İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Link Alımı Hakkında

AntoL-Nyo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar Merhaba,

Link alımı hakkında bir bilgi almak istiyorum kafam gerçekten karıştı. 1 Aylık sitem mevcut. Sitem için link alıyorum. 1 hafta önce bir arkadaş ile anlaştım ve 3 sitesinden Link aldım. Arkadaşın bu 3 siteside aynı sunucusunda.

Site 1 - 10k hit - 300 alexa PR2
Site 2 - 8k hit - 450 alexa PR3
Site 3 - 5k hit - 700 alexa PR1

3 tane farklı sitesi var ve bu 3 sitesinden Link aldım. Arkadaşın bu 3 sitesi aynı sunucusunda. Linklerim sitesinde ekli Yalnız bunun bana faydası mı olur yoksa zararı mı olur ? Yada yararı nasıl olur ? Bu konu hakkında gerçek bilgiye sahip arkadaşlar varsa bilgilendirmesini istiyorum. (tahmin yapmayınız - bilgili kişilerden yardım istiyorum)

İyi Forumlar dilerim.

(Konu yanlış yerde ise özür dileyerek moderatör arkadaşların taşımasını istiyorum.)

Mf.Rub

1
İyinet Üyesi
Reaction score
11
sizin siteniz ile diğer 3 site aynı ip adresi üzerindeyse pek etkisi olmaz. ama 3 site ile sizin sitenizin ip adresi farklıysa faydası olur.

AntoL-Nyo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sizin siteniz ile diğer 3 site aynı ip adresi üzerindeyse pek etkisi olmaz. ama 3 site ile sizin sitenizin ip adresi farklıysa faydası olur.

Benim sitem ile diğer 3 site ipleri farklı. Burası tamam yalnız,
Diğer 3 site aynı ip üzerinde. Diğer 3 sitenin 3'ünden de fayda alabilirmiyim ? yoksa aynı ip üzerinde olduğu için sadece bir tanesinden mi verim alabilirim.

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Benim sitem ile diğer 3 site ipleri farklı. Burası tamam yalnız,
Diğer 3 site aynı ip üzerinde. Diğer 3 sitenin 3'ünden de fayda alabilirmiyim ? yoksa aynı ip üzerinde olduğu için sadece bir tanesinden mi verim alabilirim.

Fayda alamazsın diye biliyorum.. @osahin geldiğinde bu konuyu tam olarak cevaplar kanımca..

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Alexa değerinin ve aldığı hitin sana hit göndermekten başka bir faydası olmaz, yani seo bakımından herhangi bir etkisi bulunmuyor. Çoğu kişi alexa konusunda yüksek alexa değerlerinin etki sağladığını düşünsede ben bugüne kadar yaptığım hiçbir çalışmada bunun faydasını görmedim.
Diğer konuysa, aynı sunucuda olması ve olmaması arasındaki farkı şöyle açıklamak doğru olur.
Kesin olarak fayda sağlamaz demek doğru olmaz, fakat farklı c class ip adreslerinde olması daha faydalı sonuçlar doğuruyor, google'da seoyu şöyle nitelendirin, bir site için yapabileceğiniz seo çalışmasının toplam 100 puanı olsun, farklı c classda link almak 2 puan kazandırıyorsa aynı c classda birden çok link almak 1 puan kazandırır. Aynı içerikte farklı c classda olduğunu düşünün bunada 3 puan verirsiniz, bu böyle uzar gider.
Hatta link almak zorunda da değilsiniz, bir sitede site adresinizin adı geçiyorsa bile bunun bile faydası vardır.
Misal şunu inceleyin; neredekal.com bu site dmoz haricinde hiçbir yerden link almadı, kendi subdomainlerinin vermiş olduğu linkler ve orjinal içerikten başka birşey yok, adamların yaptığı sadece video sitelerinde site isimlerinin geçtiği birden çok video var. E buda zamanla sitenin gerek pr gerekse arama sonuçlarındaki durumunu yükseltiyor, fakat bu birden bire olacak iş değil.
Aynı şekilde www.antalyaotelleri.net adresini incelediğinizde de abuk bir sayfa olsa da birçok rakibini geride bırakmıştır, buda www.icemtour.com firmasının bazen farklı datacenterlardaki sitelerinin bazen de ghost dns olayı ile ilgili.
Siz üst sıralara gelmek istediğiniz rakibinizi incelemelisiniz, neler yapmış neler yapmamış, siz birden bire onlarca link sitesinden link alır birden bire ilk güncellemede pr değerinizi 5 yaparsanız bunu anlayabilecek google mekanizmalarıda mevcut. Yani kısaca yapacağınız üstteki puanlama sistemini rakiplerinize uygulayıp sitenizi ondan 1 puan yukarı taşımak olacaktır.

AntoL-Nyo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Alexa değerinin ve aldığı hitin sana hit göndermekten başka bir faydası olmaz, yani seo bakımından herhangi bir etkisi bulunmuyor. Çoğu kişi alexa konusunda yüksek alexa değerlerinin etki sağladığını düşünsede ben bugüne kadar yaptığım hiçbir çalışmada bunun faydasını görmedim.
Diğer konuysa, aynı sunucuda olması ve olmaması arasındaki farkı şöyle açıklamak doğru olur.
Kesin olarak fayda sağlamaz demek doğru olmaz, fakat farklı c class ip adreslerinde olması daha faydalı sonuçlar doğuruyor, google'da seoyu şöyle nitelendirin, bir site için yapabileceğiniz seo çalışmasının toplam 100 puanı olsun, farklı c classda link almak 2 puan kazandırıyorsa aynı c classda birden çok link almak 1 puan kazandırır. Aynı içerikte farklı c classda olduğunu düşünün bunada 3 puan verirsiniz, bu böyle uzar gider.
Hatta link almak zorunda da değilsiniz, bir sitede site adresinizin adı geçiyorsa bile bunun bile faydası vardır.
Misal şunu inceleyin; neredekal.com bu site dmoz haricinde hiçbir yerden link almadı, kendi subdomainlerinin vermiş olduğu linkler ve orjinal içerikten başka birşey yok, adamların yaptığı sadece video sitelerinde site isimlerinin geçtiği birden çok video var. E buda zamanla sitenin gerek pr gerekse arama sonuçlarındaki durumunu yükseltiyor, fakat bu birden bire olacak iş değil.
Aynı şekilde www.antalyaotelleri.net adresini incelediğinizde de abuk bir sayfa olsa da birçok rakibini geride bırakmıştır, buda www.icemtour.com firmasının bazen farklı datacenterlardaki sitelerinin bazen de ghost dns olayı ile ilgili.
Siz üst sıralara gelmek istediğiniz rakibinizi incelemelisiniz, neler yapmış neler yapmamış, siz birden bire onlarca link sitesinden link alır birden bire ilk güncellemede pr değerinizi 5 yaparsanız bunu anlayabilecek google mekanizmalarıda mevcut. Yani kısaca yapacağınız üstteki puanlama sistemini rakiplerinize uygulayıp sitenizi ondan 1 puan yukarı taşımak olacaktır.

Demek istediğiniz Seo bakımından fayda sağlamaz ama hit bakımından faydalı olabilir. Sanırsam doğru anlayabildim. Teşekkür ederim.

Çok hastayım açıklayabildimmi bilmiyorum, herkese iyi geceler
Geçmiş olsun.

BetaHouse

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok hastayım açıklayabildimmi bilmiyorum, herkese iyi geceler

Öncelikle geçmiş olsun Osman bey :)

Arkadaşa Link satan kişi benim bu yüzden konu bir bakıma beni de ilgilendiriyor.Aynı sunucuda bulunan 6 adet siteden 3 aylık Link sattığımda oldu bu yüzden konu bana biraz enteresan ve karışık geldi.Aslında bu konuyu birçek kişinin iyi bilmesi gerekiyor çok çelişkide bırakacak cinsten olduğu kesin.Yardım eden herkese Teşekkürler:)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Yukarıda sorulan fayda sağlarmı sağlamazmı sorusuydu, evet fayda sağlar diye açıklama yaptım. Yani normal şartlarda bu şekildedir, ama diğer kriterleride görmek incelemek gerekir 1 aylık bir siteye gidipde pr7-8 link kasarsan normal olarak filtreye girersin. Sizin böyle bir probleminiz varsa dediğim gibi yaptığınız herşeyi bilmek gerekir yoksa afaki konuşuruz burada

Misafir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Belki konu olarak yazmam gerek ama kısaca.. Araba sitesi araba sitesinden lik alır... diğer araba sitesinden link alsa bile, diğer araba siteside farklı ip değil farklı sunucuda olmalı.. Ben forumcuyum foruma forumdan link alınır.... ama aynı sunucuda olupta farklı ipde forumdan link alacağıma farklı ipde ve farklı sunucua forumdan link almalıdır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5