İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Maya Deneyi İle Sorunum Var

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar.

Ben Maya,Su,Şeker,Balon İle Bİr deney Yapıyorum fakat bir sorunum var.

Şimdi bir kaba maya,şeker,suyu koyup karıştırıyorum daha sonra o karışımı bir pet şişeye doldurum pet şişenin ağızına balon geçiriyorum ve o şişeyi sıcak bir su kabının içine koyup mayalanmasını bekliyorum daha sonra balon şişmeye başlıyor.

Şimdi buraya kadar her şey normal fakat kafama takılan bir kaç soru var.

Balon belli bir seviyeye kadar şişiyor ben daha da çok şişmesini istiyorum , bunun için bakteri üremesini arttırmam gerekiyor fakat nasıl yapabilirim onu çözemedim bir türlü :confused::confused::confused:
Birde bu mayalanma olayında rol oynayan canlıları kısaca yazarsanız çok sevinirim.

İyi Günler.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Merhaba arkadaşlar.

Ben Maya,Su,Şeker,Balon İle Bİr deney Yapıyorum fakat bir sorunum var.

Şimdi bir kaba maya,şeker,suyu koyup karıştırıyorum daha sonra o karışımı bir pet şişeye doldurum pet şişenin ağızına balon geçiriyorum ve o şişeyi sıcak bir su kabının içine koyup mayalanmasını bekliyorum daha sonra balon şişmeye başlıyor.

Şimdi buraya kadar her şey normal fakat kafama takılan bir kaç soru var.

Balon belli bir seviyeye kadar şişiyor ben daha da çok şişmesini istiyorum , bunun için bakteri üremesini arttırmam gerekiyor fakat nasıl yapabilirim onu çözemedim bir türlü :confused::confused::confused:
Birde bu mayalanma olayında rol oynayan canlıları kısaca yazarsanız çok sevinirim.

İyi Günler.

maya miktarını arttırmayı denedin mi?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ne tür bir maya kullandığınızı yazabilir misiniz...

Birde işlemleri yaparken (Sıcak suya koyduğunuz zaman) karanlık bir ortam yaratmaya çalışın.

kural ihlali dediğiniz için merak ettim bu bir yarışma mı ?

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ne tür bir maya kullandığınızı yazabilir misiniz...

Birde işlemleri yaparken (Sıcak suya koyduğunuz zaman) karanlık bir ortam yaratmaya çalışın.

kural ihlali dediğiniz için merak ettim bu bir yarışma mı ?

Kullancıgım mayanın adı yaş hamur mayası.
Sıcaksuya koyduktan sonra karanlık bir yerde bekleteceğim bunu düşünmemiştim deneyeceğim.

Yarışma diyebiliriz . sınıfta FEN derslerinden herhangi biriyle ilgili proje yapmamız lazım onun için uğraşıyorum :D

Birde süt eklesem karışıma mayalanma olayını arttırabilir mi acaba ?

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
ekmek içi kullanmayı denermisin? ev yapımı içkilerde mayalandırıcı olarak kullanılıyordu. benzer reaksiyonu verebilir

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ekmek içi kullanmayı denermisin? ev yapımı içkilerde mayalandırıcı olarak kullanılıyordu. benzer reaksiyonu verebilir

tamamdır onuda kenara not ediyorum teşekkurler.
TÜm fikirleri aldıktan sonra deneylere başlayacağım :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Sonucu buraya yazarsan memnun olurum.
Eğer bir sonuç elde edemezsen bana söyle kitapları bir araştırım belki daha farklı bir sonuç bulabilirim...

Başarılar...

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet arkadaşlar 1 saatlik deneyin sonucunu yazıyorum :)

İlk Başta Çay Bardağına 3 Yemek Kaşıgı Su Koydum Daha sonra tr.st arkadaşımın tavsiyesine uyarak suya ekmek için ekledim ( üfeleyerek küçük parçacıklar halinde) daha sonra karıştırdım onları daha sonra 3.5-4 çay kaşığı şeker ekledim. Daha sonrada deneye başlamadan 1 Saat önce bir kasaye süt koyup onu balkona güneşe koymuştum. O sütten biraz karışımımıza ekledim. Süt koymamdaki amaç sütün hem mayalanmayı hızlandırması hemde bakteri sayısını arttırıp balonun daha fazla şişmesini sağlamaktı neyse daha sonra karıştırdım en son olarakta 3-4 çay kaşığı maya ekleyip homojen olana a kadar karıştırdım ve o karışımı küçük su şişesine aktardım ve hemen su şişesinin ağzına balonu geçirdim . Sonra bir kaba sıcak su ilave ettim . Şişeyi sıcak suyun içine koydum ve yagmayok arkadaşımın önerisini uygulayarak karanlık bir ortamda bekletmeye aldım. Suyun sıcaklıgını korumasına dikkat ederek su soğumaya başladıgında sıcak su ilave edip dengeyi korumaya çalıştım ve bu evreleri fotoğraf olarak çektim.

Sonuç:

Balon istediğim kadar olmasada 1. deneyime göre çok fazla şişdi. Demekki ekmek içi,süt,karanlık ortamdan biri yada hepsi balonun daha fazla şişmesinde rol oynadı bu deney tam 1 saat sürdü. Hafta sonu ise kontrollü deney yapacağım ve ekmek içi,süt, karanlık ortam dan hangisinin balonun şişmesini etkilediğini öğrenmeye çalışıcağım.

Bilimsel Sonuç:

Yaptıgım bu olay bir nevi fermantasyon yani bir bir maddenin bakterilerce parçalanıp CO2 ye dönüştürülmesi olayı . Oluşan CO2 sayesinde balon şişiyormuş.

Çektiğim fotoğrafları en yakın zamanda ekleyeceğim.
Yardımı geçen herkeze teşekkurler :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Fotoğrafları bekliyorum...

Bu arada suyun sıcaklığını kaç gibi yapıyorsun bilmiyorum ama 50-60 civarlarında tutarakda bir deneme yap... Sakın kaynatıp ta deneme :D

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Fotoğrafları bekliyorum...

Bu arada suyun sıcaklığını kaç gibi yapıyorsun bilmiyorum ama 50-60 civarlarında tutarakda bir deneme yap... Sakın kaynatıp ta deneme :D

Sıcaklıgı termometre olmadıgı için ölçemedim fakat eklediğim su elimi acıtıyordu yani :D

Kaynar su eklenirse ne olur ? merak ettim yahu :D

cenkp

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle bir konuyu burada görmek hoşuma gitti. Aslında ben mayacıyım.

Mayanın literatürdeki adı Saccharomyces cerevisiae'dır. Ekmek mayası, İspirto ve Bira üretiminde kullanılır.

Senin yaptığın havasız ortamda maya üretmeye çalışmaktır(=Alkol üretimi). Haliyle arkadaşlar güzel demişler, fakat ekmek yerine nişasta kullanmanı öneririm daha besleyicidir. Ne kadar çok maya koyarsan o kadar çok CO2 üretirsin. Yalnız bu iş ölçek işidir koyduğun mayaya göre oluşturacağın besin ortamını deneme yanılma ile bulabilirsin. Ha birazda tuz kat, maya onuda ister. Arada bir de çalkalamayı unutma.

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle bir konuyu burada görmek hoşuma gitti. Aslında ben mayacıyım.

Mayanın literatürdeki adı Saccharomyces cerevisiae'dır. Ekmek mayası, İspirto ve Bira üretiminde kullanılır.

Senin yaptığın havasız ortamda maya üretmeye çalışmaktır(=Alkol üretimi). Haliyle arkadaşlar güzel demişler, fakat ekmek yerine nişasta kullanmanı öneririm daha besleyicidir. Ne kadar çok maya koyarsan o kadar çok CO2 üretirsin. Yalnız bu iş ölçek işidir koyduğun mayaya göre oluşturacağın besin ortamını deneme yanılma ile bulabilirsin. Ha birazda tuz kat, maya onuda ister. Arada bir de çalkalamayı unutma.

Çok Teşekkur ederim dediklerinizi uygulayacağım... Ekmek yerine nişasta koymak aslında çok mantıklı tekrardan teşekkurlerimi sunarım.

İyi Günler.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
50-60 derece ile olmaz 40 45 dereceden sonra kayıp yaşanır...

kaynatırsan ölürler :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben bu kayıp olayının 75 derece den sonra başlar diye biliyorum !

acaba firar 40-45 derece olduğuna emin misin ?

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bu kayıp olayının 75 derece den sonra başlar diye biliyorum !

acaba firar 40-45 derece olduğuna emin misin ?

insan vücudunu ele alalım 36 derece sıcaklık normal.. ama ateşimiz çıkıyor ve 39 oluyor bunu niye yapıyoruz mikropları bakterileri öldürmek için demekki 39 40 derece yüksek ve 40 41 arasında bizimde çok aşırı miktarda hücre kaybetmeye başladıgımızı planlarsak 40 45 bile bence yüksek ayrıca hatırladıgım kadarıyla optimum değerler 30 küsür falandı.. arkadaş madem kontrollü deney yapıcakmış bi zahmet bunuda deneyip bize cevap versin:)

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
böyle bişiy buldum ama maya bakterileri üzerine yoğunlaşan bir yazı bulamadım...

Enzimlerin Çalışmasına Etki Eden Faktörler : Sıcaklık

Sıcaklık 10 °C yükseldiğinde tepkime hızı iki misli artar; yani tepkime hızının yükselmesi, sıcaklıkla doğru orantılıdır. Fakat belirli bir noktadan itibaren düşmeye başlar ve tamamen durur. En iyi çalışabileceği sıcaklığa Optimum Sıcaklık denir. Yüksek sıcaklıklarda enzimler etkisizdirler (genellikle 55-60 °C'de). Bazı ılıcalarda yosunlar 80 °C'de yaşabilirler; fakat bunun üzerindeki sıcaklıklarda enzimleri tamamen koagüle olur ve bir daha etkili hale geçemez.

gerçi burda hızdan bahsediyo sanırsam bizim aradığımız nokta hız değil.. toplam miktar?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu en son bulduğun yazı ile bir bağlantı bende kuramadım ... :D

bende bir kimya öğrencisi olarak, bu konu ile ilgili değerin 75 °C olduğunu hatırlar gibiyim...

Gerçi hala mezun olamayı başaramadık ama :D

Aklıma takıldı. Şu kitapları yarın bir araştırım bakim neler elde edeceğim... Doğrumu hatırlıyorum yoksa yanlış mı !

Xander01

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bende bir kimya öğrencisi olarak, bu konu ile ilgili değerin 75 °C olduğunu hatırlar gibiyim...

Aklıma takıldı. Şu kitapları yarın bir araştırım bakim neler elde edeceğim... Doğrumu hatırlıyorum yoksa yanlış mı !

fotoğrafları çektim yarın ekleyeceğim arkadaşlar az kaldı bekleyin geliyor :)
hafta sonu kontrollü deney yağacağım 1 termometre alıp sıcaklık olayınıda test ederim.

İyi Geceler.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bahsettiğin 75 derece tepkime için optimum sıcaklıktır belki.. ben bakterilerin optimum çalışma sıcaklığından bahsediyorum:)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5