sohbet odaları

Kurumsal Kimlik Nedir?

DogaDijital

Sosyal Medya & SEO Hizmetleri
Paylaşım Ekibi
İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
19 Eylül 2014
Mesajlar
62
Reaksiyon
15
Puanları
0
110 Aydır Üye
Eski Rumuz
DerinWEB
Kurumsal Kimlik bir markanın veya bireysel oluşumun, toplumun bilinçaltındaki imajıdır.
Çevrenizdeki yüzlerce insanı düşünün. Her birinin tipi, konuşma biçimi, el hareketleri, mimikleri, giyim tarzı, kullanmış olduğu parfüm, saç biçimi birbirinden farklıdır. Herkes kendi tarzını yansıtır. Kişinin tarzı ne kadar farklı ve dikkat çekiciyse, o oranda karşısındakinin ilgisi çekmeyi başarır. Bunun neticesinde da çevresindekiler de o kişi ile iletişime geçme isteği uyanır. Öyle değil mi?

Kurumsal kimlik kavramını da aynı şekilde açıklayabiliriz. Kurumsal kimlik; pazarlamada bir kurumun, duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Kurumun kendisini ifade etme şeklidir. Tıpkı bireylerde olduğu gibi, bir kurumun hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi, onların dikkatini çekebilmesi için sonsuz büyük önem arzeder.

Kurumsal Kimliğin Öğeleri

-) Logo ve Slogan

Logo tasarımı ve slogan bir kurumsal kimliğin oluşumundaki en önemli iki unsurdur. Tüketicinin bir markayla ilgili ilk dikkatini çeken öğe o markanın logosudur. Ardından okuduğu slogan. Sadece birkaç kelimeden oluşan bir slogan, markanın yapmış olduğu iş ve sundukları hakkında bir çok ipucuverebilir. Bu sebeple hayli önemlidir.

-) Kartvizit

Bir kartvizit, kurumsal bir mini sunum özelliği taşır. Bir kartvizit bir şahıs ya da firmayla ilgili karşı tarafın ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri taşır. Geçmiş senelerde kartvizitler yalnızca dikdörtgen ve belli standartlarda üretilirken, çağımızda önemli bir reklam tanıtım aracıdır. Şekli, rengi, kağıdınkalınlığı, tasarımın orjinalliği henüz markanız ile yeni tanışmış birine birçok fikir verip, bir çok mesaj geçirebilir.

Diğer Bazı Kurumsal Kimlik Unsurları

• Muhasebe dökümanları (Sürekli form, Fatura, İrsaliye, Makbuz)
• Şirket giyim kuralları
• E-mail tasarımı
• Araç tasarımları
• Bina cephesi giydirme
• Gazete, dergi, gibi tanıtım materyalleri tasarım kuralları
• Ambalaj kağıdı
• Promosyon malzemeleri
• Takvim
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst