İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

LİNUX NASIL KURULUR?

M

MeteBaba

Misafir
İnternette Linux'in ScreenShotlarını Gördüm ve bayaa Beyendim.
Linux'i Bilgisayarıma Kurmak İstiyorum fakat nasıl yapcağmı bilmiyorum.
Arkadaşlar Linuxu Nerden Bulurum (internnete ?? 512 K mdoem Var Download Sorun DEğil)Hangi Versionunu Kurmam Gerekiyor.
Mandrake Falan var. Ayrıca Son Birşey Ben Windows2000 Prof. Kullanıyorum
Win2000'i Silmem Gerekiyormu Linux İÇin.???

Detaylı Olarak Yardımcı Olacak Arkadaşlar Lütfen mail Atın.
[email protected]

M

mobidik

Misafir
www.linuxiso.org bu adreste linux iso dosyalarini bulabilirsin. Bu ISO dosyalari(CD imaj) eger bilgin varsa Nero Programiyla CDye cekmen gerekiyor.Bende 768kbit baglanti var bir CD cekimi 2.5 saat sürüyor.
Ben gecen gün Redhat 8.0 i cektim ve kurdum.Kurulumu gercekten son derece kolay(Türkce destegide var). Ayrica Windows XP kurulu bilgisayarimda problemsiz calisti.Yalniz iki sistemi bi arada kurmak icin Harddiskte yeterli 2. partition olmasi gerekiyor(redhat tam kurulum 5GB gerekli).Eger kurulumda problem istemiyorsan bu ikici partitionu en iyisi Fat32 formatla ve kurulumda 2. partition sec.
Redhat 8.0 Linuxta bir cok programi sonradan yüklemen gerekiyor.Mesela mp3 player XMMS gibi.Redhat Linux icin ilk üc CD yeterli.Bu CD lerle tam kurulum mümkün oluyor.
Bu arada Mandrake Linux unda kurulumunun kolay oldugunu duydum.
Ayrica Suse Linux Live-Eval CD yi cekerek PC ne yüklemeden Linux u direk CD den calistirip deneyebilirsin.
Yalniz kurulumda dikkat etmen gereken nokta eger Win2000 NTFS üzerine kurulu ise bu diskin Linux tarafindan kullanilamayacagidir.XP de Fat32 kurulumu mümkün.Windows 2000i iyi tanimadigim icin bu konuda birsey diyemeyecegim.

M

MeteBaba

Misafir
NTFS değil dosya sistemim fat 32
Benim duyduğum linux için 5 partitiona ihtiyaç varmış.
Neyse Bunu Boşverelim. Wİn2000 bi Part. da
linux bi partta olmalı fat32 olmalı part.
hdd 40 gb %50 böldüm.
D: win2000
c: linux kurcam
Tam Olarak Linux in hangi serisi gerekli Ev kullanıcısı için.
Ayrıca Ben CD Rw Yok :((( kesinlikle Cd den mi kurmalıyız ?

Şimdiden Teşekkür Eder İyi Geceler Dilerim

M

mobidik

Misafir
Ilk önce C sürücüsüne Windows 2000 i kur.Sonra Cektigin Linux versiyonlarindan herhangi birisini D sürücüsüne yükleyebilirsin. Win2000 i önce kurma nedenin ise Linux bottmanagerin otomatik Windowsu tanimasi ve acilista otomatik yüklemesi.Tabiki acilista istedigin sistemi sonra otomatik baslatma imkani var. Suse ve Redhati kurup calistigim icin ikisininde kurulumunda hic hata ile karsilasmadigimi ve ikisininde Dil seceneklerinde Türkcede oldugu icin Redhat8.0 bence iyi secim.Kurulum cok kolay.Ayrica Bulecurve dizaynida cok güzel.TFT monitorda Redhat daha temiz görüntü veriyor.Sistem ayarlamalari Windowsa benzetilmis.Maalesef Suse.8.0 i sadece FTP yoluyla serverlere yüklemek mümkün.

P

phoeniks

Misafir
Bence 20 gb'lik yeri linux icin ayirman gereksiz!Cunku linux'ta 20gb'lik yeri kullanabilecek bi olayin yok!Sadece 20gb'i mp3 ile doldurabilirsin ki oda mantiksiz olur!(cunku windows linux'u goremez ama linux windowsu gorur bu yuzden multimedia dosyalarini windowsun altinda tutman daha mantikli gibi geliyor bana!)Linux icin yaklasik 5GB yeter!40GB harddiskin oldugunu dusunursek bunu
C:\ --->14GB (win2000 kurarsin...NTFS formatinda)
D:\ --->20GB (Diger Dosyalari burada depolarsin...NTFS formatinda)
E:\ --->1GB (Bu partition linux'la iletisimi saglayacak!Linux'taki bi dosyani windows'a bu partition'i kullanarak aktarabilirsin...FAT32 formatinda)
F:\ --->5GB (Linux)
seklinde bomen iyi olur bence!Win2000 NTFS dosya sistemiyle daha iyi calisir bu yuzden mumkun oldugunca NTFS kullanmaya calistim.Ama tabiki D ile E yi birlestirip toptan FAT32 formatinda birakabilirsin!Yani
C:\ --->15GB (NTFS)
D:\ --->20GB (FAT32)
E:\ --->5GB (Linux)
-------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------
Tabiki once windows kurman gerekir!Ondan sonra Linux'u kurabilirsin!Sana internetle ugrasma derim cd-leri heryerde cok ucuza (muhtemelen 3CD 5 Milyon) bulabilirsin!Ben bide Mandrake'yi dusunmeni oneririm o da kullanimi kolay gayet guzel bi Linux...
--------------------------------------------------------------------------------------
Linux'u kurarken harddisk bolmelerine dikkat etmen gerekir!Eger Linux'u kurudugun yerlere ayri bolmeler verirsen ilerde linux'u yeniden kurman gerektiginde eski dosyalarini kurtarabilirsin!Demek istedigim sey linux'u kurarken nerde kuruliim diye bi soru sorulacak sana! Ve eger sen ona direkt olarak E: dersen ilerde herhangi bi (kotu)durumda tum dosyalarin yok olur...Yani bence linux'u kurarken E'yide parcala...
-----
/ --->Linux'u kurdugun temel bolum!Yeniden linux'u kurarsan mecburi formatlarsin burayi onun icin...
/home ---> diye bi bolum daha olustur!Dosyalarin burda tutulur ve Linux'u kurdugunda burayi formatlamayiver:))
-----
/ --->root bolmesi (asagidakilerden artta kalan:))250 MB'in altindaysa biraz buyut!)
/home --->senin dosyalarinin tutuldugu yer (intiyaca bagli...500MB veya daha fazla)
/usr --->programlarin kuruldugu yer!(Tekrar ihtiyaca bagli.Cok program kuracaksan genis tut!(2.5GB)
/swap --->Ram x 2 iyidir!(windowsdaki paging File olayina esdeger!)
istersen ...
/var diye bi yerde olusturabilirsin!Web sayfasi falan buraya kuruluyor...(/var/www/html in altinda!)(Bunun icin 250 MB iyidir...)
--------------------------------------------------------------------------------------
Tam bi partition manyagi izlenimi verdim ama olsun:))bole iyi...

M

MeteBaba

Misafir
OFFF ÇOK Teşekkür Ederim İŞte Aradığım Cevap Buydu Kendine İyi Bak
Çok Çok Teşekkür Ederim.
Mail Adresini Verirsen DAha Detaylı Konuşabiliriz.
Teşekkür eDerim
Saygılar....

M

MeteBaba

Misafir
yaw beyler ben linux mandrake 8.1 Cd si aldım
cd bootable
neyse lıınux logosu gelio
falan entere basıom bişiyler kuruo
sonra bu hatayı verio
error in exec of stage 2
fatal error in stage 1: NO SUCH FİLE OR DİRECTORY
HDD de 3 part. var
c-d-e
c:7.5 gb
d: ve e: 3.5 gb
C de Win 2000 var
Sorun Nerden Kaynaklanıyor acaba?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5