevzuata aykırı hareket edenlere uygulanan cezalar artırıldı.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (TAPDK) alınan bilgiye göre, alkol ve tütün mamulleri ile ilgili yasaklar, 2009'un yeniden değerleme oranı çerçevesinde yüzde 2,2 oranında yükseldi.
Bu kapsamda, kapalı alanlarda sigara içenlerden alınan 69 liralık idari para cezası 70 liraya çıktı. Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atanlara kesilen 25 liralık ceza ise değişmedi.
Artış sonrasında sigarayla ilgili yasakları görsel yayın yoluyla ihlal eden, ulusal yayın yapan televizyonların ceza tutarı 57 bin 232 lira ile 114 bin 464 lira arasında belirlenirken, bölgesel yayın yapan kuruluşlarda bu rakam 5 bin 723 TL ile 11 bin 446 TL arasında uygulanacak.
Sigara veya diğer tütün mamulleri paketlerinde yazılı uyarıya yer vermeyen ya da yanlış bilgi ve aldatıcı tanımlamaya neden olacak figür kullanan üreticilere de piyasaya sürülen malların piyasa değeri kadar idari para cezası verilecek. Ancak, bu cezanın miktarı 286 bin 160 liradan az olamayacak.
TAPDK'tan satış belgesi almadan tütün mamulü ya da alkollü ür ünlerin perakende satışını yapanlar da 5 bin 723 lira para cezasına çarptırılacak.
TAPDK'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında 4733 sayılı yasa kapsamında uygulanan cezaların da yeniden düzenlenmesi sonrasında, Kurum'dan satış belgesi almadan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin toptan satışını yapanlar 57 bin 232 lira ceza ödeyecek. Kurum'dan izin almadan ya da bildirimde bulunmadan dökme alkollü içkileri piyasaya arz eden, sevkıyatını yapan veya izin verilen yerlerden farklı noktalarda depolayanlara ise 228 bin 928 lira para cezası kesilecek.
TAPDK'nın yaptığı düzenleme sonrasında tütün ve alkol piyasası ile ilgili cezalar şöyle oldu:
"-4733 sayılı Kanunda öngörülen para cezaları:
-Yetkili olmadıkları halde, açık olarak içki satışı veya sunumu yapanlar ile satışa sunulan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkileri arz ambalajlarını bozmak veya bunları bölmek suretiyle satanlar: 1.144 TL - 11.446 TL.
-Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin tüketicilere satışını, izinsiz olarak veya Kurum düzenlemelerine aykırılık oluşturacak şekilde internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapmak üzere satış sistemi kuran veya faaliyette bulunanlar: 22.892 TL - 114.464 TL.
-Tütün mamulleri veya alkollü içkileri, satış yerlerindeki raf veya stantlara, her türlü teşhir ünitesine, reklam ve tanıtımına ilişkin mevzuata ve Kurum düzenlemelerine aykırılık oluşturacak veya herhangi bir firmaya üstünlük sağlayacak şekilde yerleştirenler: 34.339 TL.
-Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin kullanımını ve sat ışını özendirici veya teşvik edici kampanya, promosyon, reklam ve tanıtım yapılmasını önlemek amacıyla Kurum tarafından bu Kanun uyarınca yapılan düzenlemelere aykırı hareket edenler: 34.339 TL.
-Tütün mamulleri veya alkollü içkileri; otomatik satış makinesi ile satanlara veya yasakpara oynatmak veya ödül vermek gibi yollarla verenlere, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde: 57.232 TL - 286.160 TL.
-İzin almadan veya güncelleme yapmadan girdiler ve ürün ambalajında değişiklik yaparak, ürünleri piyasaya arz edenler: 57.232 TL - 572.320 TL.
-Kurumca istenilen ticari faaliyetlerini gösterir satış veya faaliyet raporlarını ya da bilgi, belge ve numunelerini yazılı uyarıya rağmen süresi içinde vermeyenlere, yanlış ve yanıltıcı bilgi veya belge verenlere, tesis ve yerleri incelemeye açmayanlara: 57.232 TL - 286.160 TL.
-Kurumdan izin almadan işleme veya üretim tesislerinde proje tadilat kapsamındaki işleri yapan, kurulu makinelerini ülke içerisinde kısmen veya tamamen aynı firma tarafından kurulan yeni ya da eski bir fabrikaya nakleden, başka bir firmaya devreden, ülke dışına çıkaran veya bildirimde bulunmaksızın faaliyetini sona erdirenlere: 57.232 TL - 572.320 TL.
-Üreticiden satın aldıkları tütünleri satış merkezlerine veya Kurum'a tescil ettirmeyenlere, yazılı sözleşme yapma tarihine uymayanlara, işleme açılış ve kapanışları ile tütün stoklarını ve tütün depolarını süresi içinde bildirmeyenlere, izinsiz standart dışı işleme yapanlara, yazılı sözleşme esası veya açık artırma yöntemi ile yapılan alım satım kapsamındaki yükümlülüklerini süresi içinde yerine getirmeyenler, Kurum'dan izin almadan bir yere mahsus tütün çeşidinin tohum veya liflerini başka çeşitlere ayrılmış olan yerlere ekenler, dikenler veya bu amaçlarla taşıyanlar: 11.446 TL - 57.232 TL.
-Kurumdan belge almamış kişilerden ürün alan veya bu kişilere ü rün satan ya da belgesinde belirtilen işyeri dışında satış yapan toptan veya perakende tütün mamulü, etil alkol, metanol veya alkollü içki satıcıları ya da açık içki satıcılarına: 1.144 TL - 11.446 TL.
-Kurumdan satış belgesi almadan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin toptan satışını yapanlara: 57.232 TL.
-Kurumdan satış belgesi almadan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin perakende satışını yapanlara: 5.723 TL.
-Kurumdan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara: 57.232 TL.
-Kurumdan uygunluk belgesi almadan enfiye, çiğneme, nargile tütünü veya yaprak sigara kağıdı ya da makaron üretenler ile satan veya satışa arz edenlere, ticari amaçlı sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan veya satışa arz edenlere: 5.723 TL.
-Tütün mamulleri veya alkollü içkileri, otomatik satış makinesi ile satanlara veya yasakpara oynatmak veya ödül vermek gibi yollarla verenlere, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde: 57.232 TL - 286.160 TL.
-Kapalı alanlarda sigara içenler: 70 TL.
-Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye atanlar: 25 TL.
-Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yazılı uyarıya rağmen yerine getirmeyen işletme sorumluları: 572 TL - 5.723 TL.
-Sigara yasağının görsel yayın yoluyla ihlal edilmesi
.Yerel yayın yapan kuruluşlar: 1.144 TL - 5.723 TL.
.Bölgesel yayın yapan kuruluşlar: 5.723 TL - 11.446 TL.
.Ulusal yayın yapan televizyon kuruluşları: 57.232 TL - 114.464 TL.
-18 yaşının doldurmayanları tütün ürünleri işletmelerinde, pazarlamasında istihdam edenler: 1.144 TL.
-Sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı vb ürünleri, tütün ürünlerine benzeyecek ya da markasını çağrıştıracak şekilde üreten, dağıtan ve satanlar: 22.892 TL - 114.464 TL.
-Sigara yasağına ilişkin uyarıları bulundurmayanlar: 1.144 TL.
-Sigara ve diğer tütün mamullerinin paketlerinde yazılı uyarıya yer vermeyen, yanlış bilgi ve aldatıcı tanımlı figür kullanan ve bu şekilde yükümlülüklere aykırı hareket eden üretici firmalar, piyasaya sürülen malların piyasa değeri kadar idari para cezası ile cezalandırılacak. Ancak verilecek cezanın miktarı 286 bin 160 liradan az olamayacak.
-Tütün ürünlerinin zararları konusunda eğitici yayın yapmayanlar:
.Yerel yayın yapan televizyonlar: 1.144 TL - 5.723 TL.
.Bölgesel yayın yapan televizyonlar: 5.723 TL - 11.446 TL.
.Ulusal yayın yapan televizyonlar: 57.232 TL - 286.160 TL.

ANKARA -AA-

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Malesef arkadaş haklı, uygulanabilirlik çok az bu işte. Polisin gözleri önünde oluyor çoğu şey ama polis ne yapsın? İşi sadece sigarayla uğraşmak değilki, bununla ilgilenecek sağlık bakanlığı personelleri olmalı bence.
Belediyecinin, sağlıkçının onun bunun işini polis yaparsa böyle sorunlarda çıkar normal olarak.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Mesele sigara meselesi değil anlayış meselesidir. Yaptırımlardan öyle veya böyle kurtulunabileceği felsefesi yaygın toplumda, bu sigara cezasında da böyle trafik cezasında da. Bunu düzeltmek seneler sürebilir, kuralsızlığa karşı yaptırımın katı olacağı felsefesi oluşmadığı sürece kurala uymak için herhangi bir neden olmayacaktır

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Sigarayı bıraktırmak için tedavi yoluna gidilmeli. Herkese özendirilmeli bence.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Amerikada polise rüşvet verilebiliyormu angelo?

Kötü eyalet ve şehirleri bilemiyorum. 4-5 şehirde bulundum. Eğer doğrudan hapse gitmek istiyorsan değişik yollar denenebilir rüşvet vermene gerek yok burda :)

T

trgy

Misafir
Bana göre gerçek çözüm şu: Sigaraya da uyuşturucu muamelesi yapacaksın. Gerekirse her sokak başında görevliler nöbet tutacak, sigara içeni gördüğü zaman gel kardeşim nedir o ağzındaki diyip sigarayı ters çevirip sokak ortasında kıçına sokacak. Her gün eve polisler gelip evde sigara var mı yok mu araştırması yapacak.

Ama bu dediklerim en son yapılacaklar. İlk önce yapılacaklar şunlar olmalı: Her eve görevli göndereceksin, sigara içen vatandaşa zararlarını anlatacaksın ve ücretsiz tedavi hizmeti vereceksin. Biraz da acıklı konuşma yapacaksın, bak içmezsen aylık şu kadar karın oluyor gibisinden. Tedaviye razı olmuyorsa para ve hapis cezasıyla gözünü korkutacaksın. O zaman tıpış tıpış gelir. Eğer hala içmeye devam ediyorsa bir zahmet üstteki paragrafı okuyunuz.

Kimse karışamaz. Ben de o zaman araba binilmesini istemiyorum bi sürü zararı var çevreye. Uyuşturucu muamelesi yapılsın buna da kimsenin beni zehirlemeye hakkı yok?

Saçma sapan yazı yazmasak iyi olur kanımca. Sigara içenlerden sizene bara diskoya gitmeyin o zaman. Barda diskoda yasak olamaz bunu engelliyemezler. Elin turistine barda diskoda no smoke diyemezsin. dövizleri geri çevirmiş olursun. adam orada sigarasını alkolünü içecek dans edecek onun için gidiyor zaten. barda diskoda sigara için dışarı gidip gelecek mi adam.

Bunları da düşünüp öle yazı yazalım.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Kimse karışamaz. Ben de o zaman araba binilmesini istemiyorum bi sürü zararı var çevreye. Uyuşturucu muamelesi yapılsın buna da kimsenin beni zehirlemeye hakkı yok?

Saçma sapan yazı yazmasak iyi olur kanımca. Sigara içenlerden sizene bara diskoya gitmeyin o zaman. Barda diskoda yasak olamaz bunu engelliyemezler. Elin turistine barda diskoda no smoke diyemezsin. dövizleri geri çevirmiş olursun. adam orada sigarasını alkolünü içecek dans edecek onun için gidiyor zaten. barda diskoda sigara için dışarı gidip gelecek mi adam.

Bahsettiğim şey yukarıdaki sigaranın zararları hakkında konuşan arkadaşlar için. Düzenleme yapılır, eğlence mekanlarında serbest olur. Eğer gerçekten bu işte samimiysek ve insanlarımızın erken ölmelerini engellemek istiyorsak bol bol çözüm var. Ancak senin gibi yalnızca olayı "barda diskoda" boyutunda inceleyenler bu çözümlere karşı çıkacaklardır. Ben genel olarak konuştum ve biraz da şaka yaptım. Dur sakin ol.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Obk sen kantarın topuzunu kaçırmışsın iyice yahu :D

T

trgy

Misafir
Bahsettiğim şey yukarıdaki sigaranın zararları hakkında konuşan arkadaşlar için. Düzenleme yapılır, eğlence mekanlarında serbest olur. Eğer gerçekten bu işte samimiysek ve insanlarımızın erken ölmelerini engellemek istiyorsak bol bol çözüm var. Ancak senin gibi yalnızca olayı "barda diskoda" boyutunda inceleyenler bu çözümlere karşı çıkacaklardır. Ben genel olarak konuştum ve biraz da şaka yaptım. Dur sakin ol.

Şaka olduğunu anlamadım ve şaka olduğuna dair de pek birşey göremedim yanlış anladıysam özür dilerim ama dediklerin abartıya kaçıyordu benim gibi içenlerden daha çok tepki görürsün :p

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Obk sen kantarın topuzunu kaçırmışsın iyice yahu :D

Biz buna "ironi" diyoruz. Anlatmak istediğin şeyin tam tersini söyleyerek anlatmak. Tabii ki ilk paragraftaki yazılanlar hayallerden ibaret ancak ikinci parafta yazdıklarımın bir kısmı gayet mantıklı geliyor bana. Yani içenleri tedavi ettirmek, bunda ısrar etmek. Hapis kısmı da yine şakaydı tabii :) Ancak arkadaşımız olayı tümden ciddiye almış ve küçük şeylere takılıp büyük noktayı kaçırmış. Dediğim gibi bu sigara mevzuusu ufak tefek şeylerle çözülecek gibi değil. Bunun için çok büyük değişimler gerekir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111

Turistler zaten içmez merak etme. İsviçreli bilimadamlarının araştırmasında karşısındaki insanı umarsızca rahatsız etme geni sadece bazı geri kalmış toplumlarda yaşayanların hücrelerinde tespit edilmiş. Sigara içmiyorsan bara diskoya gitme nedir? Barın kelime anlamı "sigara içilmek için gidilen yer" filan da bizim haberimiz mi yok? İçkisini içsin, sen içki içince benim nefesim tıkanıyor mu? Haberin olsun diye söylüyorum, evet barlarda kapı önlerinde patio/veranda tarzı bir yer olur, insanlar çıkıp orda içer, hatta sigara içenler için güzel bir sosyalleşme yeridir orası. O turistlerin geldiği ülkelerin de hepsinde var bu, kimse yadırgamaz yani. Yadırganması gereken duman altı bir yerde eğlenmeye çalışmak. Yani ula o ülkede kapalı yerde sigara yasağı var rezervasyonları iptal edelim gibi bir hezeyan olmaz. Zaten heryerde yasak, kimse yasak mı diye araştırıp ülke ülke gezmiyor.

Ne biliyim bu konuda neden böyle bir savunma içinde içen kişiler çözmek mümkün değil, sağlığa zararı net tespit edilmiş birşeyin başka insanların sağlığına zarar vermeyecek yasaklamalara gidilmesinden daha doğal ne olabilir.

Yani siz arabanıza atlayıp gönlünüzce trafiğe açık bir yolda 165 le filan gidebilir misiniz? Ha nası olsa çarparsam kendim öleceğim diyebiliyor musunuz? İnsanların sağlığı ile oynama hakkı kimsenin tekelinde değil. Nasıl etrafta 165 le giden insanlar var korkuyorsan trafiğe çıkma gibi bir gariplik olamıyorsa, sigara içmiyorsan diskoda barda ne işin var kardeşim gibi bir bakış açısı olamaz.

Evinizde balkonunuzda, kapının önünde, başkalarını rahatsız etmeyecek herhangi bir yerde gönül rahatlığınız ile için, afiyet olsun. Bize ne?

Ben bıraktırmak için programlar, yaptırımlar filan bunlara da katılmıyorum. Herkesin kendi beyni var, eli var, silah dayayıp kimse bunu içirttirmiyor. Başkasını rahatsız etmediğiniz sürece isterseniz günde 30 paket için. Beden sizin, hayat sizin, para sizin.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Biz buna "ironi" diyoruz. Anlatmak istediğin şeyin tam tersini söyleyerek anlatmak. Tabii ki ilk paragraftaki yazılanlar hayallerden ibaret ancak ikinci parafta yazdıklarımın bir kısmı gayet mantıklı geliyor bana. Yani içenleri tedavi ettirmek, bunda ısrar etmek. Hapis kısmı da yine şakaydı tabii :) Ancak arkadaşımız olayı tümden ciddiye almış ve küçük şeylere takılıp büyük noktayı kaçırmış. Dediğim gibi bu sigara mevzuusu ufak tefek şeylerle çözülecek gibi değil. Bunun için çok büyük değişimler gerekir.

Hımm evet...
Eminim biri sana böyle söz söylese ardındanda şakaydı dese hoş olmazdı sanırım. Sigarayı insanlara kişisel bir hırs şeklinde laf sokmak olarak görmek bence şaka maka değil. Biraz daha saygı bence sigara tiryakiliğinden çok daha önemli.

Bu arada evet turistler sigara içmiyor genelde uyuşturucu tüketiyorlar angelo. Bodrum ve Alanya'da ne kadar süren geçti bilmiyorum ama bodrum kalesindeki torbacılara polis bile yetmiyor artık :D

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Hımm evet...
Eminim biri sana böyle söz söylese ardındanda şakaydı dese hoş olmazdı sanırım. Sigarayı insanlara kişisel bir hırs şeklinde laf sokmak olarak görmek bence şaka maka değil. Biraz daha saygı bence sigara tiryakiliğinden çok daha önemli.

Afedersin ama nerde saygıda kusur etmişim? O yazdığım cümleyi ciddiye alan konudan kopmuş demektir. Onun şaka olduğunu söylemek gereği bile duymamak lazım ancak böyle arada çok fazla alıngan kişiler çıkabiliyor. Günlük hayatta ağzımızdan düşmeyen kelimeleri foruma taşıyınca saygısız oluyoruz, kaldı ki ben o yazdığım şeyleri kimseye hitap etmedim. Yazdığım herhangi bir yazının şaka/ironi/eğlence amaçlı/abartılı olduğunu belirmem için illa gülücük işareti mi koymam lazım?

Neyse uzatmanın anlamı yok. @trgy'dan çok özür diliyorum. Lütfen bundan sonra da kimse üzerine alınmasın. Birilerini bilmeden kırmak beni çok üzer. Sigara içenlere de uzun ömürler diliyorum ve böylece bu konudaki son mesajımı yazmış oluyorum. İyi akşamlar.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Turist avukatı değilim elbette, arkadaş turistler sigara yoksa gelmez dediği için cevap yazdım. Birisi uyuşturucu içince benim sağlığıma bir zararı yok. Yani diyorsunuz ya amma çok varmış bizi düşünen, tiplere bak filan, benim umrumda değil, ben kendi sağlığımı düşünüyorum, bana ne kim içmiş kim öksürüo kim kanser, beni kanser etmeyin derdim.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ziftini içinize akıtarak 5 dakika da terkederken sizi, sigara içmenin neresini savunuyorsunuz yahu?

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Öncelikle siyasi mesajlara cevap vermeyen yetişkin üyelere teşekkür ederim. Bu tür mesajlara cevap verip konuyu ateşleyen ve amacının dışına taşıran kişiler 10 ila 3 hafta arası uzaklaştırılmıştır.

İdeolojinizi foruma yansıtmayınız. Konu açık ve net. Sağa sola çekmenin , huzursuzluk çıkarmanın anlamı yok.

Tüm üyelere duyurulur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5