İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Maden Suyu Akıyor, Türk Bakıyor

cmetin_88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
madensuyu-akiyor-turk-bakiyor-3800713_4820_o.jpg

Maden Suyu Üreticileri Derneği (MASUDER) Genel Sekreteri Levent Sungur, "Ülkemizde tespit edilmiş 225 maden suyu kaynağı mevcut ama yüzde 98'lik kısmı boşa akıyor" diye konuştu.

DÜNYADA İLK 10'DAYIZ

Türkiye'nin maden suyu kaynağı yönünden dünyda ilk 10'da olduğunu belirten Sungur, Türkiye'de tespit edilen 225 maden suyu kaynağı bulunduğunu, bu kaynaklardan günlük boşalımınsa 63 milyon litre olduğunu kaydetti.

HEDEF; KİŞİ BAŞI 8 LİTRE TÜKETİM

Sungur, ülkemizde 2011'de kişi başı yaklaşık 7 litre olan maden suyu tüketimini, bu yıl 8 litre civarına çıkarmayı hedeflediklerini de dile getirdi.

Beypazarı Karakoca Maden Suyu İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan da Türkiye'nin maden suyu potansiyeli bakımından zengin bir ülke olduğunu ancak henüz yeterli miktarda maden suyu tüketilmediğini belirtti. Avrupa'da yıllık kişi başı maden suyu tüketimin 150 litre olduğunu, Türkiye'deki tüketimin bu rakamın çok altında bulunduğunu anlatan Ercan, geçmişe kıyasla her yıl maden suyu tüketiminde artış yaşandığını, özellikle Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi dolayısıyla maden suyu satışlarının arttığını kaydetti.

"RAMAZAN'DA MADEN SUYU İÇİN"

Ramazan ayında vatandaşlara maden suyu içmelerini öneren Sungur, "İçinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde terleme ve hareket esnasında mineral kayıpları yaşanacak. İftar sofralarımızda bulunacak ve fırsat buldukça tüketeceğimiz maden suları bu mineral kaybının telafisini önemli ölçüde karşılayacaktır" dedi.

Maden suyunun, yaz aylarında terlemeyle kaybedilen mineral ve su ihtiyacını en iyi karşılayan içecek olduğuna dikkati çeken Sungur, içeriğindeki kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu tüketmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Şimdi siyası bir tartışma başlatmak istemiyorum ama dakikada x damla deyip XXXL damla alıp satarsam sanırım devlet banada bir maden suyu kaynağı verir.

Ayrıca; Sürekli maden suyu tüketimi, sindirim sistemi için iyi bir şey değil. Mide kendi öz asiti ile yapması gereken parçalama işlemini, maden suyuna devrederek tembelleşiyor ve bunun sonucunda "Su içsem yarıyor" deyimi çıkıyor.

Her neyse, kendin konuş, kendin duy. Bir şey değişmiyor nasıl olsa, sadece kısa süreli sinir boşalması yaşıyorum burada :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu tarz tüketiciyi yönlendiren istatistiklere hayret ediyorum. Bunun benzerini yöneticilerimizde yapıyor maalesef. Yurtdışında şu var bu var, dünya da şöyle böyle diyerek milleti iknaya çalışıyorlar bizde "anaa bak adamlar böyle yapıyormuş" diyoruz.
Yahu her ekolojinin canlısı farklı yaşar farklı tüketir. Bu alışkanlık değil biolojiktir. İstanbulda muz yetişmiyorsa kalkıp ekvador da adamlar tonla üretiyor diye örnek verilir mi? Herkes yeter seviyede tüketiyor tüketeceğini şimdi kimyayımı değiştirelim avrupalı 150 litre içiyor diye? Hep milletin cebindeki paraya göz dikiyorlar kimse demiyor avrupada sosyal haklar böyle, ulaşım şöyle diye.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5