İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Köpek Taksi hizmetinizde

Any0ne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sarı taksiyi gördük, korsan taksiyi gördük ama böylesini görmedik...

Onlar bizim sadık dostlarımız. Yalnız kaldığımızda bizi mutlu ediyorlar. Kendilerini de öyle bir sevdiriyorlar ki, bir daha onlardan hiç ayrılamıyorsunuz. Ama bazen öyle dertleri oluyor ki...

Köpeğinizi yanınızdan ayıramıyorsunuz, nereye gitseniz yanınızda onun da gelmesini istiyorsunuz. Buraya kadar her şey normal. Fakat iş, bir toplu taşıma aracına ya da uçağa veya trene binmeye gelince orada duraksıyoruz. Çünkü hiç bir ulaşım aracı köpekleri almıyor. Aslında birçok köpek sahibinin de ortak derdi bu! Mehmet Tortun, kendince bir yöntem bulmuş ve Köpek Taksi'yi hizmete sunmuş. Onun özelliği de şu: Türkiye'de yurt içi köpek taksi hizmeti veren yerler var. Ancak şehirler arası ve yurtdışı için böyle bir hizmet yok. Mehmet Bey, jeepi ile sevimli dostlarınızı, güvenli bir biçimde istediğiniz yere götürüyor hem de makul fiyatlara... Mehmet Bey'i köpek sahipleri, Kopekegitimi.org sitesinden bulabiliyor.

Sizi biraz tanımamız mümkün mü?

Almanya’da doğdum. 1995 yılında Makedonya’da Dağcılık Federasyonu’nda dağcılık ve tracking eğitimleri aldım. Daha sonra British International Rescue Dogs ekibiyle çalıştım.
1997 yılında 6. Ulusal İş Köpekleri Müsabakası’nda Vazar adlı köpeğimle 1. oldum.
1999 yılında 17 Ağustos depreminde British International Rescue Dogs ekibiyle birlikte Güzelce ve Kaynaşlı’da köpekli ve köpeksiz kurtarma çalışmalarına katıldım. 2000 yılındaki sel felaketinde TEPESAR ve British International Rescue Dogs ekibiyle Mozambik’te kurtarma çalışmalarına katıldım. Hacettepe Üniversitesi Konuşma ve Anlatma Teknikleri Eğitimi, Ankara’da ilk yardım ve ilk müdahale eğitimi, iple tırmanış eğitimi aldım. Bunun ardından 2004 yılında Lidam ekibiyle Sri Lanka’da Tsunami Felaketi yardım faaliyetlerinde gönüllü çalıştım.2005 yılında Lidam ekibiyle Pakistan depreminde yardım faaliyetlerinde bulundum. 2006 Sivil Savunma İstanbul Tatbikatı’na katıldım. 2007 Sivil Savunma Bursa Tatbikatına katıldım. Lidam Arama Kurtarma ekibinde Şemseddin Şayan liderliğinde Enkaz Arama ve Alan Arama eğitimlerine katıldım. Ardından merkezi Avusturya’da bulunan IRO organizasyonunda sırasıyla Köpek Eğitimi, alan arama, enkaz eğitimi, yavru köpekler için enkaz başlangıç eğitimi aldım. Daha sonra da bu işe başladım

Bir ekibiniz var mı?

Yok. Tek başıma yapıyorum. Köpek eğitmeniyim. Birçok alanda çalıştım bu konuyla ilgili...

Peki, Köpek Taksi hizmeti nereden aklınıza geldi?

Her yurt dışına gittiğimizde uçakla, arabayla gidiyoruz. Yurt dışında her yer köpekleri alıyor. Marketler, restoranlar da alıyor. Sertifikası olup olmadığına bakmıyorlar. Sertifikalı olanlar uçaklarda, yolcuların yanında seyahat edebiliyorlar. Kilosu ne olursa olsun oluyor. Ama bazı havayollarında bu iş olmuyor. Kurtarma köpekleri rahat. Her seyahat aracına kafesle alıyorlar. Bu şekilde başladık. Mesela çalışan biri, arabası yok, köpeğini veterinere götürecek. Toplu taşıma araçlarına zaten almıyorlar. Taksi de almıyor. Bu şekilde hizmet veriyoruz. Bir jeepimiz va kafeslerimiz var. Köpekleri istenilen yere götürebiliyoruz.

Köpeğinden ayrı gitmek isteyenler olabiliyor tabii..

Aynen öyle. Bütün köpek sahipleri için ciddi bir problem. Kırık dökük de olsa mutlaka araba almak zorunda kalıyorlar. Vapurlar bile almıyor köpekleri.

Mesela insanlar tatile de gidiyor. Arabaları yoksa gitme imkanları olmuyor değil mi?

Elbette. Yazlık evi olanlar arabası varsa götürebiliyor. Bazı tatil köyleri kabul ediyor köpeklerini.

Ücret nedir?

Kilometreye göre değişir. Mesela Bakırköy'den Kadıköy'e köpeğinizi götürmek istiyorsunuz diyelim. Kadıköy- Bakırköy arası gidiş dönüş fiyatı 75 TL'ye tekabül ediyor.

Şehir dışı için bir fiyat çıkarsak. Mesela Bakırköy'den İzmir Buca gibi..

600 kilometre vardır herhalde. 750 TL gidiş dönüş fiyatı olur.

Çok talep var mı?

Olmaz mı? Sürekli oluyor. Hatta bazen yetişemiyorum bile.. Türkiye'de de şehir içi bu işi yapan var ama şehirler arası veya ülkeler arası bu işi yapan yok..

Yurtdışı için nasıl oluyor peki işlemler?

Neyle gideceğinize bağlı. İngiltere, Kıbrıs ve Avusturalya tarafına bir şey yapamıyoruz. Altı aylık karantina ücreti oluyor. Bunu köpeğin sahibi ödüyor. Mesela buradan köpek Almanya'ya gidecek. Bu iki şekilde olur. Birincisi, ben buradan kargoya verebilirim, uçağa kadar bindiririm. O taraftan karşılayan olur. İkincisi de ben köpekle birlikte uçarım, adrese teslim ederim. Karayolu derse de kilometresine göre hesap yaparız, gideriz. Yurt dışından çok köpek getirdim buraya mesela.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5