İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Link satın alan büyük e-ticaret sitesi aramalardan kayboldu

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İngiliz interflora çiçekçisi Google arama cezası aldı. Mağaza tüm anahtar kelimelerinde aramalardan kayboldu. [Flowers], [florist], [flower delivery], [flowers online] gibi kelimelerde İngiltere'de ilk sıralarda yer alan online mağaza sitesi bu kelimelerde bir anda kayboldu. Online mağazanın sadece adwords reklamında çıktığı görülebiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5920

Search Engine Land editörleri konu ile ilgili Google temsilcilerinden bilgi istediklerinde;

Biz bireysel şirketler için spam ile mücadelede alınan önlemler üzerine yorum yapmayız.

yanıtını aldılar.

SEO otoriteleri bu konu üzerine tartışmaya başladılar. Online mağazanın yanlış link inşası nedeniyle ceza aldığını düşünüyorlar.

Konu ile ilgili daha geniş bilgi de Search engine land sitesinde yer alıyor: http://searchengineland.com/google-says-no-comment-on-why-interflora-was-penalized-149308

Not: Farklı tld de bir Türkiye şubesi var. Şimdilik etkilenmemiş görünüyor.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
SEO otoriteleri bu konu üzerine tartışmaya başladılar. Online mağazanın yanlış link inşası nedeniyle ceza aldığını düşünüyorlar.
Aşırı link almanın cezası :)
Google aşırı görünen link almayı cezalandırmamayı öğrenecek elbet (belki öğrenmiştir).
Dengesiz link alımını cezalandırmalıdır sadece.

Google'nin aşırı link alımına cezaları şöyle düşünülebilir;
Yeni açılan bir köfteci dükkanı, eğer kısa sürede tutulursa ve çok reklam yaparsa; belediye gelip kapatır ve açıklama istenirse "Biz bireysel şirketler için çok satış / reklam verme ile mücadelede alınan önlemler üzerine yorum yapmayız." la geçiştirilir.
İşyeri işini güzel yapıyor diye cezalandırılır ve müşteriler de daha kalitesiz yerlerden yemek yemeye zorlanır.
Aklıma ilk gelen "acaba belediye rüşvet mi aldı?" olduğudur.

ekomer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google aşırı görünen link almayı cezalandırmamayı öğrenecek elbet (belki öğrenmiştir).
Dengesiz link alımını cezalandırmalıdır sadece.

Google'nin aşırı link alımına cezaları şöyle düşünülebilir;
Yeni açılan bir köfteci dükkanı, eğer kısa sürede tutulursa ve çok reklam yaparsa; belediye gelip kapatır ve açıklama istenirse "Biz bireysel şirketler için çok satış / reklam verme ile mücadelede alınan önlemler üzerine yorum yapmayız." la geçiştirilir.
İşyeri işini güzel yapıyor diye cezalandırılır ve müşteriler de daha kalitesiz yerlerden yemek yemeye zorlanır.
Aklıma ilk gelen "acaba belediye rüşvet mi aldı?" olduğudur.

Aşırı link alımından kastım teknoloji sitesinden teknoloji ile alakası olmayan bir link almayı kastetmiştim

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Aşırı link alımından kastım teknoloji sitesinden teknoloji ile alakası olmayan bir link almayı kastetmiştim
Konudaki örnekte verilen site, çiçekci sitesi; her siteye gideri var, çiçekcilikle alakalı site aranmamalı. Şu sitede reklamları çıkmamalı diyebilir misiniz?

Senin verdiğin örnek ise "anlam yakınlığı olmayan" sitelerle link alışverişi olmasın.

Ancak google algoritması 2sinin ne kadar farkında, bilinmez.

ekomer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Konudaki örnekte verilen site, çiçekci sitesi; her siteye gideri var, çiçekcilikle alakalı site aranmamalı. Şu sitede reklamları çıkmamalı diyebilir misiniz?

Senin verdiğin örnek ise "anlam yakınlığı olmayan" sitelerle link alışverişi olmasın.

Ancak google algoritması 2sinin ne kadar farkında, bilinmez.

Çiçekçi sitesi reklam banner'ları bütün sitelerde çıkabilir. Çiçekçi sitesi burada reklam bannerı koyduğu için spama girmemiş; text link- tanıtım yazısı gibi seo çalışması yaptığından spama girmiş.

Bir sitenin seo çalışmalarıyla reklam çalışmaları farklıdır. Reklamda görsellik ön plandadır, ziyaretçiye o resme tıklatıp sitene çekmen gerekir. Ama seo çalışmalarında arama motorları üzerine yoğunlaşırsın, alacağım linklerde sitenin anahtar kelimeleri geçsin, tanıtım yazısında sitenin anahtar kelimelerine ağırlık vereyim* dersin. Sonrada google bu olayın normal bir işten çıktığını anlar ve en sonunda böyle spama düşersin.

Kısa ve öz anlatırsak reklam verirken kategori ihlali yaptın diye google bir sorun çıkarmaz; fakat seo çalışması yaparken kendi kategorine alakasız bir site seçersen google sorun çıkarmaya başlar.

* anahtar kelimenin bir yazıda çok fazla tekrar etmesi sorun yaratabilmektedir. O yüzden tanıtım yazısı alırken yazı/anahtar kelime oranını iyi hesaplamak gerekir.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Çiçekçi sitesi reklam banner'ları bütün sitelerde çıkabilir. Çiçekçi sitesi burada reklam bannerı koyduğu için spama girmemiş; text link- tanıtım yazısı gibi seo çalışması yaptığından spama girmiş.
Size yanlışsınız demiyorum. Googleyi eleştiriyorum.
Siteler illaki banner reklam mı yapmak zorunda spama düşmemek için?
Kelime reklam yapmak, tanıtım yazıları, sosyal medya paylaşımları ... spam mı?

meso

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2 gun sonra bakın herşey duzelir :) dalgalanma var siteler index basmyor arkadaşlar googlede sorun var 2 3 gune duzelir..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5