İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Memlekette İşsiz Kalmadı :)

myguitar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Avrupayla aynı duruma getirmeye çalışıyorlar bizi, oradaki insanların yaşam süreleri ve koşullarıyla burası arasında çok fark var, o yüzden şu anda onlarla aynı uygulamanın yapılması olacak şey değil..

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ancak bir şekilde bir yerden başlanmalı. aksi takdirde 40-45 yaşında sapa sağlam insanlar emekli olup hiçbir şey üretmeden yaşıyorlar ve hem milletin, hem devletin üstüne yük oluyorlar.

elbette 65 yaşı savunduğum yok, hizmet almaya gittiğim bir devlet dairesinde anneannem yaşındaki bir kadının bana hizmet etmesi hoşuma gitmez veya artık çalışma hayatının yükleri ve yaşlılık sebebiyle verimi düşmüş birinin bu kurumlarda barındırılmasını da istemem.

55-58 yaş daha uygun olurdu sanırım.

hostcunuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ancak bir şekilde bir yerden başlanmalı. aksi takdirde 40-45 yaşında sapa sağlam insanlar emekli olup hiçbir şey üretmeden yaşıyorlar ve hem milletin, hem devletin üstüne yük oluyorlar.

Bu sekilde düşünüyorsun fakat şu olay var .Bizim vatandaşlarımız 45 yaşına kadar zaten ezilecegi kadar eziliyor her seyi görüyor hayatta yokluk sıkıntı vs benim babam 43 yasında suan ve dizlerinin ağrısından yürüyemiyor bu adama sen gl 65 yasında emekli ol desek dogrumudur sizce :S birilerinin emekli olması gerekki genc nesil iş bulabilsen buda bir secenek...

Bence 45 yaş ideal toplama vurursak bir insan 45 yasına kadar en aşa 25 yıl calısmıs olur buda yeterlidir bence...

Mezarda emeklilige HAYIR:::::

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Bu sekilde düşünüyorsun fakat şu olay var .Bizim vatandaşlarımız 45 yaşına kadar zaten ezilecegi kadar eziliyor her seyi görüyor hayatta yokluk sıkıntı vs benim babam 43 yasında suan ve dizlerinin ağrısından yürüyemiyor bu adama sen gl 65 yasında emekli ol desek dogrumudur sizce :S birilerinin emekli olması gerekki genc nesil iş bulabilsen buda bir secenek...

Bence 45 yaş ideal toplama vurursak bir insan 45 yasına kadar en aşa 25 yıl calısmıs olur buda yeterlidir bence...

Mezarda emeklilige HAYIR:::::

Benim babamda aynı kendi halimi düşünemiyorum, babam en azından 2 yıl fark ile 45'inde emekli oldu

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yaştan önce kişinin çalıştığı yıla bakılmalı bence. Bir insan hayatı boyunca 25 yılını çalışarak geçiyorsa dahada yüklenmek mantıklı değildir.
Sanki sağlık sektörümüz çok üst seviyede, çalışma şartlarımız müthiş rahat, ulaşımımız çok ferah ve alınan maaşlar sanki harikada 65 yaşına kadar adam çalıştırıyorlar. Katırmı millet yahu!
AB de millet haftada 45 saat çalışıyorken biz 3 günde yapıyoruz bu işi :D

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
büyük işçi sendikalarından birinin başkanı sistemin devam edebilmesi için en az 60 yaş olması gerekli demişti canlı yayında, eğer o adam bile dediyse demekki durum o kadar kötü :)

size çok basit bir hesap yapayım;

faiz almak istiyorsunuz ve bir finans kurumuna her ay 125ytl parayı 25 yıl boyunca yatırdınız. ortalama aylık %1 kar payı aldınız, 25yıl sonra bankada toplanacak olan para 234.855 ytldir. 25 yıl sonra kendinizi emekli eder ve sadece %1 kar payı ile yaşıcam derseniz aylık 2300ytl maaşınız olur. para hiç azalmayacağı içinde maaşınızda azalmaz.

bu da alternatif emeklilik planınız olsun, ben en kısa zamanda başlıcam bu işe :)

hostcunuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
büyük işçi sendikalarından birinin başkanı sistemin devam edebilmesi için en az 60 yaş olması gerekli demişti canlı yayında, eğer o adam bile dediyse demekki durum o kadar kötü :)

size çok basit bir hesap yapayım;

faiz almak istiyorsunuz ve bir finans kurumuna her ay 125ytl parayı 25 yıl boyunca yatırdınız. ortalama aylık %1 kar payı aldınız, 25yıl sonra bankada toplanacak olan para 234.855 ytldir. 25 yıl sonra kendinizi emekli eder ve sadece %1 kar payı ile yaşıcam derseniz aylık 2300ytl maaşınız olur. para hiç azalmayacağı içinde maaşınızda azalmaz.

bu da alternatif emeklilik planınız olsun, ben en kısa zamanda başlıcam bu işe :)

Güzel taktik bende düşünmüştüm zamanında hemde daha karlı bide yatırımları usd üzerinden yaparsan daha iyi olur çünkü su var 25 yıl sonra :D 2300 ytl ne alacabilecegiz budurumda söz konusu aynı taktgibn dolar veya euro paritesinden yapılması daha mantıklıdır.YTL nin deger kaybetme riskine karsın...

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
SSk diyince ilk olarak emeklilik akla gelmemeli. Herşeyin başı sağlık. Özellikle evli ve çocukluysanız.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Maaş konusunda haklısınız ama ssk nın ücretsiz verdiği bir kaç tansiyon ilacını biliyorum ki fiyatların 200ytl üzerinde...
Sanırım 2300maaş ile bu tarz bir gideri karşılamanız mümkün olmayacaktır :)

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
arkadaşlar bu emeklilik olayını pek takmayın derim. çünkü bildik bileli bu yasalar filan değişiyor biz o yaşa gelene kadar kaç yasa değişir emeklilik kaça düşürülür bilinmez yani o kadar kafaya takacak bir durum yok. hiç bilemediniz kendinizi özel sektöre vereceksiniz devlette çalışıyorlar da ne oluyor kocaman bir hiç bir ömür heba oluyor bizim ülkemizde devlette çalışıp da zengin olanı gördünüz mü? biraz sermaye biraz cesaret tabi biraz da tecrübe ve kurnazlıkla özel sektörde ticaret yaparsınız hem de ticaretin hasını

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Maaş konusunda haklısınız ama ssk nın ücretsiz verdiği bir kaç tansiyon ilacını biliyorum ki fiyatların 200ytl üzerinde...
Sanırım 2300maaş ile bu tarz bir gideri karşılamanız mümkün olmayacaktır :)

evet olmaz, ağır bir hastalık geçirirseniz bankadan o kadar zaman biriken paranın tamamını harcamanız gerekebilir.

hastane otomasyonu işindeyim, mesela şeker hastası olursanız ayda 14 defa seansa gireniz gerekir. her seans için devletin hastanelere ödediği tutar 158ytl, hadi hastane insaflı davrandı ve sizden 158ytl aldı, ayda 2212 ytl ödemeniz gerekir ki bankanın verdiği maaş bitti demektir :)

konumuz sosyal güvenlik yasa tasarısı olduğu için ve bu tasarı sistemin devamı için gerekli olduğundan ve bizimde bu sisteme ihtiyaç duyduğumuzdan tasarıyı desteklememiz (yaşın 65 yapılması dışında) gerekli, bence

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bu yasa bile bu şekilde onaylanmayacak çok değişiklikler olacağına inanıyorum.
Bu bence devletin insanlardan para koparma taktiğidir.Çok miktarda halktan para toplandı
yeni bi düzenlemeyle iyileştirme yapacaklarına inanıyorum.
Tabi bu bu arada sigortam yoktu hemen yaptırdım:D

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslında haklısınız, hakkaten bunu düşünmemiştim, insanlar kuyruğa girip sigorta yaptırdılar kendilerine, bir şekilde kayıt altına girdiler, devlete para ödediler.

vay be :D

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Toplanan Para gerçekten çok büyük bi rakar bizi mecbur bırakıyorlar para ödemeye ama insanlar anlamış değil.(gerçi anlasada bi şey yapacak gücü yok)

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zaten önüne geçilmek istenen düşüncede bu. SSK vs. gibi kurumların tek bir çatı altında toplanması ( SGK ) bence ilerde yapılacak bir özelleştirme planından başka birşey değil. Devlet şurda yazdığınız yükten kurtulmak istiyor. Azıcık başı ağrıyan, kendine iyi bakmayan, spor yapmayan vs derken türk halkı hastaneleri dolduruyor. Bu da muazzam bir yük. Üstelik nüfus ve aile nüfusu düşünülünce de altından devlet yine iyi kalkıyor diyebilirim. Bunun yanında yapılan yüzlerce sigorta sahteciliğide cabası.

İlerde çok değil 10 yıl sonra tüm sistemin özelleştirileceğine bahse girerim. Sabancı bile hem ak sigorta hem avivasa reklamlarını birlikte yaptırıyor.

Konuyla ilgili Micheal Moore'un Sicko isimli belgeselini izlemeniz mutlaka gerekli.

--spoliler--
İlaçlar pahalı diyen arkadaşlara söyleyim, belgeselin sonunda Moore hastaları Küba'ya götürüyor ve amerika'da sigortalıya bile 120$ olan ilaç Küba'da sadece 5 cent. Yani aslında hiçbir ilaç o kadar pahalı değil, rant meselesi.
--spoiler--

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5