İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

load average: 33.08, 29.44, 28.90 Normalmidir?

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
top - 12:09:32 up 12:42, 1 user, load average: 33.08, 29.44, 28.90
Tasks: 215 total, 7 running, 208 sleeping, 0 stopped, 0 zombie
Cpu(s): 87.9% us, 11.4% sy, 0.0% ni, 0.0% id, 0.0% wa, 0.3% hi, 0.3% si
Mem: 2009456k total, 1910932k used, 98524k free, 7880k buffers
Swap: 530136k total, 25404k used, 504732k free, 540208k cached

2 gündür siteler neredeyse acilmayacak kadar yavasladi. Yukaridaki bilgilerin ne anlama geldigi konusunda bir fikrim yok rakamlari analiz edebilirmisiniz...

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Load average'nin 2'nin altında olması ideal durumdur. Fakat sunucu 10'nun üzerinde iken çok yavaşlar.

Çalışan pek fazla işlem olmamasına rağmen (215), sunucunun load değeri çok yüksek. En üstteki işlemler ve cpu-ram kullanım oranlarını gönderirseniz daha iyi yorum yapılabilir.

Ayrıca swap memory, normal ram miktarının 2 katı olması gerektiğini hatırlıyorum. Sanırım yanlış biliyorum. Sizin sunucunuzda normal ram miktarının dörtte biri kadar swap memory var.

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
image19yr.jpg

umarim bu screen yardimci olur

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
top -c yazdığında en fazla cpu kullanan process i bul onun pid numarasını al
strace -p pidnumarası yaz böylece kimin kullandığı scriptin bu kadar cpu yedeiğini görebilrisin

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
okan23' Alıntı:
top -c yazdığında en fazla cpu kullanan process i bul onun pid numarasını al
strace -p pidnumarası yaz böylece kimin kullandığı scriptin bu kadar cpu yedeiğini görebilrisin

hic bir rakam yerinde durmuyorki rastgele birine yaptim yarim saatten beri birseyler tariyor ama anlamadim birsey:(

okan msn de görüsmemiz mümkünmü server managed konusunda ?

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makina özellikleriniz nedir?

Apache'nin bir sunucuyu bu kadar yormaması gerekir. Apache ayarları uzman bir işi tarafından elden geçirildi mi? Yoksa standart ayarlar mı kullanılıyor?

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
elmasgunes' Alıntı:
Makina özellikleriniz nedir?

Apache'nin bir sunucuyu bu kadar yormaması gerekir. Apache ayarları uzman bir işi tarafından elden geçirildi mi? Yoksa standart ayarlar mı kullanılıyor?

Hic bir ayar yapilmadi dogrusu, aldigim gibi duruyor makina.

P4 3400 MHz 2048MB RAM 2x160 Gb SATA HD. Kafayi yicem artik ya dün firewall kurmak istedim oda olumsuz oldu beceremedim sanirim.

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hardware reboot yapildi degerler 7.07, 9.82, 20.04 lere düstü. Baska bir arkadasin serverinde bunlarin 0, larda oldugunu gördükten sonra artik bu rakamlarin bile normal olduguna inanmak cok güc dogrusu.

Bir sorunu httpd2-prefork denen seyin yapabilecehini söyledi farkli web serverler varmis onlari denemelisin diyor gerceklik payi varmi acaba ?

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer saldırı yapılmıyorsa, ayarlarınızın optimize edilmesi ile sorun düzelecektir.

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
optimizer için www.servertune.com tavsiye ederim.çok iyi yapıyorlar.

türkiyede yapanları hakkında bilgim olmadıgından bu adresi verdim yapan varsa türklere yaptır derim.hiç olmazsa anlaşma yolun olur daha sonraki sorunlarda yardımcı olurlar.gerçi verdiğim adreste yardımcı olurlar ama anlaşma yolu türklerle daha iyi.yabancılar biraz para gözdür :)

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
load değerlerin aşırı derecede yüksek, normalde 1,00'ın altında hatta 0,50 , 0,30 olması lazım.

ReksNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinan cpanel ise "Apache Status" 'den incele Cpanel yok ise apache status kur. Apache Status çalıştır ve anlık site girişlerini incele hangi site nekadar çok veri yiyor. Sanırım webhostlarından birine saldırı oluyor çook veri yiyen çok ziyaretçi çeken siteni gösterimini durdur bakalım sorun düzelicekmi.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
load avarage sorunu haftada yada ayda birkez banada oluyor.. Hergün onlarca saldırı geliyor Saldırıdan kaynaklanmadığını tespit ettik. Siteleri kapalı tuttuğumuz zamanda bile bu yükselme oluyordu.. Bizdeki sorun büyük ihtimal ile mysql den kaynaklanıyor... Support 24 saat nöbet tutuyor yinede anormal birşey bulamadı yeniden haber verdim yine incelemeye aldılar bakalım sonuç ne olacak. apache ayarları baştan sona optimize edildi ama sorun haftada bir tekrarlıyor.. httpd yi kesip load avarage seviyesini normale döndürdükten sonra herşey normale geliyor bi kaç hafta öyle gidiyor ardından bir daha.. :) ben alıştım vallahi...

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
CPanel ise WHM den CPU/Memory/MySQL Usage bölümüne bakın orda yazar hangi site ne kadar yogun ne kadar cpu ve ram harçıyor

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
IndexServers' Alıntı:
CPanel ise WHM den CPU/Memory/MySQL Usage bölümüne bakın orda yazar hangi site ne kadar yogun ne kadar cpu ve ram harçıyor

sürekli orayı kontrol ediyorum normal zamanlarda normal seviyenin üstünde olmasına rağmen herhangi bir şişme olmuyor.. maksimum 5 yapıp düşüyor ama işta bezen oluyor bi tırmanışa geçmiş... %110 gördüğüm oldu... ALLAH tan ssh açıkta hemen dalıyorum...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5