İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Marka tescil işlemi

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar bilgisi tecrübesi olan varsa lütfen fikirlerini paylaşsın;

birisi kalkıp "ikinci el buzdolabı" ifadesini markalayabilir mi?
markalasa bir başasının elindeki ikincielbuzdolabi.gen.tr ismine dava açabilir mi?

gen.tr ismi 2007 de register edilmiş bu marka başvurusu ise 25/11/2008 de yapılmış daha nice sınıflandırması vs.. yok bu başvurunun
ve firma da bilişim firması

email gönderiyor ve diyor ki şu nolu telefonu arayın yoksa yasal işlem başlatacağız vs...

sizce olay nedir arkadaşlar

(sözkonusu olan isim ikinci el buzdolabı değil ama ikinci el xxx şeklindedir benzerdir; değiştirme bunu bana soran arkadaşın isteği üzerine yapılmıştır. sizlerin fikirlerini almak istiyorum)

Saygılarımla

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Halka mal olmuş isimi tescilleyemez ve yasal süreci istediği anda başlatır.Ancak marka tescili 1 yıla yakın sürüyor.genelde mahkemeler, marka tescilini bekliyorlar. Çünkü red kararları gelebiliyor. ikinci el buzdolabı zaten istensede tescillenemez. Çünkü adı üstünde marka olmalı.. Buzdolabı her kesimde herkesin kullanacağı isimdir. Başvruuda sınıf vardırda, başvuru esnası die atanmamışdır. Dosya durumu linkinden görebilirsin sanırım. Bilişim sektörüne yayın yapmazsan zaten sorun kalmıyacakdır bence..

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben benzer (halka mal olmuş isimler mantığıyla) yemek tarifleri kelimesine baktım

ilgili diğer konuda buna benzer bir sonuç gösteriyor isterseniz bir inceleyin

(değerli vaktinizi ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
"ikinci el buzdolabı" tarzında bir tescil mümkün değil. Marka değilki bu...
Ancak yaşanmış buna benzer örnekler var. Mesela adam kalkıp "buzdolabı" adı için tescil talebinde bulunuyor. Bunun asla tescil olmayacağını biliyor ancak amacı sadece tescil işlemini başlatmak. Sebep ise basit. Tescil işleminin başladığını ve 8-10 ay sonra netlik kazanacağını söylerek com.tr uzatısı için başvuruda bulunuyor. Adamlarda tescil belgelerini istediği zaman gönderiyor. Ve böylece domaini 10 yıllığına register ediyor. 8-10 ay sonunda tescil talebi geçersiz olsada domainin 10 yıllığına almış oluyor :)
Daha sonradan mahkeme olur bilmem ne olur bilmem ama bu tarz bir çok şey oldu. Faat senin dediğine birebir uyacak bir şet mümkün değil.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
38 Radyo ve televizyon yayın hizmetleri. Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil). Haber ajansı hizmetleri.

* Sınıflandırma yapılmadığı için geçici olarak 99 kodu verilmiştir. Marka uzmanları tarafından sınıflandırma yapıldığında mal ve hizmet sınıfları talep ettiğiniz şekilde görülecektir.

Nice Sınıfları 99 / *

detayları bunlar yani 38. sınıfa başvurmuş sınıf detayları da 38 rakamının karşısında yazanlar

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
gen.tr ismi 2007 de register edilmiş bu marka başvurusu ise 25/11/2008

Neden o marka sizin markanız olmasın ? gen.tr alan adı kayıt tarihi esas alınarak bir davada siz bu marka sahibine açınız.

Çünkü sizin alan adınızdan esinlenerekde o ismi bulup markalaştırmış olabilir.

Size dava açmasının bir sonuç doğuracağını zannetmiyorum..

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Alamaz onu imkanı yok :) Bırak dava açsın açacağı davada neye dayanarak talepde buluncakki ? Ayrıca bahsettiğin domain uzantısı, ilk gelen alır mantığında olduğu için, marka karalama yoksa yine yapdırım yapamaz ?

Bahsedilen sınıf, internet hizmetleri, web hizmetlerinide bilişim sektörünüde kapsamaktadır, benim korkum 42. sınıf idi.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Neden o marka sizin markanız olmasın ? gen.tr alan adı kayıt tarihi esas alınarak bir davada siz bu marka sahibine açınız.

bencede çok saçma markaysa gitsin com.tr sini dava etsin sonuçta firmalar için .com.tr ler ayırılmış gen.tr yi her kes kayıt edebiliyor :) şimdi benimde sitem var astronomi.gen.tr diye iki teleskopu olan adamamı vercem öyle bedavadan domaini :) versin parasını alsın.

eski çalıştığım şirkette avrupada yeni icat edilmiş bir teknoloji için kurulmuştu XYXY diye gittiler XYXY ltd. şti. açtılar. sonra bütün haklarını istediler :) şunun gibi gibip telefon ltd. şti. alıyorsun sonra telefon yazan her kesten para talep ediyorsun. tabi bizim şirket elini çabuk tutana kadar bilmemne XYXY tic. falan filan ltd. şti. almış domaini XYXY.com.tr diye hiç bir şey yapamadan apışıp oturdular. mecburen XY-XY.com.tr yi aldılar :D.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
vatandaş ilgili ikinci el xxx 'in ilan sitesini yapmış ve bu yönde ilan scripti falan satan meslektaş; kendisi sanırım kullanana kadar ikinci el xx ' kullanılmıyordu da millet onunla öğrendi markalaştırdı :)

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16

Bu dediğiniz markada geçersiz, patentte geçerli itiraz için. Marka ilk başvuranındır.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
becerikli_usta arkadaşım sana bir özel mesaj gönderdim;
ilgiln için şimdiden teşekkür ederim

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
dostum bir marka-patent bürosunu arasana aslında en sağlıklı bilgiyi oradan alırsın.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
becerikli_usta arkadaşım sana bir özel mesaj gönderdim;
ilgiln için şimdiden teşekkür ederim

ben ve beceriklilik ? imkansız ben beceriksizim :) p.m. ' ni cevapladım ayrıca çalıştığım patent bürosunun numaralarınıda yolladım, durumu izah ettim senden haber bekliyorlar, merak ettiklerini onlara sorarsan doyurucu bilgiler verirler eminim.

selcuk544

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu şekilde marka tescili alınabilir.. Ama bu marka farklı alanlarda başvurulunca yapılabilir.. bu konuda daha önce bana kararpatent firmasından bir hayli yardımcı oldular.Hiçbirşeye karışmadım.İstediğim com.tr uzantılarını marka başvurusu yaparak alıyorlar.. Şirket olmanıza da gerek yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5