İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Soru Kullanılması SEO için pozitif olan meta tagları

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,
Bazı başarılı siteleri incelediğimde benim kullandıklarımdan farklı metalar kullandıklarını gördüm. Ben sadece meta description ve keywords kullanıyorum meta tag olarak, siz hangi metaları kullanıyorsunuz neyin faydası vardır hangilerini KESİN kullanman gerekir dersiniz?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Her arama motoru meta tagleri farklı şekilde işleme almaktadır. Gereksiz meta tagler işleme alınmayıp yok sayılırlar. Google'ın işleme aldığı ve tanıdığı başlıca meta tagler; description, robots, title, google, Content-Type, refresh.

Bunların içinde title ve Content-Type olmazsa olmaz denilebilecekler kategorisine girebilir.

Desciption kullanımını Google snippet açısından önerilmektedir. Ancak sıralamaya katkısı olmadığı yine Google tarafından açıklanmıştır. Çok tartışılan etiketlerin başında gelir.

robots kullanımı robotları indexleme için yönlendirir. Hiç kullanılmazsa default hali olan index,follow dikkate alınır.

google - notranslate çeviri engelleme tagidir. Bunun dışında Google'a özel google-site-verification web yönetici araçları için kullanılır.

refresh - yönlendirme veya yeniden yönlendirme için kullanılır. Google tarafından tanınır ancak bunun yerine 301 kullanılması önerilir.

Bu tagler dışında Geo tagi farklı arama motorları tarafından tanınır ama Google tarafından kullanışlı bulunmamaktadır. Google ayrıca siteniz için önemli olduğunu düşündüğünüz metaları kullanabilirsiniz, ancak Google'ın tanımadığı meta etiketleri yok sayacağını unutmayın diye belirtmekte.

erkolay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
En önemli taglar; title, description ve keywords'tür.

Bir de arama motorlarının ve güvenlik sertifikalarının doğrulama kodlarını ya da dosyalarını bulundurursanız ziyadesiyle yeterlidir.

robots.txt ve sitemap.xml dosyaları meta taglarla ilgili derseniz, mutlaka sitenizde bulunmalı ve her yeni link içeren bir başlık açıldığında sitemap.xml güncellenmelidir.

.::RIO::.

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca bazı önemli noktalar da var.

Sayfa Başlığı:
<title></title>
Günümüzde arama motorları sayfa başlıklarında boşluklarla birlikte 70 karakteri destekliyorlar. Buna göre sayfa başlıklarında 70 karakterin aşılmaması öneriliyor. Ayrıca ilk 55 karakter içerisinde anahtar kelimeleri kullanmanız da tavsiye ediliyor.

Sayfa Açıklamaları:
<meta name="description" content="Açıklama" />
Sayfa açıklamalarının 150 karakteri geçmemesi öneriliyor.

<meta name="keywords" content="kelime1, kelime2, kelime3, kelime4, kelime5, kelime6, kelime7, kelime8, kelime9, kelime10" />
Anahtar kelimelerinizin yaklaşık olarak 10 kelimeden oluşması ve toplam karakter sayısının 160'ı geçmemesi de öneriliyor.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yanıtlayan herkese teşekkür ederim, [MENTION=6538]Eif[/MENTION]
google - notranslate çeviri engelleme tagidir. Bunun dışında Google'a özel google-site-verification web yönetici araçları için kullanılır.
nontranslate de google diller arası çevirme yapmıyor anladığım kadarıyla, ben google un https://translate.google.com/manager/website/ bu linkteki servisini kullanarak sayfamda çeviri yaptırıyorum 6-7 dilde, bunun pozitif veya negatif bir etkisi varmıdır SEO için ?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yanıtlayan herkese teşekkür ederim, [MENTION=6538]Eif[/MENTION] nontranslate de google diller arası çevirme yapmıyor anladığım kadarıyla, ben google un https://translate.google.com/manager/website/ bu linkteki servisini kullanarak sayfamda çeviri yaptırıyorum 6-7 dilde, bunun pozitif veya negatif bir etkisi varmıdır SEO için ?

no-translate arama sonucunda çıkan bu sayfayı çevir şeklinde uyarı çıkmaması için kullanılır.

İçeriğin çevirisinin kullanıcılara sunulmasında normalde bir sakınca yoktur. Ancak çeviri aracını kullanarak içeriğin çevrilmesi ve bunların kayıt tutularak arama motoruna indexletilmesi ceza sebebidir. Otomatik oluşturulmuş içerik kapsamında webmaster yönergelerine göre kural ihlalidir. Pratikte bu tür çeviri sayfalarının filtreye takıldığını gözlemlemekteyiz.

Hobi Alemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tartşılan description'un en etkili Seo tekniği olduğunu söyleyebilirim.
Zira Google oradan da anahtar kelime nedeniyle sıralamada sizi ön safha taşıyabiliyor.

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
no-translate arama sonucunda çıkan bu sayfayı çevir şeklinde uyarı çıkmaması için kullanılır.

İçeriğin çevirisinin kullanıcılara sunulmasında normalde bir sakınca yoktur. Ancak çeviri aracını kullanarak içeriğin çevrilmesi ve bunların kayıt tutularak arama motoruna indexletilmesi ceza sebebidir. Otomatik oluşturulmuş içerik kapsamında webmaster yönergelerine göre kural ihlalidir. Pratikte bu tür çeviri sayfalarının filtreye takıldığını gözlemlemekteyiz.
Benim sayfamda şuan için deneme amaçlı kullandım ve ayrıca indexletme bildiğim kadarıyla olmadı yani ben sadece o linkteki aracı kullanıp oradan aldığım kodu sayfalarımda kullandım bunun cezai bir işlemi yoktur değil mi ? sonuçta google un kendi servisi ?

- - - -Güncellendi - - - - - -

Zira Google oradan da anahtar kelime nedeniyle sıralamada sizi ön safha taşıyabiliyor.

Ben description oluştururken genelde sayfada ki büyük başlıkların (h2) adının geçtiği bir cümle oluşturarak yapıyorum ama keywordsler ile ilgili bana söylenen çok müthiş analiz yapmadan kullanınca negatif oluyor SEO için

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Otomatik içerik oluşturulmadığı sürece araç sunmanın bir zararı olmaz.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7

Bu dogru degil. Arama motorlari acisindan genel olarak render edilmeyen (yani browserda kullaniciya gosterilmeyen) icerigin ranking hesaplamada kullanilmadigini size garanti ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5