İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MCT Nedir? Nasıl Olunur? Microsoft Onaylı Eğitmen

mgtdizayn

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
15q7ofk.jpg

MCT, yani Microsoft Onaylı Eğitmen (Microsoft Certified Trainer) Microsoft’ un Ürün ve Teknoloji Eğitimlerini vermeye yetkili kişidir.

Microsoft eğitimleri, Microsoft Yetkili Eğitim Merkezleri"nde Microsoft Yetkili Eğitmenlerince verilir.

Microsoft, zaman zaman yeni yazılımları ve teknolojileri piyasaya sunan yenilikçi bir firmadır.

Bu sebepten dolayı Microsoft,

Microsoft sistemlerinde kendini kanıtlamış, deneyimli eğitmenlerden oluşan MCT programını geliştirdi. Bu eğitmenler MCT Program Guide (MCT Program Koşulları) ın tamamını kabul etmek zorundadırlar.

MCT Sertifikasyonu, Microsoft teknolojileri ve yazılımları üzerinde deneyim sahibi ve yetenekli uzmanların, öğrencilere, eğitim sağlayıcılarına ve çeşitli organizasyonlara eğitim verebilmelerini sağlar.

MCT sertifikasyonuna sahip eğitmenler, günümüzün bilişim teknolojileri (BT) dünyası ve bilgi işçisi eğitim toplulukları için hayati bir kaynaktır.

Genel Bakış

MCT ler, Resmi Microsoft Öğrenim Ürünleri kütüphanesinin tamamına ücretsiz erişim, sınavlarda önemli indirimler,

kitaplar, Microsoft ürünleri, sadece üyelere özel gruplar ve çevrimiçi topluluk olanakları ile özel olaylar ve programlara davet edilme gibi birçok hizmetten faydalanırlar.

MCT sertifikasyonunun, her yıl yenilenmesi gerekir. Microsoft Sertifikalı Eğitmenler (MCT) her yıl, bir çevrimiçi uygulamayı tamamlamalı, yıllık ücreti ödemeli ve gelecek yıl için tanışması gereken program gerekliliklerini bilmesi gerekir.

Neden Bu Sertifikaya Sahip Olunmalı ?

Bir Microsoft Sertifikasına sahip olmakla, tecrübelerinizi kanıtlamış olursunuz ve Microsoft ürünleri ve çözümleri hakkında sınırsız bilgiye kavuşursunuz.

Günümüzün hızlı değişen Bilişim Teknolojilerine uygun olarak tasarlanmıştır. Microsoft Sertifikasyonları size, gelişen teknolojilerin takibinde, çözüm kabiliyetinizi geliştirmede ve memnuniyetinizi artırmada yardımcı olur.

Ayrıca bu sertifikasyon size ayrıcalıklı Microsoft Certified Professional (MCP) kaynaklarından faydalanabilmenizi sağlar. MCP nin geniş küresel ağının fırsatlarını da kaçırmassınız.

MCT Olmanın Faydaları

Hem bir teknoloji tutkunu, hem de bir eğitmen olmanıza olanak sağlayan, araçları, kaynakları ve diğer yararları keşfedin.

Bu sertifikasyon programı size koruma, inşa etme, Microsoft ürünlerindeki uzmanlığınızı kanıtlama ve harmanlanmış öğrenim çözümleri ile iyi bir eğitmen olmanızı sağlar.

Bir MCT olarak öncelikle MCT üyelerinin bulunduğu siteye erişebilme imkanı kazanırsınız ve buradan MCT Sertifikanız ile özgeçmişinizde kullanabilmeniz için MCT program logolarını indirebilirsiniz.

MCT Hoşgeldin Paketi

MCT programına kayıt olduktan sonra yada üyeliğinizi yeniledikten sonra aşağıdaki hoşgeldin paketinin içeriğiyle karşılaşırsınız :

MCT Sertifikası : Sertifikalarınızı ofisinize yada sınıfınıza gönderin.

MCT Cüzdan Kart : Teknoloji topluluklarında bir MCT olduğunuzu bu kart ile tanımlayın.

Microsoft Learning (Öğrenme) sanal hard disk DVD leri : Bu DVD ler, Microsoft Learning Products (Microsoft Öğrenme Ürünleri) için gerekli olan sanal PC görüntülerini ve

yeni MCT ler için Microsoft Dynamics eğitimlerini içerir.

Yararlı Kaynaklar

Microsoft Dynamics için MCT rehberi : Microsoft Dynamics için bir MCT olmanın faydalarını inceleyin.

Durum Ölçüm Klavuzu : Bir durumla ilgili ölçüm yapmak için gerekli olan en iyi alıştırmaları ve talimatları bulun,

bu araç ile müşteri memnuniyetini ölçersiniz.

Durum Ölçümü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (KnowledgeAdvisors.com)

Devam Eden yararları ve destek

Bir MCT olarak, içerisinde eğitimcilere özel hazırlık kaynakları, sınavlar hakkında duyurular, Microsoft Learning ürünleri ve MCT program logolarının bulunduğu

bütün haberleri ve kaynakları sağlayan MCT üye sitesine abone olursunuz. Bu üye platformu aynı zamanda aşağıdaki MCT yararlarını da da sağlar.

Satış için Professional (Profesyonel) Microsoft TechNet Aboneliği (NFR) : Profesyonel TecNnet aboneliğinin NFR versiyonu, BT uzmanlarına yönelik, devam etmekte olan bir yazılım değerlendirmesine sahip kurumsal ortamlara, dağıtım, sorun giderme gibi durumlarda destekte bulunan,

özel bir teknik kaynaktır. TechNet Professional NFR ile aboneler, sunucu konsolidasyonu, birlikte çalışabilirlik, kurumsal geniş ağ yönetimi ve gelişmiş güvenlik modelleri gibi yeni özellikleri test etmek ve değerlendirmek için,

Microsoft altyapı ve işletme çözümleri yazılım paketinin tamamına erişim sağlayabilirler. TechNet aboneleri aynı zamanda Microsoft E-Learning kurslarının kapsamlı bir kolleksiyonuna, yazılımların yaklaşan beta sürümlerine, halka açılmadan önce erişim sağlayabilir ve TechNet forumlarında önceliklik destek alabilirler.

TechNet Subscription Professional NFR version hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Not : Bu teklif ülkelerde yada bölgelerde geçerli olmayabilir. Arama desteğini içermez.

MCT hazır destek (MCT readiness support) : MCT ler aylık düzenlenen toplantılara katılabilir, MCT Readiness Library (MCT Hazır Kütüphane) deki oturum kayıtlarını görüntüleyebilirler.

Size yeni kurslara hazırlıkta daha az zamanda daha fazla etkisi olması açısından,teknik hazırlık ve Portföy hazırlıkları öneriyoruz.

Eğitmen hazırlık paketleri : Office OneNote formatındaki değerli eğitmen hazırlık paketleri size, notlar almanızı, içerk eklemenizi ve Not Defterinizi meslektaşlarınızla paylaşmanızı sağlar.

MCT Download Center (MCT İndirme Merkezi) : Öğrenme materyallerinin Microsoft Learning ve Microsoft Dynamics kütüphanesine geniş kapsamlı, ücretsiz olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Microsoft Learning Courseware Library : MCT topluluğu tarafından geliştirilen, ilave eğitim araçlarını bulabilirsiniz.

MCT Community (MCT Topluluğu) : Özel ilgili destek ve ağ sistemi ile Microsoft Learning (Öğrenme) takımıyla iletişim kurabilmek için bu ayrıcalıklı topluluklara katılın.

Courseware (Eğitim Aracı) desteği : Resmi Microsoft Learning ürünleri hakkında sorular için doğrudan Microsoft desteği.

Durum Ölçümü : Müşteri memnuniyetinin bir parçası olun.

Not : Buradaki bütün teklifler her ülkede yada bölgede bulunmayabilir. Yerine göre değişiklik gösterir.

İndirimler ve Microsoft Sertifikasyon Sınavları : Yeni MCT yetkinlikleri kazanırken gireceğiniz sınavlardan alacağınız indirimlerin avantajını kullanın.

Eğitim Ödülleri : İndirimli sınav kuponlarını öğrencilere dağıtın ve geri çevirmek istemeyeceğiniz değerli ödülleri kazanmak için gerekli sevk puanlarını kazanın.

Camtasia Studio ve Snagit Araçları : Camtasia Studio ile, kolay bir şekilde sesleri ve bilgisayarda o anki görüntüleri, eğitim yada herhangi bir sunumunuzda kullanmak üzere video halinda hazırlayabilirsiniz.

Snagit ile, o an bilgisayarınızda ne varsa onu yakalayıp çekip, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Not : TechSmith tarafından sağlanan, Camtasia Studio ve Snagit özel teklifleri, şuan için uygun değil. TechSmith sistemlerini topluluklarımıza yeni sürümleriyle kazandırmak için çalışıyor.

Erken Davetler ve Microsoft Certification (Sertifikasyon) deneme sınavları : Yeni sertifikasyon sınavları halka açılmadan önce, en önde siz olun. Lütfen şunu unutmayın ki, bu deneme sınavları için sınırlı sayıda kupon bulunuyor ve bu kuponlarla "ilk gelen alır" mantığı var.

Catalog daki Microsoft E-Learning bölümüne ücretsiz erişim Sağlayın : E-Learning (Öğrenme) kurslarını sınıf ortamındaki eğitimler ile harmanlayarak özelleştirilmiş eğitim çözümlerini iletin.

Microsoft (O’Reilly) kitaplarında büyük indirimler : basılmış bütün kitaplarda yüzde kırklık indirimler ve Microsoft Press (O’Reilly) kataloğundaki e-kitap larda yüzde ellilik indirimler kazanın.

Safari Library (Safari Kütüphanesi) aboneliğinde indirim : Aylık $29.99 (normalde aylık $42.99) a Safari Library ye tam erişim hakkını elde edin.

MCT Özel Teklifler sayfası : Yazılım tekliflerinden, özel fiyatlı alıştırma testlerinden ve daha fazlasından haberiniz olsun.

Microsoft etkinliklerinde özel davetler ve indirimler : Bu davetler periyodik olarak TechEd bağlantıları ve diğer büyük Microsoft etkinlikleri için teklif edilir.

Microsoft yazılımlarının beta sürümlerine katılmak için davetler : Yeni çıkan Microsoft ürünlerinin beta sürümlerinin deneyim kazanması için siz de katkıda bulunun.

Ne Gerekli?

MCT program yılında MCT lerin yerine getirmesi gerekenler :

1. Sağlamış oldukları her ders için MCT yetkinlik gereksinimlerini karşılamak.

- Geçerli bir Microsoft Sertifikasyon Edinme

- Öğretim sunum becerilerini sergilemek

2. Her bir öğrenci için ders değerlendirme yönetme ve yüksek müşteri memnuniyeti puanlarını korumak.

3. Yeni MCTS, MCT olarak ilk yıl içinde en az bir Microsoft dersi teslim etmelidir.

Yıl boyunca çeşitli zamanlarda,Microsoft program gereklerine uyum sağlamak için,topluluk denetimleri yapmak.

- Makalenin devamında MTC program klavuzundaki detaylı gereksinimler mevcuttur.

Belgelendirme süreci ile ilgili veya program gereksinimleri hakkında sorularınız varsa, size yakın bir Microsoft Bölge Servis Merkezine başvurun.

- Regional Service Center Bölgesel Servis Merkezi

Geçerli bir Microsoft Sertifikasyonu Edinme

Bir MCT, nin Microsoft Learning (Öğrenme) veya Microsoft Dynamics öğretmek için, bir veya daha fazla ilgili sertifikayı elinde tutması gerekir.

MCT olmak için başvuruda önce, Microsoft Certified Professional (MCP) önde gelen sertifikaları almanız gerekir.

MCT programı 2011 yılı için, önde gelen sertifikalar aşağıda listelenmiştir.

Systems Engineer (Sistem Mühendisi)

Systems Administrator (Sistem Yöneticisi)

Systems Administrator: Security (Sistem Yöneticisi: Güvenlik)

Desktop Support Technician (Masaüstü Destek Teknisyeni)

Microsoft Certified IT Professional (Microsoft Sertifikalı BT Uzmanı)

Microsoft Certified Professional Developer (Microsoft Sertifikalı Uzman Geliştirici)

Microsoft Office 2007 Spe******t (Microsoft Office 2007 Uzmanı)

Microsoft Office 2010 Spe******t (Microsoft Office 2010 Uzmanı)

Microsoft Certified Business Management Solutions Spe******t (Microsoft Sertifikalı İşletme Yönetim Çözümleri ----)

Microsoft Certified Business Management Solutions Professional (Microsoft Sertifikalı İşletme Yönetim Çözümleri Uzmanı)

Microsoft Certified Master

Microsoft Office 2007 Master

Microsoft Certified Architect

Microsoft Dynamics için bir MCT olmanın yararlarını keşfedin :

- Microsoft Dynamics için MCT Klavuzunu Görüntüleyin (PDF dosyası, 478 KB)

- Microsoft Dynamics için Bilgi Sayfasını Görüntüleyin (XPS dosyası, 268 KB)

- Microsoft Dynamics için Bilgi Sayfasını Görüntüleyin (PDF dosyası, 145 KB)

Daha fazla bilgi için [email protected]. adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

MCT programına nasıl katılabilineceği hakkında bilgi almak için [email protected] adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Eğitim Sunumlarındaki Becerilerinizi Gösterin

Aşağıdaki Microsoft Certified Trainer (MCT) sertifikasyon için gerekli şartlar Kuzey Amerika da yaşayan adaylar içindir. Eğer Kuzey Amerika dışında bir MCT adayı iseniz, buradaki seçeneklerden herhangi birini tamamlayabilirsiniz yada

Microsoft Regional Service Center (Microsoft Bölgesel Servis Merkezi) dan bölgenizle ilgili alternatif şartları öğrenebilirsiniz.

Size en yakın Servis Merkezini bulun

Eğitim sunumlarındaki becerilerinizi Göstermek için, MCT uygulamanız için aşağıdaki gerekliliklerden birini tamamladığınızı bildirmelisiniz.

1. Seçenek : CompTIA dan Certified Technical Trainer (CompTIA CTT+) sertifikasyonuna sahip olduğunuzu ispatlayın.

CompTIA CTT+, mükemmel bir eğitim için yeterli özelliklere sahip teknik bir eğitmen olmanın kanıtlanması için gerekli sertifikasyonu sağlayan çapraz kurumdur.

CompTIA CTT+, iki testten oluşur: Prometric test merkezlerinden ulaşılabilen bir bilgisayar-tabanlı test ve bir video gönderimi.

CompTIA CTT+ sertifikasyonu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için tıklayın. (Comptia.org)

CTT+ programı hakkında daha fazla bilgi için [email protected] adresine bir e-posta gönderin

2. Seçenek : Sunum deneyimi için bir kursa katılın ve geçin

Bir kurs sunumunu geçtiğinizi ispatlayın yada CompTIA Learning Alliance sağlayacısında yada aşağıdaki excel tablolarında listelenen eğitim deneyimlerinden faydalanarak bir eğitim verin.

Learning Alliance eğitim sağlayaıcısı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.(Comptia.org)

Eğitim için hazırlanan Microsoft onaylı bir sunum deneyimi için sağlanan eğitimler için tıklayın. (Microsoft Excel tablosu, 28 KB)

3. Seçenek : Tecrübeli bir teknik eğitmen olduğunuzu kanıtlayın.

Aşağıdaki sertifikalardan herhangi biriyle bunu kanıtlayın :

- Microsoft

- Cisco Systems

- Citrix

- Novell

- Oracle

4. Seçenek : Resmi bir akademik kurumda öğretim görevlisi olduğunuzu kanıtlayın.

Resmi akademik bir kurumda çalıştığınızı ispatlayın.

Uygulama

Artık, MCT Program Rehberi ve Sözleşmesini inceledikten sonra, programı uygulamak için hazır durumdayız.

Nasıl Uygularım ?

MCT programını 1 Marttan tarihinden itibaren yıl boyunca uygulayabilirsiniz. MCT online başvuru için aşağıdaki Microsoft Sertifikasyon üye sitelerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Microsoft Certified Professional üye sitesiBR

Microsoft Dynamics üye sitesi için sertifikasyon

Microsoft Office Uzmanı üye sitesi

Bir Microsoft Office Spe******t i (Uzmanı) iseniz ve Microsoft Sertifikasyon ID niz yoksa, MCT programına başvurmak için aşağıdaki yönergeleri izleyin.

1. Microsoft Sertifikasyon ID nizi elde etmek için [email protected] iadresine bir e-posta iletisi gönderin.

2. Yeni Microsoft Sertifikasyon ID nizi kullanarak

Microsoft Office Spe******t sitesine üye girişi yapın.BR

3. Sol taraftaki sütunda MCT Enrollment Tool u (MCT Kayıt Aracı) seçin. Online başvurunuzu tamamlamadan önce, bir sonraki bölümde MCT kayıt ayrıntılarını gözden geçirin.

MCT Kayıt Aracı (oturum açmak gerekir)

Not : Bazı bölgeler, online başvuru işlemini başlatmak için yerel Microsoft Bölge Servis Merkezi ile temasa geçmenizi gerektirir. Eğer bu bölgelerden herhangi birinde iseniz MCT Enrollement Tool (Kayıt Aracı) nasıl devam etmeniz gerektiğini açıklayacaktır.

Microsoft Bölgesel Servis Merkezinizi Bulun.

Not : MCT Enrollment Tool (MCT Kayıt Aracı) için Japonca seçenekler mevcut :

MCT Kayıt Süreci - Adım Adım Kılavuzu (Japonca), videoBR

MCT Kayıt Süreci - Adım Adım Kılavuzu (Japonca), PDF dosyası, 2,15 MB

MCT Kayıt Süreci - Adım Adım Kılavuzu (Japonca), XPS dosyası, 2.48 MB

MCT Kayıt Aracınıı kullanarak, aşağıdakileri yapabilirsiniz :

MCT programı gereksinimlerini gözden geçirin ve MCT Anlaşmasını imzalayın.Elektronik imzanız, MCT Anlaşmasının Şartlarını ve Koşullarını kabulünü doğrular.

Profil bilgilerinizi güncelleyin. Vereceğiniz MCT iletişim bilgileri, MCT iletişiminde ve e-mail göndermelerinde kullanılacaktır. iletişim bilgileri, MCT hoşgeldin paketi de buna dahildir.

İstihdam durumunuzu belirtin. Eğer bir eğitim iş ortağı tarafından istihdam ediliyorsanız, iş vereninizin eğitim iş ortağı kimlik numarasına ihtiyacınız var.

Ödeme yöntemi seçin. Program ücretleri ülke / bölge ve istihdam durumuna göre değişir.

MCT program ücretleri hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Eğer eğitim işvereni ücretinizi ödüyorsa,

Microsoft Eğitim Ortağı işveren tarafından ücret ödeme talebini buradan öğrenin

Eğitim tecrübenizi nasıl ispatladığınızı ve gerekli şartlar için hangi kursları bitirdiğinizi belirtin.

Yeni adayların, parçası olduğu programın gerekli şartlarını kanıtlaması açısından e-posta yada fax göndermeleri gerekir.

Kayıt işleminin bu noktasında, aşağıdaki bilgileri değiştirmek veya onaylamak için seçenekleriniz var :

Profil bilgileriniz
Ödeme yöntemi

Başvurunuzu gönderdikten sonra, başvurunuzun alındığına dair bir onay e-postası alırsınız. Yeni adayların öğretim beceri ve uygulamasını tamamlaması için kurs katılım belgesi postayla veya faksla alması gerekir.

Kayıt işleminiz, bütün gerekli evraklar ve ücretler ödemeleri tamamlanmadığı sürece tam olarak gerçekleşmez. Eksik başvurular işleme alınmayacaktır.

İşlemin gerçekleşmesi iki hafta sürebilir. Başvurunuz onaylandığında;

Onay bildiren bir e-posta mesajı,
Bir Hoşgeldin paketi ve
MCT üye sitesine erişim hakkı
elde edersiniz.

Microsoft Eğitim İş Ortağı işvereni tarafından ücret ödeme talebi

Eğitim iş ortağının bir çalışanıysanız iş vereniniz, MCT program ücretinizi ödeyebilir.. Bunun için şu adımları izleyin:

1. İşverenin size ücret ödemeyi kabul ettiğini onaylayın.

2. İstihdam Durumu sayfasında, “işveren kayıt ücreti ödemek zorunda” seçeneğini seçin.

3. Doğru Microsoft Eğitim Ortağının program adının görüntülendiğinden emin olun.

4. Ödeme türünü seçerken, kredi kartını seçmeyin.

5. Faturanızın bir çıktısını alın ve ödeme ücretinin bir kopyasını işvereninize verin. İşvereniniz kredi kartı ile ödeme yapabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5