• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

  deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet pubg uc smm panel smm panel
sohbet odaları

Local Web Server (Sunucu) Kurulumu (Resimli Anlatım)

Filmatinesi

0
İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
20 Eylül 2010
Mesajlar
206
Reaction score
22
Puanları
0
159 Aydır Üye
WampServer ile Local Web Server kurulumu yapmak isteyenler için sunucu kurulumu resimli olarak anlatacağız. Local Web Server kurulumunu aşağıdaki sıraya göre takip ederek sağlıklı bir şekilde kurabilirsiniz.

Adım Adım Sunucu Kurulumu
WampServer, Windows işletim sistemi için hazırlanmış Apache-MySQL-PHPkurulum paketidir. WAMP adını, Windows / Apache / MySQL / PHP – Python kelimelerinin baş harflerinden almış bir yerel sunucu (localhost) çözümüdür.

WampServer‘i indirerek işe başlayın
PHP (script) dosyalarını çalıştıra bilmek için (yerel) web sunucu‘ya ihtiyacınız olacaktır. Bir çok hazır Apache-MySQL-PHP server programları vardır, bunlardan biri olan WampServer‘ın kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Programın en iyi özelliği ücretsiz olması, kullanımı kolay, hem profesyonel hem de basit bir locahost server programı olmasıdır.

Wamp-Local-Server-resim-1.png


Server kurulumuna başlayın
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, indirdiğimiz dosyaya tıklayarak kuruluma başlayalım.
 • Açılan ilk pencerede Next ile ilerliyoruz.
Wamp-Local-Server-resim-2.png

 • Kurulumun devam etmesi için kullanım sözleşmesini onaylayıp Next ile ilerliyoruz.
Wamp-Local-Server-resim-3.png

 • Kurulacak dizini değiştirmenize gerek yok. İsterseniz Browse butonuna tıklayarak benim gibi kurulacak dizini değiştirebilirsiniz. Dizin seçimini yaptıktan sonra Next ile devam ediniz.
Wamp-Local-Server-resim-4.png

 • Hızlı Başlat menüsü ve Masaüstü Kısayol oluşturmak istiyorsanız iki seçeneği de işaretleyerek devam ediniz. Ben sadece masaüstü kısayolu oluşturarak devam ettim, tercih size ait. Seçimimiz yaptıktan sonra yine Next devam ediyoruz.
Wamp-Local-Server-resim-5.png

 • Artık yükleme aşamasına geldik. Install butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatıyoruz.
Wamp-Local-Server-resim-6.png

 • Kurulum dosyalarının kopyalama işlemini gösteren sayfa gelecektir. Kopyalama işlemi bitene kadar bekleyiniz.
Wamp-Local-Server-resim-7.png

 • Kurulum işlemi bittikten sonra varsayılan tarayıcınızı seçmeniz gerekiyor. Tarayıcı olarak ben Google Chrome kullandığım için Chrome seçtim. Sizin kullandığınız farklı varsayılan tarayıcı var ise onu seçebilirsiniz.
Wamp-Local-Server-resim-8.png

 • Varsayılan tarayıcı seçtikten sonra karşınıza smtp mail sunucusu için gerekli bilgilerin istendiği ekran gelecektir. Smtp mail sunucu bilginizi girdikten sonra Next tıklayınız.
Örn: smtp.gmail.com

Wamp-Local-Server-resim-9.png

 • Son adım olarak kurulum işlemini Finish basarak tamamlayınız.
Wamp-Local-Server-resim-10.png

Artık PHP kodlarınızı yazabilir ve bu kodları test etmek için bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
 • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst