İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mandrake 8.2 ve Samba ile ilgili bir kaç soru ?

P

[Pc]ManYaq

Misafir
Mandrake 8.2 kullanıyorum ve linuxta acemiyim bu yüzden sorduğum soruları basite indirerek cevaplarsanız sevinirim....

- Samba nedir ve ne işe yarar ?
- Unutulan root paralosu için ne yapılabilir ? Kullancı olarak girilebiliyor...
- Windowstaki gibi harddiskki nasıl masa üsttünde görüntüleyebilirim...
- Bir harddiskte hem win hemde linux kurulu bunu düşünerek win dosyalarından herhangi birini linux ortamına geçirebilmek için ne yapılmalı basamak şeklinde olursa sevinirim...

Şimdide cevap için tşk ederim...

P

phoeniks

Misafir
Sordugun sorularin cevaplari bayagi uzun:))Ben sadece bi iki cumle kullanacam:))
1.)Samba icin windows ile Linux arasindaki paylasim yoneticisi denilebilir!Network ortaminda yazici paylasimi gibi...
2.)root sifresi icin linuzu yeniden kurma disinda hic bi cozum aklima gelmiyor!
-----
3. ve 4. sorular birbiri ile baglantili!Ve hangi windows'u kullandigina bagli!Eger windows'un dosya sistemi NTFS ise yani win2000,XP tarzi bi sistem kullaniyorsan sadece windowsdaki dosyalari okuma yetkisine sahip olursun yani Linuxtan windowsa dosya gonderemezsin!Ama eger win98 kullaniyorsan yani dosya sistemin FAT32 ise sorun yok okuyup yazabilirsin!NTFS ise is biraz daha uzar!(Ben olayin kolayina kacip FAT32 oldugunu varsayiyorum:))
-----
bash$ls /mnt
-----
dediginde eger windows,win... veya buna benzer (yani windows oldugunu belirten bisey) varsa (mesela windows olsun)
-----
bash$ls /mnt/windows
-----
dediginde dosyalari gormus olman gerekir!Bu dosyalardan istedigini normal yollardan (kopyala-yapistir) linux'a tasiyabilirsin!Mesela x.doc dosyan C'nin altindaysa ve bunu kendi hesabina tasimak istersen
-----
bash$cp /mnt/windows/x.doc .
-----
demen gerekir.Yada masaustunde bulunan home diye bi klasore tiklarsin.Onun adres satirinda /home/xxxx diye bisey yaziyordur.Oraya /mnt/windows yaz!Enter'a bastiginda Windows'u gorursun.x.doc 'a sag tikla ve normalde windowsta yaptigin olaylari gerceklestir...
---------------------------
biraz karisik oldu gibi ama idare ediver:))
(NTFS icin mail atabilirsin:))

C

canlife

Misafir
Selamlar;

root şifresi için şunları yapman lazım.
Linux açılmaya başladığında "shift" tuşuna basılı tutup "enter" basıyoruz. Daha sonra "linux 1" yazıyoruz ve tek kullanıcılı sistemi açıyoruz.Daha sonra "passwd" komutuyla yeni şifreyi giriyoruz.

Sistemi yeniden başlatıyoruz.Yeni şifreyle giriş yapıyoruz. Bu kadar.....

Diğer sorulara arkadaş baya güzel cevaplar vermiş zaten onlara değinmiyorum.
hadi kolay gelsin...

P

phoeniks

Misafir
Ya su baslangicta yapilabilecek olaylar hakkinda bi dokumani yada bilgisi olan biri varmi acaba?Yani su bahsettiginiz shift+enter...vs olaylari!
Tesekkurler...

C

canlife

Misafir
Selamlar;

Hangi konuda olduğunu dahaaçık yazarsan elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Hadi kolay gelsin....

Sevgiyle kalın...

C

canlife

Misafir
Selamlar;

Hangi konuda olduğunu dahaaçık yazarsan elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Hadi kolay gelsin....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi