İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kendi Projem olan EA 'yı en iyi ne şekilde değerlendirebilirim?

rxc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yaklaşık 3 yıldır uğraşarak yabancı bir kaç arkadaşım ile birlikte bir Expert Advisor (forex'te belirlenen kriterlere göre otomatik işlem yapan bir araç)oluşturduk.

Aşağıda özelliklerini yazdığım bu EA'yı sizce en iyi nasıl değerlendirebilirim?

Özellikler şunlar:

- Kendi bünyesinde 3 ayrı özel indikatör kullanıyor ve sistemdeki 7 ayrı indikatör ile birlikte toplam 10 ayrı indikatörü kullanıyor.

- İndikatörlerden istenilenler kullanılarak bir strateji geliştirilebiliyor. Yani misal 1 ve 3 üncü indikatörlerin mutlaka sinyal üretmesi istendiğinde bu giriş yapılıyor ve geri kalanlardan da hangileri isteniyor ise onlar dikkate alınıyor misal olarak 4,5,6,7,8 indikatörleri dikkate alındığında; indikatör 1 ve 3 aynı zamanda aynı yönde sinyal ürettiğinde (misal sat) diğer 5 ayrı indikatörün (kriter diyelim) ürettiği sinyallerden çoğunluğu zorunlu indikatörlerin ürettiği sinyal ile aynı yönde (sat yani) üretiyorsa EA pozisyonu açıyor. Ben genellikle 2-3 tane indikatör kullanıyorum bazen de sadece bir tane opsiyonel indikatör kullanıyorum. birden fazla indikatör seçildiğinde seçim çok önemli çünkü birlikte anlam ifade edebilecek indikatörler ile stratejiyi oluşturmak lazım.

- TakeProfit, StopLoss, TrailingStop gibi bilinen özellikleri barındırıyor.

- Belirli bir kazanç elde edildikten sonra (80 pip misal), belirli bir geri dönüş (30 pip örneğin) olduğunda pozisyonu karda iken (50 pip) kapatma özelliği bulunuyor. Bu özellik istenirse deaktif edilebiliyor.

- Halihazırdaki sermaye'nin belirli bir oranı kadar pozisyon açma imkanı mevcut. Bu özellik istenirse deaktif edilerek sadece belirli bir lot ile de işlem yapılabiliyor.

- Lot miktarı belirlenirken belirli bir lot düşülebiliyor. böylece sermayenin %20 sinin elverdiği kadar lottan 2 lot düşerek işlem yap diyebiliyorsunuz EA'ya.

- Son yapılan işlemlerdeki başarıya göre lot sayısı için bir kriter belirleyebiliyorsunuz. Böylece, son işlemlerde bir kaç hata yaptıysanız (hataların devam etmeyeceğini varsayarak) lotu artırmanız normal şekline döndürmeniz ya da üstüste hata yapıldığında EA yı tamamen yavaşlatmanız da mümkün. böylece 2 hata üstüste yaptıktan sonra 3. veya 4. (son belli sayıda işleme bakıp bir formülasyon geliştirdim ve bunu algoritma olarak kullandım) işlemlerdeki lot sayısını belirleyebiliyorsunuz.

- 30 dakikalık periyotlar belirlenerek gün içindeki 48 ayrı zaman dilimi için ayrı ayar kullanılabiliyor. Bu özellik sayesinde oynak zamanlarda ve durağan zamanlarda değişik ayarlar kullanılarak güzel bir strateji geliştirmek mümkün.

- EA nın alım ya da satım kararı vermesinden sonra piyasanın ters yönde hareket etmesi durumunda istenirse tekrar pozisyonun olduğu yönde yeni bir pozisyon açılabilir. Bu işlem 6 kez daha tekrar edilebilir. Örnek: 1.5930 dan satış girdiniz EUR/USD. sistemi tekrar (misal 20 pip de bir defa) pozisyon açacak şekilde ayarladıysanız eğer 1.5950 ye çıkarsa tekrar (sermayeye göre istediğiniz kadar) satış yapıyor, 1.5970 te de bunu yapıyor. (isterseniz tabii 20 pip ten sonra 40 pip sonra da 60 pip aralık vererek iyi bir scalping stratejisi oluşturabiliyorsunuz. Genellikle bu her zaman verimlidir demiyorum ama güvendiğiniz bir strateji var ise bu özellik stratejinin kazanç oranını artırıyor. StopLoss olmadığı sürece tabii.)

- İndikatörlerden istenileni çıkararak başka indikatörler koymamız mümkün. Bunu kolaylıkla kodlayabilirim. Ayrıca istenirse indikatör sayısını artırmamız da mümkün. Ama, aynı anda 3-4 indikatörden fazla kullanılması durumunda çok güçlü bir bilgisayar gerektirecektir.

- Başka bir kaç özellik daha var ve yeni özellikler de ekliyorum. Yeni özellikler ile ilgili tavsiyelere açığım.

Bu EA ile ilgili olarak "işe yarıyorsa ekran çıktısı gönder bakalım" şeklinde yorum yollamayın lütfen. Ya da bu EA şu yüzden işe yaramaz ama kazanç sağlamaz ki" şeklindeki görüşlerinizi de yollamayın boş yere. Ben burada bir kazanç vaadetmiyorum işe yarayacağını düşündüğüm bir aracı 3 yıllık çalışma ile ortaya çıkarttım. Şimdi de değerlendirmeye çalışıyorum. Baştan açıklamaya çalışıyorum bu şekilde bir tane iki tane ekran çıktısı göndermek ve bunların işe yarıyor olduğunu görmek kimsenin işine yaramaz. Benim burada bahsettiğim EA bir araç ve stratejisi olan insanların işini kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Lütfen yaptığım şeyin ne olduğunu anlamadıysanız sorun; her türlü bilgiyi sağlama konusunda elimden geleni yaparım. Bu EA bir buluş değildir sadece güzel bir araçtır. İyi bir stratejiniz var ise kodlama bilgisine gerek kalmadan stratejinizi EA ya aktarabilirsiniz. Stratejiniz kazandıran bir strateji ise kazanırsınız. O kadar. Yoksa benim EA'mın kazanç sağladığını iddia etmiyorum...

Bahsettiğim EA'yı ücretsiz olarak denemek için de olsa birine vermeyi düşünmüyorum lütfen bu yönde talepte bulunmayınız.

(İleriki dönemlerde, www.fxturkiye.com adresindeki forumumda bir oylama yaparak en iyi olarak belirlenen stratejinin sahibi için ücretsiz EA geliştirmeyi düşünüyorum bu EA'yı kullanarak. )

Saygılar...

rxc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eyvallah çok saol,

aslında bu bir proje de değil tam olarak. uzun süredir uğraştım bununla ve iyi bir araç çıktı ortaya. insanların Forex piyasasında işlerliği olan bir stratejileri olmasına karşın bir EA oluşturacak güçleri olmayabilir ve benim EA bunun için çok uygun. bu yüzden değerlendirmek istiyorum...

Hayırlı olsun üstad. Umarım optimum verimi alırsın bu projenden.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yapabilceğin şey ilk baş bir site açarsın sonrada ücretli üyelik toplayıp üyelerine sinyal yollarsın.Bu sayede atıyorum 50$ olsa aylık üyelik günlük bi kaç iyi sinyal yollayabilirsen 200 kişi toplarsın , buda aylık 10 000$ eder (kabaca bi hesap tabi)

Tabi programının verimini bilmiyoruz.Nasıl verim alabiliyormusun.

rxc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yapabilceğin şey ilk baş bir site açarsın sonrada ücretli üyelik toplayıp üyelerine sinyal yollarsın.Bu sayede atıyorum 50$ olsa aylık üyelik günlük bi kaç iyi sinyal yollayabilirsen 200 kişi toplarsın , buda aylık 10 000$ eder (kabaca bi hesap tabi)

Tabi programının verimini bilmiyoruz.Nasıl verim alabiliyormusun.

aslında şu anda en büyük sorun şu. insanlara bunun ne olduğunu anlatamıyorum. normalde bir EA içinde bir strateji barındırır ve dediğiniz gibi alım satım sinyalleriniz kaliteli ise bundan sonuçta bir çok şekilde kazanabilirsiniz.

ama bu bahsettiğim şey daha çok bir EA taslağı gibi düşünün. istediğiniz stratejiyi uygulama imkanınız olacak bir taslak.

yani insanların işine yarayabilecek bir araç EA şablonu diyelim. eğer bir stratejiniz var ise bu EA'yı kolaylıkla modifiye ederek buna uygun hale getirebilirim. olay bu..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
aslında şu anda en büyük sorun şu. insanlara bunun ne olduğunu anlatamıyorum. normalde bir EA içinde bir strateji barındırır ve dediğiniz gibi alım satım sinyalleriniz kaliteli ise bundan sonuçta bir çok şekilde kazanabilirsiniz.

ama bu bahsettiğim şey daha çok bir EA taslağı gibi düşünün. istediğiniz stratejiyi uygulama imkanınız olacak bir taslak.

yani insanların işine yarayabilecek bir araç EA şablonu diyelim. eğer bir stratejiniz var ise bu EA'yı kolaylıkla modifiye ederek buna uygun hale getirebilirim. olay bu..

aracı şirketlere satmayı denedinmi.Veya ücretli bir program olarak sun ve güncelleme yap aylık (belli bir para karşılığı)

rxc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aracı şirketlere satmayı denedinmi.Veya ücretli bir program olarak sun ve güncelleme yap aylık (belli bir para karşılığı)

aslında aracı şirketler bu programı isteseler kendileri de yapabilir yapılması imkansız değil. Sadece ben biraz fazla özellik ekledim.

şu anda aslında geliştirme aşamasında olduğum bir fikrim var.

- bir web sitesi aracılığı ile insanlara belirttiğim özellikleri + istedikleri indikatörleri + kendi anlattıkları ve benim koda eklediğim stratejiyi kullanabilecekleri bir EA satın alma imkanı sunacağım.

Yani misal siteden standart özellikler ve 10 hazır indikatör ile EA yı 250$a alabilecekler ve kendi stratejilerini bu EA'nın ayarları ile yapabilecekler.
Ya da isterlerse formu doldurup kendi istedikleri özellikleri koda ekleterek kendilerine has bir EA da elde edebilecekler. ikinci durumda 250$ + 200-500 arası bir rakam isteyeceğim ben de talepte bulunandan.

bu şekilde iyi bir pazarlama ile ayda sanırım 20-30 paket hayal değil ve ortalama 10.000 i yine buluyor ve kimseyi de kandırmamış olurum. yoksa insanları zengin oluyorsunuz diye bir paket satmak istesem inan herhangi bir indikatör ile dümdüz yükselen bir 6 aylık işlem simülasyonu grafiği çıkartırım ama o dönem için bir oyundan ibaret olur. Millet bunu yiyor ama bana etik gelmiyor ben doğruyu söylüyorum EA bir araçtır ve strateji esastır. EA'nın iyiliği stratejileri hayata geçirebilmesine bağlı... Ve insanların bir tane stratejisi yok oynuyor herkes bir çok EA ile ama sonuç alamıyor çünkü insanlar bir EA ile zengin olacağını kafasına takmış yok böyle bir şey önemli olan bir çok stratejiyi birlikte ve piyasaya aldanmayacak piyasaya yenilmeyecek şekilde kullanmak...

ToKoBa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Piyasada bir çok forex experti olduğu gibi bunların cracki de mevcut. Siz yine de şu kadar satarım bu kadar satarım hesabı ile girmeseniz iyi olur. Zaten piyasanın ilk görüşü madem bu işi bu kadar iyi biliyor kendisi neden kullanmıyor şeklinde olacaktır. Elimde kendi kullandığım AA+ sistem var var bu yüzden elimdeki kadar iyi olamsa da piyasada başarılı A+ olanını satıyorum deseniz de şüpheyle yaklaşanlar olabilir. Zaten bir çok expert scam damgasını yemiş durumunda.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5