İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kripto Varlıklarınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz? Ledger Nano S Nedir?

Dolmakalem

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Merhaba arkadaşlar.

Foruma dün itibariyle üye oldum ve alt forumlara göz gezdiriyordum. Kripto forumunun bakir kaldığını fark ettim. Hepimizin bildiği üzere kripto sektörü ve kripto paralar her geçen gün popülaritesini arttırmakta. Bununla beraber "hek" diye tabir ettiğimiz soyulma olayları bu sektöre de sıçramış durumda. Yazımda hek olaylarına karşı kendinizi nasıl güvene alabileceğinizi anlatacağım.

1- Google Authenticator Kullanın

Google Authenticator, Google tarafından üretilmiş olan 2FA (2 adımlı doğrulama) uygulamasıdır. Apple Store ve Google Play aracılığı ile telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulama üretildiğinde Google hesaplarının korunması amacını taşısa da günümüzde birçok farklı tip hesabın korunmasında kullanılmaktadır.
  • Uygulamanın temel mantığı, giriş yapmak istediğiniz hesaba, kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra ikincil doğrulama adımı sağlamasıdır.
  • Uygulama 30 saniyede bir üretmiş olduğu 6 haneli kodlar ile etkin bir koruma sağlar. Ayrıca bu sayılar sadece size özeldir ve 30 saniyenin sonunda etkinliğini yitirirler.
Günümüzde hemen her kripto borsası Google Authenticator uyumludur. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra hesabınıza giriş yapıp "Hesap Ayarları >> 2FA " kısmından QR kodunu taratarak hesabınız ile telefonunuzda kurulu olan uygulama arasında entegrasyon sağlayabilirsiniz.

Kırılması neredeyse imkansız olan bu adım ile borsa hesaplarınızı korumaya alabilirsiniz.

2- SMS Authenticator Kullanın

SMS Authenticator, yine birçok borsanın kullanıyor olduğu bir ikincil doğrulama adımıdır. Bu yöntemde, hesabınız ile telefon numaranızı entegre etmeniz gerekmektedir. Böylece kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra telefonunuza SMS ile bir kod gelecektir.

Hesabını güvende tutmak isteyenlerin bu entegrasyonu da yapması önerilir.

3- Ledger Nano S Kullanın

Aslında konuyu açmamdaki asıl neden Ledger Nano S. Hemen hepimiz Google Authenticator ve SMS Authenticator kullanıyoruz. Hesaplarımızın güvende olduğunu düşünüyoruz. Fakat şunu unutuyoruz: Borsalarda alımını ve satımını yaptığımız kripto varlıklar bizim değil borsanın varlıklarıdır.

Yani biz ticaret işlemlerimizde, başka bir kullanıcının borsaya satmış olduğu varlıkları alıyor, başka bir kullanıcı alsın diye yine borsaya satıyoruz. Kısacası, borsanın erişimi kapatması üzerine ne Google ne de SMS Authenticator yönlemleri bizi korumayacaktır. İşte Ledger Nano S'ler bu noktada devreye girmektedir.
  • Ledger'lar, USB benzeri cihazlardır. Bilgisayarınıza USB girişi aracılığıyla bağlanırlar.
  • Kripto varlıkların fiziksel biçimde saklanmasını sağlarlar.
  • Kripto varlıklarınızı depolama, dijital ödeme alma ve gönderme işlemlerinde kullanılırlar.
  • Bitcoin, Ethereum, Ripple, Neo, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Steller Lumens, QTUM, Digibyte gibi birçok kripto varlığın depolanmasına imkan tanırlar.
  • OLED ekranları bulunur. İçerisindeki varlık miktarını ve yaptığınız işlemleri görmenize olanak sağlarlar.
  • Yan taraflarında bulunan tuşlar ile yaptığınız işlemlerde fiziksel olarak onay vermenizi beklerler. Bu da ikincil koruma demektir.
  • Kaybetmeniz yada ürünün kullanılmayacak derecede tahrip olması durumuna karşın, ürünü ilk aldığınızda bir kod edinirsiniz. Böylece olası bu durumlarda varlıklarınızı kaybetmemiş olursunuz.
  • Ledger'lar pahalı ürünlerdir. Günümüzde 1000 TL civarında bir ücretle satılmaktadırlar. Dolayısıyla kullananlar almaya değecek derecede varlık tutan kişilerdir.
  • Ledger'lar offline cihazlardır. Bu cihazlarda sakladığınız varlıkları satmak için tekrardan borsaya atmanız gerekmektedir. Bu nedenle uzun vade yatırımcılar tarafından kullanımı yayındır.
Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Zaman zaman bu tarz paylaşımlarda bulunarak sizleri de bilgilendirmeye çalışacağım. Bol kazançlar dilerim :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5