İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Makina Mühendisi Ve WM Olan Ahmet Orhan’la Röportaj Yaptık

krdndm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
NOT : Forumda PAYLAŞTIĞIM İÇİN KONU İÇİ LİNKLERİ KALDIRDIM.

AOrhan.jpg

Herkese Merhaba. Bu seferki Röportajımızda Wm Aracında ve İnternette WebMasterlar tarafından oldukça tanınan bir isimle yani Ahmet Orhan ile Röportaj yaptık. Kendisi aslında çok keyifli çok zevkli biri fakat böyle olduğu dışarıdan anlaşılmıyor.Yani biraz samimi olun çok eğlenceli biri olduğuunu anlarsınız.Tabiri caizse Klasik Türk erkeği diyebiliriz Aslında kendisi sanıldığı kadar İnternette bulunmuyor gibi gözüküyor.Arada iki üç yazı yazıp Forumda takıldıktan sonra ne yapıyor Allah bilir Her neyse şimdi kendisiyle yaptığımız biraz resmi birazda gayri resmi Röportaj’a dönelim.İnşallah beğenirsiniz.Kendisine Röportaj için Teşekkür eder hayatı boyunca mutlu olmasını dilerim.

1) Merhabalar. Öncelikle Bizimle Röportaj Yaptığınız İçin Teşekkür Ederiz. Acaba Biz Biliyoruz Ama Okuyucularımız İçin Adınızı Soyadınızı, Yaşınızı Ve Mesleğinizi Söyleyebilir Misiniz ?
Merhabalar ben Ahmet Orhan, 24 yaşındayım ve Makine Mühendisiyim.

2) Hangi Okulları Okudunuz Ve İstediğiniz Mesleği Mi Yapıyorsunuz ?
Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliğinden 2011 yılında mezun oldum. Şu anda yine Gazi Üniversitesinde Master yapıyorum. Okulda okurken bazen pişmanlık duyduğumu itiraf edebilirim. Çünkü dersler çok zordu ve hocalarımızda baya zorluyordu. Fakat makine mühendisliği çok büyük. Eğer ki bu geniş alanda çoğu seçeneği biliyorsan o zaman sıkılmazsın. Ama sadece ısı ve mekanik görüp ve genellikle okulda ısı derslerinin çokluğundan dolayı zorlanabiliyorsun. Sanayide staj sırasında doğru seçim yaptığıma karar verdim.

3) Aorhan İlk Bloğunuz Mu Yoksa Başka Bloglar Veya Siteler Açtınız Mı ? neyazsak.com ile bloglamaya başladım. Sonrasında orada yaptığım şeyin blog değil acemiliğimi atacağım bir site olarak düşündüğüm için başkasına devrettim. Sonra biraz ara verip edindiğim tecrübeyle sevdiğim şeyi yani severek takip ettiğim konularda yazmam gerektiğine karar verip aorhan.com’u açtım.

4) Acaba Aorhan.com‘u Açmaya Nasıl Karar Verdiniz Kaç Yıldır Aorhan.com Yayında ?
Teknolojiyi seviyorum ve takip ettiğim çoğu blog teknoloji olması ve benim blogumun buna uygun olmaması hep üzüyordu. Sonrasında bir gün blog açarsam tek kategoride açmalıyım diye düşündüm. Aorhan.com ilk olarak özel domain olsun istedim ama wordpress kurunca işin rengi değişti

5) Aorhan.com ne kadar hit alıyor ? Siteden aylık ortalama ne kadar kazanıyorsunuz ?
Hit olarak çok değil, 1000 filandır ama makale olmamasına rağmen bence bu sayı iyi. Şu var tabi sürekli gelen ziyaretçiler var ki beni en çok bu sevindiriyor. Google arama yüzdesi de fena değil ama teknoloji olunca malesef hit çekmek çok zor. Çünkü adı üstünde teknoloji, yazan çizen çok olduğundan ziyaretçi bölünüyor. Kazanç olarak ben açtığımda banner vs. reklam yoktu. Tek reklam adsense ve link satışıydı. Sonrasında bunlar gelişti ve reklamverenler çıktı. Kazancım şöyle söyleyim kesinlikle cebime girmiyor. Çünkü temasıydı, eklentisiydi vs. vs. masrafı var. Bugün iyi bir tema için iyi bir ödeme yapmak gerekiyor ki eğer başkasına yaptıracaksan. Şöyle diyebilirim bir senede aldığım reklam geliri sanırım yeni temamı anca karşıladı ( logo, intro, tasarım,css,wp,eklentiler vs.) İşte çekiliş filan yapılır böyle böyle gidiyor. Ben zaten para için açmadım blogumu ama kazancımı artırmak isterim. Çünkü o sayede arada sırada ufak tefek birikimle istediğim bir ürünü alabiliyorum. Ya da adımı daha fazla duyuracak şeylerle ürün tanıtımları yapma fırsatım oluyor. Reklam gelirini bende reklam için kullanıyorum. Hani derler ya haydan gelen huya gider hesabı onu ayrı yerde tutuyoruz. Ama internet faturamı karşılıyor sağolsun

6) Hobileriniz Ve Fobileriniz Nelerdir ?
Hobim internet, tasarımlar, teknoloji, elektronik vs. Fobim pek yoktur bir yükseklik korkum var ki dillere destan

7) Hayallerinizden Gerçekleştirdikleriniz Var Mıdır ?Varsa Bunlar Nelerdir ?
Valla hayallerim uzun vadeli ve bu uzun yolda bir kaç ara yol çizdim daha başlamadım ama ufak hayallerim hep oldu. Hayal kurmasını severim ama gerçekleşmesi olacak hayallerin üzerinde durmam. Çünkü onlar yarın bir gün olmazsa üzüntü verici olacaktır. O yüzden aklımda olmayan bir şeyi hayal eder geçerim. O ya kısa zamanda olacaktır ya da rafa kaldırılacaktır Örneğin basit bir şey; laptop mu istiyrum, ya laptop alsam şöyle böyle kullanırım işimi görür ne güzel olur dersem biraz düşünür nasıl olur diye sonra gider alırım. Tabii onu hayal ederken cebimde param olmalı. Ama işte laptop alacam diye para biriktirip hayal kurmam çünkü o paranın ne olacağı belli olmaz. Mühendislik okuduğumdan mıdır nedir hayallerim bile gerçekci ve somut olmalı

8) Çoğunlukla hangi konularda yazmayı seviyorsunuz ?
Teknoloji, WordPress konuları ilgimi çekiyor. Tasarımlara bakmaya çok seviyorum ama yazma konusunda pek sevdiğimi söyleyemem.

9) Hangi Takımlısınız ?
Fanatik Galatasaraylı ama hırçınlardan değil.

10) Çok sessiz sakin kendi halinde biri gibi gözüküyorsunuz.Gerçekten öyle misiniz ?
Valla ilk kez görüyorsam birini sessizimdir. Ya da bir ortama ilk kez giriyorsam. Ama yanımdaki kişileri uzun süredir tanırsam çok hareketli ve konuşkanımdır.

11) Malum bir Webmastersınız. Peki php, html ve css gibi kodlama bilgilerine nereden merak sardınız ve nasıl öğrendiniz ?
Köyümüze ait site yapma dürtüsüyle ücretsiz bir webalanında ki adı mysiteydi. Orada html kodlar gerekti. O şekilde başlayan süreç bugünlere geldi

12) Yeni tema projeniz var mı ?
Yenisini yayına koyduk zaten Yeni Aorhan’dan başka şuan bir projem bulunmuyor.

13) İnternette sponsorlarınız var bunlar size ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Vargonen.com‘a çok çok teşekkür ediyorum. Sağolsunlar ne istediysem yaptılar. Eğer işi bilen insanlar sponsor ve bunu sadece laf olarak yapmıyorsa bundan iyisi yok. Bana şu ana kadar sponsor olanlar sağolsun hep işinin ehliydi.

14) Eleştirme yapmayı seviyor musunuz?
Severim ama karşımdakini kırmayarak küçük görmeden. Çünkü yapıcı eleştiri hem size hem de karşıdakine katkı sağlar. Çünkü bir gün yaptığınız eleştirin kurbanı olabilirsiniz.

15) WM Aracındaki Moderatörlük öykünüzü anlatır mısınız ?
WMaracında uzun süredir bulunuyordum ama aktif değildim. Yavaş yavaş aktif olmaya başladım ve sağolsunlar çok öncesinden tanışma fırsatımız oldu. Ben ilk kez bir forumda bu kadar aktiftim. Buralarda bazı konular benim ilgi alanım ve buralarda fayda sağlarım düşüncesiyle aralarına katıldım. Şu anda her ne kadar raporlara yetişemesemde vakit buldukça forumlara gezerek asayiş berkemal yapmaya çalışıyoruz Zaten artık forumda düzene oturdu bizlik işler azaldı sadece daha katkı sağlayıcı forum olması için bizde elimizden geleni yapıyoruz. Burak ve Süleyman çok güzel işler yapıyor ve diğer moderatörler ise çok çalışkanlar. İnce eleyip karar veren bir moderatör diyebilirim. Başarıların devamını da dilerim.

16) Aorhan.com‘un yeni tasarımında kimler yardmcı oldu ? Ve ne kadara mâl oldu ?
Aorhan.com tasarımında: Okan Düngel, Hüseyin Emanet, Fatih Sarı yardımcı oldu. Logoyu forumlardan bir arkadaş özel çizdi. 3D grafiklerini Kutay Burunsuz, Intromuzuda yine forumdan bir arkadaş yaptı. Şu ana kadar olan maliyet 1.000TL üzerini geçti diyebilirim. İşte toplam reklam gelirleriyle kafa kafaya örtüştü.

17) Aorhan.com Kaç MB Alan Kullanıyor ?
700 MB civarında bir alan kullanıyor.

18) Son olarak İnternetteki genç Amatör blogculara ne tavsiyelerde bulunmak istersiniz ?
Kesinlikle acele etmesinler. Bir proje, bir blog gibi düşüncesi varsa düşünsün, sorsun, araştırsın sonrasında devam etsin. Çünkü domainden tutun da hostunuza kadar ileriyi düşünmeden yaparsanız bu size çok zararlı ve geri dönülmeyeceğinden çok geç olabilir. Örnek aldığı proje veya blogcuları ne yaptıklarını öğrensin onlara sorular sorsun.

19) Huysuz Blog sizce insanlara faydalı olacak bir site mi? Sitemiz hakkında neler düşünüyorsunuz?
Güzel röportajlar yapılıyor. Bu şekilde kalitesini artıracaktır. Tek takıldığım nokta biraz öncede bahsettiğim domain seçimi. Bu domain bu konsepte uygun değil bence ama yine de başarılar dilerim. Röportaj yaptığınız için teşekkür ederim.

Beni takip eden, seven, sayan tüm herkese teşekkür eder, aorhan.com‘a beklerim
Tekrardan Ahmet Orhan’a Teşekkür Ederim. Bizi Kırmadığı İçin.

Yazının Asıl Kaynağı: http://huysuzblog.com/makina-muhendisi-ve-wm-olan-ahmet-orhanla-roportaj-yaptik

Diğer Röportajlarımızı Okudunuz Mu ?
http://www.huysuzblog.com/kategori/roportaj

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5