İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kredi kartı kart ücreti ve iadesi hakkında

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba Arkadaşlar ,

Günümüzde bankalar kredi kartlarından kart ücreti adında bir meblağ almaktadırlar. Ben bu durumdan rahatsız değildim yalnız 01.12.2009 tarihinde boş bir anımda bir dilekce oluşturup finansbanka başvuru yaptım. Başvurumu olumlu değerlendiren banka kart ücretini tarafıma iade etti.

Aynı talebimi HSBC reddetti. Bu durum benim gözümde aynı zamanda bankanın müşterilere karşı bakışını yansıtmaktadır. Ve bu durum karşısında ben HSBC kredi kartımı iptal edip finansbankta yer alan kredi kartımı kullanmaya devam ediyorum.

Bankaya gönderdigim dilekcenin bir örnegini ekte sizin ile paylaşıyorum. Dilekceyi doldurup bankaya fakslamanız yeterli. Ben bu şekilde kart bedelini geri aldım.

İlgilenmek isteyenlere.

PS : Bankanızdan aldığınız geri dönüşleri paylaşırsanız böylece bankaların yaklaşımınıda ölçmüş oluruz.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Finansbankın kart sözleşmesinde kart ücreti ile ilgili bilgi var mıydı? HSBC de var çünkü bende itiraz etmiştim kabul etmediler sözleşmede var diye.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sözleşmede olduğunu varsayarsak ; 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde ".....Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez"

Maddesini dikkate alarak işlem uygulayıp kart ücretini iade etmeleri gerekirdi. Kart ücretinin hiç bir yasal dayanağı bulunmuyor. Bankalar laf cambazlığıyla süreci uzatıyorlar bence. Finansbank-da bu tür bir işlem uygulayabilirdi..

Ama uygulamadı ve bedeli direk iade etti. Biri iade ediyorsa hepsinin iade etmesi gerekir. Ekstra bir hizmet sunmuyorlar. Hizmetleri karşılaştırırsak finansbank daha cazip hatta..

Zafer84

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Sayın sepulchral
Maalesef ben bu dilekçeyi gönderemeyeceğim iki kere kart mağduru olup iki kere zor kurtardıktan sonra kendimi iptal ettirdim hepsini. Kredi kartı kullanan dostlara tavsiyem, Kredi kartı çok iyi birşey ama bilinçli kullandıktan sonra. Ben çalışmadığım zamanlar sanki kendi parammış gibi hep kullandım sonunda ödeyemedim. Atalarımız boşuna dememiş Ayağını yorganına göre uzat diye.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Geri ödenen ücret son alınan ücret midir yoksa o karta ait kesilen tüm ücretler mi olmakta ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Ben akbank ve iş bankası kullanıyorum, 5 yıl oldu 2 kartı alalı. Benden böyle bir ücret aldıklarını hiç fark etmedim.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Diğer bir sıkıntıda bu durum işte , bende fark etmemiştim. 12 ay sonra fark ettim geri istedim ödediler :p

Bende var 8/10 kart ve hepsiyle iş yapıyorum mal alıyorum yani, bir ay sonrada ödemesini yapıyorum şimdi bırak 50 lirayı benden 1000 lira alsalar anlamam :p, finans bank beni geçen yıl aramıştı hatta her ay kartınızdan 150 lira çekelim bunu bir hesaba koyalım istermisiniz diye bende zaten bankaların arayanlarından sıkılan biri olarak naparsanız yapın beni rahatsız etmeyinde demiştim ve bunu unuttum sonra ben bunu 1 yıl farketmedim, 1 yıl sonra internet bankacılığını açtığımda baktım bi para var orda müşteri temsilcime sordum bu ne parası diye öyle öğrendim şimdi kart parasını nasıl anlayım :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5