İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kuantum Fiziği

IamCanYILMAZ

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Kuantum Fiziği; Atom altı parçacıkların ve ışığın davranışlarının inceleyen ve gözlemlemeye çalışan fiziğin alt dalıdır. Maddeyi Klasik Fizikte kütlesi, eylemsizliği ve hacmi olan herşeydir dedik fakat atom altı parçacıkların değişik karakteristik özellikleri var. Ör. bazılarının kütlesi yok peki bu nasıl madde olabilir. Bu yüzden Kuantum Fiziği Klasik fizikten çok farklıdır, Klasik fizikteki kurallar Kuantum Fiziği için geçerli değildir. Ayrıca bir elektron Kuantum Fiziğine göre aynı anda 2 yerde olabilir ama Klasik fizikte elektron atomun etrafında basit bir şekilde dolaşan - yüklü taneciktir.

KARANLIK MADDE VE KARANLIK ENERJİ:
Bunlara karanlık denmelerinin sebebi karanlık veya koyu olmaları değildir. Hakkında hiçbirşey bilmememizdir. Karanlık maddeyi hiç bir şekilde gözlemleyemiyoruz, karanlık enerjinin hiç bir şekilde etkilerini bulamıyoruz. Haklarında bildiğimiz tek şey evren büyük bir hızla büyüyor fakat evrenin sahip olduğu kütleler(sen, ben, dünya vb.) bu büyümeyi destekleyecek kütleye sahip değiller ve bu noktada evrenin %92'sini oluşturan bir şey var ama ne olduğu tamamen belli değil, çünkü doğrudan veya dolaylı olarak bunları gözlemleyemiyoruz.
İlerleyen zamanlarda Kuantum Fiziğine göre atomu oluşturan parçacıkların 2 boyutlu olduğu ortaya çıkıyor. Direk gözlenemiyor tabikide fakat matematiksel olarak böyle gözüküyor. Peki hewrşeyin temelinde 2 boyut varsa biz nasıl 3 boyutlu oluyoruz, 2 boyutlu parçacıklar nasıl oluyorda 3 boyutlu bir evreni oluşturabiliyor. Bu noktada ilginç iki teori dikkatimizi çekiyor.

1-)Hologram Kuramı:Bu kurama göre evrenin merkezinde herşeyin bilgisi var ve bizim evren diye gördüğümüz herşey(sen, ben, evren vb.) sadece holografik bir yansıma.
2-)Elon Musk Kuramı: Bu kurama görede bizim yaşadığımız evren ve evrendeki herşey aslında eski çok gelişmiş medeniyetler tarafından hazırlanmış bilgisayar oyunu gibi kodlardır.Kısacası gördüğümüz herşey bir ülüzyon ve yönetiliyoruz.

X BOZONU(TANRI PARÇACIĞI):
Bu bozonun yoktan var olması bu adı almasının sebebidir.Şuna değinmek istiyorum Klasik fizikte hiçbir madde yoktan var edilemez var olan madde yok edilemez(Madde Korunumu Yasası) diyordu ama bu parçacık yoktan varda olabiliyor vardan yokta olabiliyor kısacası maddenin korunum yasasını alt üst ediyor diyebiliriz.

KARA DELİKLER:
Çekim sahasına giren herşeyi ışık dahil yutan, çok büyük çekim gücüne sahip uzay bölgesidir.Kara delikler devasa kütleye sahip yıldızların patlaması ve büzüşmesiyle oluşur.Teorik olarak ispatlanmıştır fakat doğrudan gözlenemez.

BEYAZ DELİKLER:
Tüm maddeleri içine çeken kara deliğin aksine evrene madde ve enerji püskürten bir deliktir.Yani kara deliğin karşıt ucudur.Einstein'ın Genel İzafiyet Kuramına göre evrende herşey simetriktir dolayısıyla kara deliğin simetriside beyaz delik oluyor.Bu yüzden kara delik aslında dipsiz bir kuyu değil ucu beyaz delik şeklinde emilen maddeyi enerji olarak püskürten bir deliktir.Yani kara delik beyaz deliğe, beyaz delik kara deliğe bağlıdır.Kara deliğin emdiği materyalleri, beyaz delik aynı veya farklı bir evrene enerji olarak püskürtmektedir.

SOLUCAN DELİĞİ:
Solucan deliği kara delik ve beyaz deliği birbirine bağlayan tünellere denir.Teorik olmakla beraber hiç görülmemiştir.Ancak çoğu fizikçiye göre solucan delikleri yoluyla paralel evrenlere geçilebildiğine ve bu sayede evrenler arasında iletişim kurulabileceğine inanılır.Yani uzay ve zaman içinde solucanb delikleri sayesinde kestirme olarak seyahat etmenin mümkün olabileceğini düşünüyorlar.

unuz

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu ara Solucan deliği tünelinden çıkıp kaybolasım var.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5