İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kendi bilgisayarımı sunucu yapsam HANGİ PROGRAMLARI KURMAM LAZIM.

LoserWinDer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kendi bilgisayarımı sunucu yapsam HANGİ PROGRAMLARI KURMAM LAZIM.

1 adet 2.500 mhz 4 çekirdekli bir işlemci
1 adet 4 gigabyte RAM
1 adet 500 Gigabyte sata3 hdd
ve diğerleri
1 monitor.

İnternetide ttnetden alsam
Sabit giderler
1 adet bilgisayar : 1.000 TL
1 adet modem : 100 TL

--------------------
50 TL : sunucuyu 24 saat açık tutmak için aylık ödenecek elektirik faturası
80 TL : sunucuya bağlanacak internetin faturası uplink 1 sn si : 100 KiloByte

Bu sunucuya
hangi programları yüklemem lazım ve fiyatları nelerdir ?
bu bilgisayarda vps veya vds olmayacak. Başkasına hosting ayrılmayacak.
Sadece 1 site için yayın yapacak.

SORU 1 : İp adreside ttnetden sabitmi alalım yoksa değişkenli ip alıp site için ayrıca bir ip adresi daha satın alıcakmıyız
yoksa sadece ttnetden aldığımız ip adresi ilemi yayın yapıcaz ?

domain adresini ttnetden aldığımız ip adresine nasıl bağlıcaz ?

SORU 2 : asp dosyaları çalıştırsın istiyorum.

1. İşletim sistemi ne olsun ve fiyatı ?
2. mssql yazılımı ne olsun ve fiyatı ?
3. hangi program ve fiyatı ?
4. hangi program ve fiyatı ?
5. hangi program ve fiyatı ?
6. hangi program ve fiyatı ?
7. hangi program ve fiyatı ?
8. hangi program ve fiyatı ?

by_error

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
ince hesap değiş bunlar :)

ttnette aldıgın 8 mp/s yeecekmi ? yoo gidicen aylık 200 300 tl hat ücreti ödeyeceksin
server kabinn,i alacaksın
elektrik kesilmelerine karsi jenerator veya ups alacaksın sonra

blgisayarına server 2003 2005 veya 2008 kuracaksın
sabit ip alacaksın
sanallaştıracaksın istersen linux kurarsin sanal makinana port programı v.s

sunucu kirala daha iyi :) co locastion işini görür :p

Ni-Osman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Çok maliyetli ve kalitesiz olur.

Birşeyler öğrenmek amacı ile kuracaksanız tabi sorun yok, ama üzerinde ticari amaçlı veya buna benzer reklam geliri elde etmek isteidğiniz siteleri barındıramazsınız.

ADSL hattı Asimetrik bu konuda daha önce de yazmıştım Asimetrik hat ADSL de farklı çalışır

8Mbit ADSL de 1Mbit Upload vardır, sunucular sadece Upload hatını kullanırlar Download istersen 1Gbit olsun sunucu için farketmez..

8Mbit ADSL de aynı hattı sizde kullanırsanız mesela 4Mbit download yaptığınızda 1Mbit Upload trafiği otomatik olarak 512Kbit e düşer

Sizin sunucunuz full 1Mbit hat kullanırsa Download 0Kbit e düşer..

Kaldı ki santrale çok yakın ADSL abonelerinde bile 1Mbit Upload görmek çok zordur..

Bundan dolayı alacağınız ADSL sadece 1 makine için kullanılacak ve yanlış hatırlamıyorsam 89 TL böyle bir ADSL hattının fiyatı..

İşin enerji kısmında da soğutma gideriniz olmayacaksa muhtemelen evler için geçerli olan enerji tarifesinden 1 sunucuyu 24 saat açık bırakınca 50-55 TL kadar bir ekstra elektirik parası ödemeniz gerekecek..

Toplamda 144 TL masraf yapmış olacaksınız karşılığında da herhangi bir iş yapamayacak kadar kötü bir bağlantınız olacak..

Bu hesaplara girmek yerine 100Mbit Upload/Download veren 1TB trafik kotası veren uygun fiyatlı co-location hizmetleri var, biz bu işi 129 TL karşılığında yapıyoruz.

Hem tesisimizde yedekli enerji, UPS, Jeneratör var hemde yedekli Fiber hat üzerinden saturasyona uğramadan kesintisiz, temiz bir internet erişiminiz oluyor. Bant kapasitesi büyük olunca ufak tefek saldırılardan, anlık ziyaretci patlamalarından ötürü hattınız hiç yavaşlamıyor..

Ama dediğim gibi amacınız bir şeyler öğrenmekse evden yapılır ancak ciddi hiçbir iş evden yürütülemez.

Biraz incelemek isterseniz alt kısımda link vereyim

http://ni.net.tr/sunucu-barindirma.html

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
hiç gerek yok böyle bir maceraya girmene hitin çok fayzlaysa ayda 100 tl ye kaliteli server veren yerler var al birtane, hit yoksa hiç o işlere bile girmene gerek yok al bitane host veya reseller keyfine bak :)

LoserWinDer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok maliyetli ve kalitesiz olur.

Birşeyler öğrenmek amacı ile kuracaksanız tabi sorun yok, ama üzerinde ticari amaçlı veya buna benzer reklam geliri elde etmek isteidğiniz siteleri barındıramazsınız.

ADSL hattı Asimetrik bu konuda daha önce de yazmıştım Asimetrik hat ADSL de farklı çalışır

8Mbit ADSL de 1Mbit Upload vardır, sunucular sadece Upload hatını kullanırlar Download istersen 1Gbit olsun sunucu için farketmez..

8Mbit ADSL de aynı hattı sizde kullanırsanız mesela 4Mbit download yaptığınızda 1Mbit Upload trafiği otomatik olarak 512Kbit e düşer

Sizin sunucunuz full 1Mbit hat kullanırsa Download 0Kbit e düşer..

Kaldı ki santrale çok yakın ADSL abonelerinde bile 1Mbit Upload görmek çok zordur..

Bundan dolayı alacağınız ADSL sadece 1 makine için kullanılacak ve yanlış hatırlamıyorsam 89 TL böyle bir ADSL hattının fiyatı..

İşin enerji kısmında da soğutma gideriniz olmayacaksa muhtemelen evler için geçerli olan enerji tarifesinden 1 sunucuyu 24 saat açık bırakınca 50-55 TL kadar bir ekstra elektirik parası ödemeniz gerekecek..

Toplamda 144 TL masraf yapmış olacaksınız karşılığında da herhangi bir iş yapamayacak kadar kötü bir bağlantınız olacak..

Bu hesaplara girmek yerine 100Mbit Upload/Download veren 1TB trafik kotası veren uygun fiyatlı co-location hizmetleri var, biz bu işi 129 TL karşılığında yapıyoruz.

Hem tesisimizde yedekli enerji, UPS, Jeneratör var hemde yedekli Fiber hat üzerinden saturasyona uğramadan kesintisiz, temiz bir internet erişiminiz oluyor. Bant kapasitesi büyük olunca ufak tefek saldırılardan, anlık ziyaretci patlamalarından ötürü hattınız hiç yavaşlamıyor..

Ama dediğim gibi amacınız bir şeyler öğrenmekse evden yapılır ancak ciddi hiçbir iş evden yürütülemez.

Biraz incelemek isterseniz alt kısımda link vereyim

http://ni.net.tr/sunucu-barindirma.html

Hoca saolun güzel açıklamışınız işte benimde hoşuma gitmeyen o trafik limiti koymaları.

Hem sunucuyu co location barındırcaz hemde upload limitimiz 1 saniyede 100 megabit yani / 1 saniyede 12,5 megabyte upload limitimiz olacak hemde trafik limitli olacak. İşin bu kısımını sevmediğim için bana 1 saniyede 800 kilobit uplinkli adsl bile daha cazip geliyor.
En azından aylık limiti yok. Kullanıcı siteye girdiğinde 1 saniyede 500 kişi varsa bile isterse 1 sayfayı 30 saniyede açsın önemli değil.

Bu datacenterler bana niye aylık uplink trafik limiti koyuyorlarki ? Benim seçeneğim siteye 1 sn de isterse 3.500 kişi olsun saniyelik uplink limitim 12,5 megabyte ise her biri o sayfalardan 1 saniyede 3 kilobyte ile açsınlar o sitenin ve ziyaretçilerinin sorunu datacenterin aylık uplink trafik limiti koyması bana ilginç geliyor.

Aylık uplink Trafik limiti diye bir şeyin olmaması lazım. Bana 1 sn de geniş bant sağlıyorlar saolsunlar , geniş bant sayesinde sitenin ziyaretçileri çok ise daha hızlı açılmasını sağlıyorlar elektirik masrafı bakım masrafı vs diğer hizmetlerde alıyoruz yazılımlarıda kendimiz satın alırız veya datanceterin aylık kiralaması varsa onlarınkini kullanırız onuda anlıyorum da ama limit niye koyuyorlar ?

Ben istersem videoda koyarım , yazıda koyarım başka şeylerde koyarım. Ziyaretçim çok ise sayfalar yavaş açılır ise ben onun sayfa boyutu , ayı ziyaretçi sayısı vs hesabını yaparım o benim sorunum.

Bana - bak kardeşim senin sunucunun 1 saniyelik WAN yani internete çıkış uplink miktarın 100 megabite yani 12,5 megabyte gerisi bizi ilgilendirmez. Trafik limiti şu bu yok diyecekler. Satışların böyle olması lazım diye düşünüyorum ben.

Acaba Türktelekom mu datacenterlere limit koyuyor ?
Bu arada Türk telekomun toptan satış sitesine baktım.

http://www.tttoptansatis.com/Tarifeler.aspx

100 megabit uplinkli bir satış göremedim ?

Siz eminminiz hocam sizden co location hizmeti alındığında sadece o sunucuya ait 150-200 Tl aylık ödeme ile 100 megabit up/down link hizmeti verildiğinden ?

saygılar

Ni-Osman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Hoca saolun güzel açıklamışınız işte benimde hoşuma gitmeyen o trafik limiti koymaları.

Hem sunucuyu co location barındırcaz hemde upload limitimiz 1 saniyede 100 megabit yani / 1 saniyede 12,5 megabyte upload limitimiz olacak hemde trafik limitli olacak. İşin bu kısımını sevmediğim için bana 1 saniyede 800 kilobit uplinkli adsl bile daha cazip geliyor.
En azından aylık limiti yok. Kullanıcı siteye girdiğinde 1 saniyede 500 kişi varsa bile isterse 1 sayfayı 30 saniyede açsın önemli değil.

Bu datacenterler bana niye aylık uplink trafik limiti koyuyorlarki ? Benim seçeneğim siteye 1 sn de isterse 3.500 kişi olsun saniyelik uplink limitim 12,5 megabyte ise her biri o sayfalardan 1 saniyede 3 kilobyte ile açsınlar o sitenin ve ziyaretçilerinin sorunu datacenterin aylık uplink trafik limiti koyması bana ilginç geliyor.

Aylık uplink Trafik limiti diye bir şeyin olmaması lazım. Bana 1 sn de geniş bant sağlıyorlar saolsunlar , geniş bant sayesinde sitenin ziyaretçileri çok ise daha hızlı açılmasını sağlıyorlar elektirik masrafı bakım masrafı vs diğer hizmetlerde alıyoruz yazılımlarıda kendimiz satın alırız veya datanceterin aylık kiralaması varsa onlarınkini kullanırız onuda anlıyorum da ama limit niye koyuyorlar ?

Ben istersem videoda koyarım , yazıda koyarım başka şeylerde koyarım. Ziyaretçim çok ise sayfalar yavaş açılır ise ben onun sayfa boyutu , ayı ziyaretçi sayısı vs hesabını yaparım o benim sorunum.

Bana - bak kardeşim senin sunucunun 1 saniyelik WAN yani internete çıkış uplink miktarın 100 megabite yani 12,5 megabyte gerisi bizi ilgilendirmez. Trafik limiti şu bu yok diyecekler. Satışların böyle olması lazım diye düşünüyorum ben.

Acaba Türktelekom mu datacenterlere limit koyuyor ?
Bu arada Türk telekomun toptan satış sitesine baktım.

http://www.tttoptansatis.com/Tarifeler.aspx

100 megabit uplinkli bir satış göremedim ?

Siz eminminiz hocam sizden co location hizmeti alındığında sadece o sunucuya ait 150-200 Tl aylık ödeme ile 100 megabit up/down link hizmeti verildiğinden ?

saygılar

Sizin kafanızı karıştıran noktayı anladım ancak yanlış düşünüyorsunuz

Şimdi 100Mbit 1TB trafik kotası ile almayıp aynı hizmeti 1Mbit hat limitsiz trafik şeklinde aldığınızda trafik kotanız Limitsiz olmuyor..

1Mbit hattınız olduğunda siz bu hattı teknik olarak 7 gün 24 saat deliksiz tam 1Mbit olarak kullanınca yapabileceğiniz maksimum aylık trafik 320Gb dir..

Ancak bu demek değil ki siz bu trafik kotasına ulaşabilirsiniz.

ADSL de kimi gördünüz mesela 2.5TB trafik kullanan :)

İnternet erişim ihtiyacı her kullanıcının belirli zamanlarda fazladır, örneğin sizin siteniz maç sitesi ise hafta sonları çok hat kullanacaksınız normal hafta içi sunucunuz 2Mbit hat harcıyorsa hafta sonu 50mbit harcayacak

Hali ile Trafik kotası olmasa sizin 50Mbit hat satın alıp 1000 TL gibi bir rakama barındırma hizmeti almanız gerekecek.. Üstelik haftada 4 gün 50Mbit ihtiyacınız varken boşa verilen bir para olacak..

Trafik kotası olduğunda kota dahilinde siz istediğiniz zaman 100Mbit hat kullanır, esnek bir ücretlendirmeye tabi olur ve kullandığınız kadarını ödersiniz.

Limitsiz trafikli hizmetlerde eğer Overselling yok ise direk veriliyorsa Trafik kotalı hizmetlere oranla pahalı oluyor..

100Mbit hat üzerinde aldığınız 1TB trafik sizin hattı 100Mbit kullanamayacağınız anlamı taşımaz. Kotalı ADSL hattı gibi düşünün, kotalı olunca yada sınırsız olunca hızında bir değişik lik olmaz.. Her zaman aynı hızdadır ama yapılan veri trasferine kota konulmuştur.

Kotalı hizmet yavaş olmaz üzerinde sitediğinizi yayınlarsınız kotanız biterse ekstra kota satın alabilirsiniz. Esnek bir fiyatlandırması vardır.

LoserWinDer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi anladım hocam bende sizin neden trafik limitli yaptığınızı.

Ben size makina getirsem sizin datacentere koysam siz buna direk telekomdan statik ip alıp 100megabit up/downlinkli hattı bağlamıyorsun ama tabiki trafik limiti dahilinde kullanabiliyoruz.

Her sunucu trafik limitini bildiği için kendini ona göre ayarlıyor.

Peki siz bu 100 megabit up/down linki kaç sunucuya veriyorsunuz ortalama ?
kabin sisteminizi nasıl ayarlıyorsunuz hali ile bilmiyorum sallıyorum 1 kabinde 40 sunucu var bu kabine telekomdan 100 megabit erişim uplink downlink sağlıyoruz diyorsunuz anladığım kadarı ile.

Peki ben bu sisteme dahil olmak istemesem yani kabin vs istemiyorum ve tek sunuculu kabin olsun istiyorum diyelim.

benim koyacağım bir tek sunucu için sabit ip alıp direk telekomdan hat çekilerek sunucuya bağlasanız diğer yazılım kiralama , elektirik , soğutma ve bakım vb kiralama harici fiyatları nasıl olur.

Mesela şu fiyatlar ne kadardır. Bu bağlantıyı ben başka sunucularla paylaşmak istemiyorum.

5 megabite /s uplink = Erişim ücreti Fiyatı ?
10 megabite /s uplink = Erişim ücreti fiyatı ?
50 megabite/s uplink = Erişim ücreti fiyatı ?
100 megabite/s uplink = erişim ücreti fiyatı ?
birde bunların downlink miktarları ne oluyor ?

Bu bağlantılardan birisini sizin aracılığınız ile telekomdan sizin datacenterinizde barındıracağım sunucuya alırsam aylık kaç tl olur ve hali ile o zaman sanırım uplink yönünden trafik kotası vs gibi işlemlere maruz kalmıyorum.

Bunuda cevaplarsanız diğer yazılım ücretleri kiralama , eklenebilecek ücretleri daha sonra sorarım hocam.
İlk önce şu trafik limiti olayını bir çözmek lazım.
Benim bağlantım telekomdan size direk gelsin ve direk sunucuma bağlansın istiyorum anlayacağınız. Diğer sunucularla internet erişimi uplink downlink yönünden işim olmasın istiyorum.
Biz buradan almaya kalksak fiber hat yok bir şey yok sadece adsl var. Sizin Hali ile fiber bağlantılarınız vb vardır. Siz biraz daha uygun alıp bizlere biraz daha uygun kâr marjlı verebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Saygılar

Ni-Osman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Şimdi anladım hocam bende sizin neden trafik limitli yaptığınızı.

Ben size makina getirsem sizin datacentere koysam siz buna direk telekomdan statik ip alıp 100megabit up/downlinkli hattı bağlamıyorsun ama tabiki trafik limiti dahilinde kullanabiliyoruz.

Her sunucu trafik limitini bildiği için kendini ona göre ayarlıyor.

Peki siz bu 100 megabit up/down linki kaç sunucuya veriyorsunuz ortalama ?
kabin sisteminizi nasıl ayarlıyorsunuz hali ile bilmiyorum sallıyorum 1 kabinde 40 sunucu var bu kabine telekomdan 100 megabit erişim uplink downlink sağlıyoruz diyorsunuz anladığım kadarı ile.

Peki ben bu sisteme dahil olmak istemesem yani kabin vs istemiyorum ve tek sunuculu kabin olsun istiyorum diyelim.

benim koyacağım bir tek sunucu için sabit ip alıp direk telekomdan hat çekilerek sunucuya bağlasanız diğer yazılım kiralama , elektirik , soğutma ve bakım vb kiralama harici fiyatları nasıl olur.

Mesela şu fiyatlar ne kadardır. Bu bağlantıyı ben başka sunucularla paylaşmak istemiyorum.

5 megabite /s uplink = Erişim ücreti Fiyatı ?
10 megabite /s uplink = Erişim ücreti fiyatı ?
50 megabite/s uplink = Erişim ücreti fiyatı ?
100 megabite/s uplink = erişim ücreti fiyatı ?
birde bunların downlink miktarları ne oluyor ?

Bu bağlantılardan birisini sizin aracılığınız ile telekomdan sizin datacenterinizde barındıracağım sunucuya alırsam aylık kaç tl olur ve hali ile o zaman sanırım uplink yönünden trafik kotası vs gibi işlemlere maruz kalmıyorum.

Bunuda cevaplarsanız diğer yazılım ücretleri kiralama , eklenebilecek ücretleri daha sonra sorarım hocam.
İlk önce şu trafik limiti olayını bir çözmek lazım.
Benim bağlantım telekomdan size direk gelsin ve direk sunucuma bağlansın istiyorum anlayacağınız. Diğer sunucularla internet erişimi uplink downlink yönünden işim olmasın istiyorum.
Biz buradan almaya kalksak fiber hat yok bir şey yok sadece adsl var. Sizin Hali ile fiber bağlantılarınız vb vardır. Siz biraz daha uygun alıp bizlere biraz daha uygun kâr marjlı verebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Saygılar

Merhaba Tekrar,
Anladığım kadarıyla veri merkezlerinin sunduğu hizmetler hakkında bilgi sahibi değilsiniz, müsait zamanınızda gerçekten bir barındırma hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız direk telefonda da görüşmek isterim daha detaylı olarak. Alt kısımda işi anlaşılabilir dilde anlatıyor olacağım. Takıldığınız yede tekrar yazabilirsiniz.

İşin alt yapı kısmı bizim sorumluluğumuzda, nereden IP alacağınızı işlemleri nasıl yapacağınızı düşünmenize gerek yok. Şirketimiz Avrupa network koordinasyon merkezi RIPE NCC üyesidir. Kendi IP Networkuna sahip dolayısıyla Türk Telekom’un IP adreslerini değil kendi IP adreslerimizi kullanıyor ve ihtiyacınız kadar IP adresini size sağlayabiliyoruz.

Her bir IP adresi ücreti 1 TL dir

100Mbit bir erişimi birden fazla sunucuya dağıtmak şeklinde çalışmıyor mantık. Örneğin 3Gbit satın alınmış bir hattı biz elimizdeki müşterilere sunuyoruz. Ama bu müşterilerin her biri maksimum 100Mbit hızına kadar çıkabiliyor. Yani aslında paylaştırılan 3Gbit ve herkesin maksimum çıkabileceği hat miktarı 100Mbit oluyor ve hatta bir sıkışma olmayacak şekilde ayarlanıyor.

Kotalı hizmetlerde işini düzgün yapan veri merkezleri genelde hatlarının %25 kısmı kadar fazladan bant satın alarak olası ihtiyaçlarda sıkışmaları engellemek ve herkese taahhüt ettiği hizmeti sunabilmek adına işlem yapar. Bizim veri merkezimiz Türk Telekom’un MPLS networkuna 2x 10Gbit port ile bağlanır.

Biz ayrıca 1 sunucu kullanan müşterilerimize kabin tahsis etmiyoruz. 1 Kabin 47U (normalde 42de bizdekiler farklı) Bu kabinin en azından %75 kısmına kadar dolduracak sunucunuz varsa herhangi bir bedel almadan kabinet i tahsis edebiliyoruz.

Hattı Telekom’dan değil bizden alıyorsunuz ayrıca hat çektirilmiyor. Ancak bu şekilde hizmet isterseniz yapabiliriz de.. Türk Telekom dan yeni devre açtırmak ve size özel hat almanın maliyet açısından farkı çok büyük olacaktır.

Dedike (ana sağlayıcıdan direk size) verilen bağlantı ücretlerinde 5Mbit hızını satmıyoruz direk 10Mbit ile başlar

10Mbit 250 TL
50Mbit 1000 TL
100Mbit 1600 TL

Şeklindedir.

Yukardaki fiyatlarda bir trafik kotası yok size özel hattır. Ayrıca her barındırdığınız sunucu için sunucu bilgisayarın çektiği enerji hesaplanarak enerji bedeli fatura edilir size.

Ancak ben yine de size kotalı barındırma hizmetini öneririm. En esnek fiyatlandırmaya sahip hizmet çeşididir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5