İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Lara Croft ile Yeni Bir Macera: Rise of the Tomb Raider

Crowley

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0

Şuana kadar oynadığınız Tomb Raider oyunlarını bir kenara bırakın çünkü Lara Croft’un dâhil olduğu yep yeni bir oyun tanıtımı ile karşınızdayız. Rise of the Tomb Raider oyununda yine maceradan maceraya koşmaya devam eden Lara Croft bize aksiyonun en mükemmelini yaşatıyor.

Oyun Tanıtımı

Önceki oyunlarına göre daha olgun bir Lara’nın bu oyuna dahil olduğunu öncelikle söylemek isterim. Maceraya olan bağımlılığı iyice körüklenmiş olan Lara bu oyunda sanki daha da bir hevesli. Babasının vefatının ardından onun araştırmalarına kendini adayan Lara, Rise of the Tomb Raider oyununda resmen bunun hakkını bize oldukça fazla veriyor.

Crystal Dynamics, 2013 yılından itibaren bu oyununda Tomb Raider’a baya bir şey katmış. Hikayesi ile sizi büyüleyecek bir oyun olduğuna emin olabilirsiniz.

Grafikler

Rise of the Tomb Raider genellikle soğukluk hissi yaşayacağınız bir haritada geçiyor fakat beyazın o detaylandırılmış hali sizin görsel zevkinizi oldukça doyurabilecek yoğunlukta. Muhteşem sinematikleriyle geçekten ilginizi çekebilecek olan oyunda, detaylara dikkat ettiğiniz taktirde oyunun bazı gizli ipuçlarıyla dolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Mekan tasarımlarıyla sizin içinizdeki mimarı dışa vurmanızı sağlayacak güzellikte tasarımları, görsellikle süslenmiş dış mekanları oldukça etkileyici olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Beni grafik olarak en çok rahatsız eden şey ise alanların gerçekten çok fazla dar olması. Biraz daha geniş olsaydı sağa sola savurduğunuz tekme ve yumrukların etkisini daha iyi hissedebilirdiniz.

Sesler ve Müzikler

Crystal Dynamics tarafından geliştirilen, dağıtımcılığını Microsoft Studios ve Square Enix’in üstlendiği oyunun çıkışına özel olarak hazırlanan Kareon O’nun yazıp seslendirdiği, Rise of the Tomb Raider için özel olarak bestelenmiş olan ödüllü şarkı “I Shall Rise”’ın tamamını incelemenin sonundaki videodan dinleyebilirsiniz. Ben bayıldım umarım siz de beğenirsiniz.

Hikaye

Tomb Raider’ın hikayesini bilmeyen yoktur sanırım. Fakat değinmek gerekirse arkeolog olan babasının ölmesinin ardından onun projelerinin peşinden giden Lara Croft, düşmanlarından bu buluşları kurtarmak ve korumak için sürekli savaş halinde. Aksiyonun hiç azalmadığı Rise of the Tomb Raider oyununda bunu gerçekten hissedebilirsiniz.

Oynanış

2013 yılında çıkartılan Tomb Raider oyununun üstüne pek bir şey eklenmediğini öncelikle üzülerek söylemek isterim. Oyunda yenilik olarak geliştirilebilir özellikler gelmiş. Bunlar 3 farklı seçenek olarak sunulmuş. Oyunda silah ve gizlilik konusunda çok fazla ileri gidilmemiş ama zehirli ok, bomba vs. yapabilmeniz için ekipmanların parçaları ara sıra önünüze geliyor. 2013 yılında çıkan oyunun aksine çantaya bu eşyaları koyamıyoruz sonra kullanmak için. Bunun yerine bir an önce kullanmanız için oyun sizi yeterince fazla zorluyor zaten.

Benim en çok hoşuma giden ve önceki oyunlarda olmayan yeteneği ise artık Lara’nın etrafında ki düşmanların onu görüp görmediklerini hissedebiliyor olması. Bunun muhteşem olmasının sebebi gerçekten çok gizli bir şekilde bazı bölümleri hiç kimsenin haberi olmadan geçmiş olmam ve bu beni gerçekten çok etkiledi.

Fiyat

Şuan Steam üzerinden standart paketine 89 TL’ye sahip olabileceğiniz oyuna isterseniz Digital Deluxe Edition isminde ek paketiyle birlikte 138 TL’ye sahip olabilirsiniz. Bence Tomb Raider severlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Lara’yı seviyorsanız hemen alın derim.

İnceleme Yorumu

Bana göre oyunun grafikleri gerçekten görülmeye değer. Pek sık çıkmayan bir oyun serisi olması ve çıktığı zaman gerçekten iyi etkiler bırakması gerekmesi bu oyun için pek geçerli değil. Ne kadar Lara üzerinde gerçekten bir iyileştirmeye gidilmiş olsa bile oynanış ve silahlar konusunda fazla yeniliğin olmaması beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Fakat Rise of the Tomb Raider oyunu, sinematikleriyle gerçekten sizi duygulandırabilecek bir etkiye sahip. Her ne kadar çok fazla yenilik gelmesede başarılı bir yapım olduğunu söyleyebilirim ve bence oynarken zevk alabileceğiniz bir düzeyde. Rise of the Tomb Raider oynanması gereken bir oyun fakat mekanlara biraz daha dikkat etselerdi gerçekten yaşayabileceğiniz aksiyon çok üst seviyede olabilirdi. Yinede, bu oyunun kötü olduğunuda göstermez, bence sizde bir şans verin :) Başka bir incelemede görüşmek üzere..

Alttaki videoyuda izlemenizi öneririm, hem oyun müziklerinin kalitesini görmüş olursunuz hem de oyun içerisinden kesitlerle grafikleri görmüş olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=q9RyKLRU4QM

Kaynak: Rise of the Tomb Raider İncelemesi

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5