İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kendi örümceğimizi yapabilirmiyiz?

E

echo

Misafir
evet merak ettiğim bir konu siteleri arama motorlarından tarayacak ve uygun olanları bizim db mize ekleyecek örümcekler yapabilirmiyiz?

bu konuda hiç bir fikrim yok.bilgileri paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben ne gerekir bilmiyorum ama gerekli yazılım artık ne olduğunuda bilmiyorum php asp perl ya da her neyse gerekli dili biliyorsan yazabilirsin çünkü forumda bu tür örümcek denilen botlar yazanları gördüm.

hatta bir arkadaşım (bilgisayar mühendisliği bitirdi) bir bot yazmıştı, bilgisayarı açıp onu çalıştırdığında gerekli bazı şeyleri aynı örümcek gibi yapıyordu.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazılır tabi ki. php pek çok kütüphaneye sahip pear gibi. curl falanda kullanılırsa tarama hızı artacaktır. mysql de vt olur. ben bunun fiyat motoru şeklini düşünüyorum aslında. türkiye için akakce.com gibi. ama vakit yok bir sürü iş var. :(

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
echo' Alıntı:
evet merak ettiğim bir konu siteleri arama motorlarından tarayacak ve uygun olanları bizim db mize ekleyecek örümcekler yapabilirmiyiz?

bu konuda hiç bir fikrim yok.bilgileri paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Bahsettiğin şey crawler olarak tabir edilen ve örneğin mp3 sitesindeki mp3 adreslerini çeken bir programsa, bunları yazmak basit. Fakat bu içerik hırsızlığı olarak da nitelenebilecek bir şey.
Ama yok "ben siteye girsin, bütün linkleri ziyaret edip onları indexlesin istiyorum" dersen bu biraz daha karmaşık bir sistem olur. Yazması o kadar da kolay olmaz.

iletiler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yapabilirsin,

visual basic ile yapabilirsin, eğer biliyorsan tabiiki,

mesela bende siteleri dolaşıp sitelerdeki eposta adreslerini toplayan bir eposta örümceği nin kodları var :D
ama tabiiki böyle bişey yapmadım, yani spam olayına girmedim,

diyeceğim şu ki bunu yapabilirsin.

ASP bilgin var ise , ASPTEAR ile de istediğin bilgileri sitelerden çekip DB ye aktarabilirsin..

E

echo

Misafir
şu anda pek bi bilgim yok ilersi açısından ön bilgi ve bbirazda merak amaçlı araştırıyorum :)

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet yapılabilir, eğer googlebot veya diğer msn gibi botların algoritması biraz daha karışık olabilir ama, çok da zor olmayan bir mantığı var.
Diğer dilleri bilmiyorum ama bot için php içerisinde gerekli bütün fonksiyonlar mevcut.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir arkadaşım asp ile böyle bir örümceği yarım günde yapabildiğini söylemişti buna imkan var dimi?

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ya arkadaşlar bu bahsettiğimizin adı örümcek olmaz. Crawler.
Ve yarım gün değil 15 dk'da da yapılır crawler. Yazarsın bir sitedeki (yemek tarifi, mp3, lyric, tanıtım vs) tüm veriyi sırayla çeker. Her site için mümkün olmayabilir bu script. Ama sonuçta yapılır..

E

echo

Misafir
evet crawler bu daha doğru olabilir google aratınca daha güzel sonuçlar çıkıyor araştırmaya devam....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi