İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Link Alım Korkusu

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Merhaba arkadaşlar;

Bu gün bir çok webmaster arkadaşımızın korkuyla ve çekingenlikle baktığı bir konuya değineceğim. Link Alım Korkusu adını verdiğim bu korku çeşidinin, webmasterlerin uykularındaki kabusu haline gelen olaydır. Hemen hemen bütün webmasterlerin istediği şey HİTTİR. Hatta bununla kalmayız " Hit, daha çok hit, daha çok hit..." deriz ve isteriz. Aslında haklıyızda. Çünkü bir web sitemiz varsa; bu web sitesinin kendini amorte ( giderlerini karşılaması) gereklidir ilk etapta ve ondan sonrada ise webmastere birazda kazanç sağlamalıdır ki insanın şevkinin kırılmaması, web sitesine ayırdığı zamanın boşuna gitmediğini görmek ve hep daha iyi hizmet vermek için çalışmasını sürdürmesi için...

Hiti İstiyoruz Ama Hit İçin Neler Yapıyoruz?

xxxk hit her webmasterin hayalindeki en büyük düştür. Bu düşü görmek için bizden istenenler vardır, birde bizim yaptıklarımız vardır.

Yaptıklarımız

1.) Sonuna kadar sitemizi özgün içerikle dolduruyoruz.
2.) Sitemizin her gün güncelliğini sağlıyoruz.
3.) Bir kaçımız ise bir kaç web sitesine reklamda veriyor. Ki bu hiç bir zaman yeterli değildir.
4.) Siteyi o kadar geliştiriyoruz ki bazen sitemizin ana konusu dışına bile çıkan kategorilere bile hiç çekinmeden açıyoruz.
5.) En kaliteli içeriki sitemizde en hızlı ve en güzel şekilde sitemize yerleştiriyoruz.
............
ve daha bir çok şey sayılabilir...

Şu açıdan düşünelim. X gibi bir siteniz var. Sitenizin içinde hemen hemen her konuda en iyi içerikler özgün olarak mevcut. Sitenizin tasararımı ve görsel açıdan etkileyiciliği dillere destan. Geriye kalan tek şey: " Siteyi kullanıcılara ulaştırmaktir." İşte bütün sorun burda başlıyor zaten. Sitenin kullanıcılara ulaşması için ve hitinin yüksek olması için 50 - 100 siteye reklam vermek gerekiyor. Buda yaklaşık 1000 - 5000 tl arası bi rakama denk gelir. Ki bunun için o kadar bütçemiz yoktur. İçeriğimizi kullanıcılara ulaştırmak ve kullanıcıları sitemize gelmelerini sağlamak için, arama motorları devreye gidiyor.

Peki bunun için neler yapılmalıdır

Şüphesiz ki bunun en iyi yacak şey SEO'dur. Öncelikli olaraksa Link Değişimi ve Link Alımlarıdır. En verimli olan ve yarar sağlayacak olan ise Link Alımlarıdır.

Peki yapacağımız şeyi biliyorsak, neden Link almaktan korkuyoruz

SandBox ve Filtre tehlikesi diye nitelendirilen googlenin Ban yöntemlerinden korktuğumuz içindir. Bu konuda sizde haklısınız. Çünkü GoogLe artık eskisinden daha hassaslaştı link alım konularında. Bu konuyu Anonim bir heker'in sözüyle cevap vereceğim. " En iyi korunan siteninde elbette bir açığı vardır. " Bunu şöylede destekleyelim. GoogLe'de bile her sene bir kaç açık ortaya çıkıyor ve onlar kapatılsa bile halen unutulan bir şeyler mevcuttur.

O halde yapmamız gerekenler GoogLenin mantığını kavramak ( bunu yapmak her baba yiğidin harcı değildir. Neyi öğrensekte elbette eksik bir taraflar kalıyor da ondan ) Googlenin az çok çalışma yapısını farketmek ve belkide yaptığımız en büyük hatalardan biri olan "Sistemsiz Çalışmayı" " Sistemli çalışmayla" değiştirmemek.

Link almak istiyorum ama ne düzeyde ve nasıl almam gerekli

En büyük sorun da bu sanırım. Link almaktan korkarsınız ve link almak istediğinizde ise ne ölçüde alacağınızı bilmediğiniz için ya çok az alırsınız (korkuyla) yada ne oluyorsa olsun dersiniz ve yüksek link kasarak siteyi web aleminden silme girişimlerinde bulunursunuz...
Alacağımız linklerde bir kriter olmalıdır ki bu kriter ise kaliteli ( yarar sağlayacak ) olan linklerdir.

Alacağın linklerin kalitesi?

Gidipte çöp sitelerden ( link çıkışı 15 fazla olan sitelerden) link alırsan tabiki günde 5 tane bile alırsan hemen filtreye, sandbox'a girersin. Yada ayda yılda bir güncellenen sitelerden ( link çıkışları çok az olsa da) link alırsan hemen siten filtreye, sandbox'a girer...

Alacağın linklerin kalitesine bağlı olarak günde 100 link bile alabilirsin ama varsayarsınızki kaliteli ve güncel siteler günümüzde çok az. O yüzden alacağınız linkleri sınırlandırma zorunluluğumuz doğuyor. İdeal olarak kaliteli ( link çıkışları az, her gün güncellenen, alexada iyi yerde olan...) sitelerden günde 3 - 5 link almanız bile hiç bir sorun çıkartmayacaktır. Aksine web sitemize sağlayacağı yararlar yüksek derecede olacaktır.

NOT: GoogLede uyanıklaştı. Şöyle diyor GoogLe;
"Ya Kaliteli link alın yada hiç almayın..."

Burda anlatmaya çalıştığım şey; Link almaktan korkmayın. Kalitesiz link almaktan korkun. Kaliteli web sitelerden ne kadar link alırsanızda hiç bir sorun yaratmayacaktır. Aksine Web sitenizin kullanıcılara arama motorları tarafından ulaştırılması kolaylaşacak ve bununlada yüksek hitlere ulabilme imkanı dolacaktır ki Yüksek Hit = Bol Gelir

Bol LinkLi, HitLi, KazançLı GünLer. :)
EnkaZ

LitmuS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
hepsini sonuna kadar okudum paylaşım için teşekkürler umarum uygulamada okuma gibi kolay olur gelçi ben hiç ücretli link almadım :) bakalım ilerleyen dönemlerde düşünebilirm yüksek prli kaliteli sitelerden 1 kere 3 aylık 1 güncelleme görecek şekilde yani faydasını görürsem o şekilde devam edebilirim tekrar sağol

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Helal olsun kardeşim teşekkürler güzel makale oluşturmuşsun ...
Ben dahil herkese umarım faydalı olur ..
Böyle güzelliklerle insanlara hep faydalı olman dileği ile ..

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
teşekkürler zaman ayırıp yazdığın için

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Ek olarak şunu söylemek isterim:

Ben iki aya yakın ücretli link sistemlerini kullandım ve oldukça fazla verim aldım.

Websitenizin altına eklenecek kodla, sistemden link aldığınızda otomatik gözüküyor ve reklam gösterimi sonu ücret hesabınıza paypalla aktarılıyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5