İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kasadan (güç kaynağından) fandan ses gelmesi

idea

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
selamun aleyküm arkadaşlar...

soru sormayacağım. çok önemli bir şey paylaşmak istiyorum.

akşam bilg. normal kapattım. hiçbir sorun yoktu. sabah açtığımda kasadan yüksek bir ses (rahatsız edici bir ses) gelmeye başladı.

BU SORUNU NETBOOKDAN BAKTIM. BİR ÇOK SİTEDE SORUNU BULAMAMIŞLAR.
Google aratın bakın hiçbir çözüm yok: güç kaynağından ses gelmesi

Benim yaptıklarımı paylaşıyorum. Aynı sorunu yaşayanların işine yarayabilir:

# ÇÖZÜM

Kasayı açın içini bi güzel temizleyin. Genelde bu sorunu yaşayan herkes temizlemiş oluyor :) evet devam edelim...

Sorun yine devam ediyorsa. Büyük ihtimal sorun güç kaynağından/fanlardan kaynaklı.

Güç kaynağının içini açın. Güç kaynağının içini temizlerken dikkat edin. Çok hassas parçalar var. Mümkünse kulak temizleme çubuğu kullanın. (ISLAK BİR ŞEY DEĞDİRMEYİN) Son olarak erişemediğiniz yerlere elektrikli süpürge makinesi ile temizlemeyi deneyin.

Daha sonra güç kaynağında yağlanmış 3 parça görürsünüz. Sarı yerleri makine yağı (sıvı yağ falan sakın kullanmayın) ile çok az yağlayın. Üzerinde yağ kalmasın o sarı yerlerin.

Daha sonra güç kaynağını kapatın. Kasaya takabilirsin.

Kasanın da içi temizleyin. son olarak kasanın bir yanını kapatmayın. açık kalsın.

Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses büyük ihtimal devam edecektir. 5 dakika gibi bir sürede güç kaynağından/fandan gelen ses gidecektir.

(5dk içinde yanık kokusu gelebilir. O sırada da bilgisayarı kapatabilirsiniz.)

Gürültülü ses kesildiğinde sistemi +5dk daha açık tutun. internete girin falan ama sisteme pek yüklenmeyin...

Daha sonra bilgisayarı kapatın. 2-3dk sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Kasadan gelen sesin kesilmesi lazım.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta: Güç kaynağının ve kasanın içinin çok iyi bir şekilde temizlenmesi. Yeni bir makine gibi temiz olmasa da ona yakın bir şekilde temizleyiniz. daha sonra "besmele çekerek" ile bilgisayarınızı yeninden başlatın. inşallah sorun giderilmiş olacaktır.

Sorununuz düzelirse dualarınızı esirgemeyin ;)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Yukarıdaki bilgilerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
Güç kaynağınızdan 2 tip ses gelebilir. Biri kesintisiz bir tiz sesi. Diğeri ise gürültülü bir sürtünme sesi.

Tiz sesi gidermek için bir elektronikciye gidebilir 25 kuruşluk kondansatorleri yenileterek güç kaynağınızın sorununu giderebilirsiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa güç kaynağını kendiniz açmayın.

Gürültülü bir sürtünme sesi varsa, fanın merkez noktasını sprey yağ ile yağlayabilirsiniz. Yine bu konuda tecrubeniz yoksa kendi başınıza yapmayın.

Güç kaynağı piyasada 15-20 TL ye bulunabilir, kendinizi ve anakartınızı riske atıp daha büyük sıkıntılara sebebiyet vermeyin.

Kondansatör niçin bozulur: şebekenizden gelen düzensiz elektrik sebebiyle bozulur. UPS adını verdiğimiz kesintisiz güç kaynağı ile çözüm bulabilirsiniz. Bu cihaz ile daha büyük problemlerinde önüne geçebilirsiniz.

Gürültülü sürtünme sesi niye gelir: Aşırı tozlu ortamlarda fanların yağlı kısımlarıda tozlanır bir süre sonra sürtünme artar bu sebeple gürültü artar, bir süre sonrada fan durur, ısıyı atamayan güç kaynağı aşırı ısı yüzünden zarar görebilir..

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Bilgisayarımın 3 tane fanı var ve motor gibi ses çıkartıyor. Bilgisayar salonda olmasına rağmen açtığım zaman yatak odasından sesi duyuluyor :deli

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Fanları değiştirin o halde, yarın ısıyı yeterince atamadığında aşırı ısınma ile cihazlarınız zarar görebilir.

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Fanları değiştirin o halde, yarın ısıyı yeterince atamadığında aşırı ısınma ile cihazlarınız zarar görebilir.

Geçen yaz bilgisayarın güç kaynağı yandı :D 35 TL'ye değiştirdik. Adsenseden kazanırsam bilgisayarımın iç donanımlarını değiştirmeyi düşünüyorum :ıslık:

Scap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Fanlara yağlı sprey sık böylece ömrü uzar.

Scholar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Benimkinden uçak gibi ses geliyor... FUUUUUU diye
Bazen kendimi hava alanında zannediyorum.

Ozkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
bende de bir sorun var aslında ; harddiskten inanılmaz sesler geliyor. 2 tane harddisk var; 1. sinde windows var sadece 2. si depolama.1. harddisk e güç kaynağı yetmediği için saatte bir kafa vurma değilde park ettiriyordu 3-4 sn sonra tekrar çalışıyordu.Bunu anlayana kadar harddisk e yapmadığım kalmadı.Şimdi de sanki pervane kağıda sürtüyormuş gibi bir ses geliyor neden anlayamadım :)

urantum

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
makine yağı kullanmayın yoksa uzun vadede fan motoruna çok daha fazla toz toplanmasına sebep olur ve elektrik süpürgesi gibi bir ses duyarsınız bilgisayarınızı açtığınızda. yağlı sprey kullanın.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Benim kasadan gelen rahatsiz edici ses icin cozumum: kasayi kaldirip belli bir yukseklikten yere birakmak. Boylece ses gelen yer tepki gosterdigimi anlayarak saygi gosteriyor olacak ki ses kesiliyor...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Benimkini Atmak Veya Vurmakta Yetmiyor.... :)
Kafası Estiği Gibi Davranıyor...

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Kasamı açtım 3 değil 4 fanı varmış :deli

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5