İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

lise öğrencisine webmaster yardımı lazım

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim memlekette diye başlayan cümlelerle çelişir bunlar. Çünkü bizde kimse ne kendi işini yapar ne de yaptığı iş bellidir. Sekreterlerin, Kahve servisi yapması gibi..

Ben kendime Webmaster diyemiyorum çünkü tasarım yapamıyorum. Sadece programlama yapabiliyorum. Ki onda da profesyonel olmadığım için Programcıyımda diyemem. Bence Webmaster ım demek iddia ve kendine güven işi.

Yalnız unutulmamalıki, biz ve bizim yaşımızdan önceki kişiler bu işe başlarken öyle nuke sitelerle 1 günde site açmak kolay değildi. Heleki blog siteleriyle ve sadece internet exploreri açma bilgisiyle site hiç açılamıyordu. Domain almak bu kadar kolay ve ucuz değildi. Webmaster olmak artık daha kolay diyemeziz yinede.

Master olmak ya da bu deyimi haketmek için bilgili olmak gerekir bence. Tasarım ve Programlama temel elemanlar olsada asla yeterli değildir. Birçok işi yapabilmeli. Dizayn ve Programlama iki ayrı sektör gibi gözüksede bunları iyi birleştiren kişi olmalı. Ve sıfırdan birşey oluşturabilmeli. Bununda doğuştan gelen ama geliştirilebilen bir zevk olduğunu düşünüyorum.

Bence WebMaster, Sıfırdan güzel tasarımlı ve site ile alakalı bir tasarım yapabilmeli. Bu sitenin logosunu tasarlayabilmeli. Programlaması iyi optimize edilmiş olmalı. Arama motorlarıyla uyumunu sağlayabilmeli. Seo bilmeli. Elinde yüksek hiti olan siteler olmalı ya da çevresi olmalıki tanıtımını yapabilmeli bu sitenin. Ve herşeyden önce ucuz biri olmamalı..

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ejder' Alıntı:
1-nedir
Webmaster internet sitesi yapan kişidir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Maddi kazanç için değil hayır için bu işi yapanlar kendilerine webservant derler.

Webmasterlar, web teknolojileri ile ilgilenen ve onları üreten kişilerdir. İnternet Sitesi ve İnternet Programları yapan kişilerdir. Sitenin daha çok programlaması ile ilgilidirler. Sitenin tasırımları ile webtasarımcılar ilgilenirler. Site içerikleri ile ise site yöneticiler admin, moderatorlar ilgilenirler.

Küçük sitelerin webmasterları genelde sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için, bir meslek olarak kabul edilebilir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Webmaster

2-ne gerekir
Webmasterların Kullandıkları İnternet Dilleri
ASP ->Microsoftun Ürünüdür

.NET ->Microsottun Son Geliştirdiği Ürünüdür.

PHP ->Linux Tabanlıdır

JAVASCRIPT ->Sun Tarafından geliştirilen tüm sitelerin vazgeçilmezi olan bir dildir.

HTML ->En Temel Web Programlama Dilidir.

COLDFUSION ->Macromedia inc. Tarafından geliştirilen web programlama dilidir.

Webmasterlik eğitimlerinin içeriği genelde şudur ;
HTML, CSS, Action Scriptler, Dreamweaver kullanımı, Flash, Photoshop eğitimlerini barındırır.

Yani bir webmaster'in Asp, Access MSSQL veya Php MYSQL yapması beklenemezken kendi içimizde bile Webmaster tanımını yapan arkadaşlardan biri webmasterliğin bilmesi gerekenlere
.Net ve Java yı bile almıştır, ne demeli bilemiyorum..

Programcılık ve hatta yazılım(.Net, Java) ve webmasterlik tanımlarını lütfen karıştırmayalım, insanlarda yanlış bilgilenmesin dikkat edelim.
Not : HTML bir programlama dili değildir. Lütfen bir html'nin ne olduğunu araştırın.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
SaintOne' Alıntı:
eğer babanın parası varsa bilkent in web tasarım okulu var ve başarılı olursan oradan dikey olarak bilgisayar müh. e geçiş yapabiliyorsun , bilkenti bi araştır derim..
bilkentte web tasarım okulumu var? ne zamandan beri ? ve böyle bir bölüm varsa adı ne?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi