Mesaj: #1Turkcell’den GSM sektöründe bir ilk: “ISO 14064 Belgesi”

deltafx

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Kasım 2013
Mesajlar
1,713
Reaction score
0
Turkcell’den GSM sektöründe bir ilk: “ISO 14064 Belgesi”
Turkcell, Türkiye GSM sektöründe bir ilki gerçekleştirerek ISO 14064 - Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesini alan ilk kurum oldu. Turkcell ayrıca CDP (Carbon Disclosure Project- Karbon Saydamlık Projesi) 2014 anketini de tamamlayarak kamuoyuyla paylaşmaya hazır hale getirdi.
Turkcell, sosyal, ekonomik ve çevresel etki alanlardaki ‘insan ve fayda’ odaklı, uluslararası standartlara bağlı çalışmalarıyla çevre dostu şirket olduğunu kanıtladı. Turkcell, sera gazı standartlarıyla ilgili tüm sorumlulukları yerine getirerek Türkiye’de ISO 14064 - Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesi alan Türkiye’deki ilk GSM firması oldu. Turkcell iklim değişikliği konusundaki farkındalığı çok önceden benimsemiş bir şirket olarak, iklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve yarattığı yeni fırsatlar konusunda çalışıp bu çalışmaları stratejik planlarının bir parçası haline getirdi. İlk kez 2013 yılında CDP Türkiye’yi (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) yanıtlayan Turkcell, 2014 yılı için daha kapsamlı hazırladığı raporunu da kamuoyuyla paylaşmak üzere tamamladı.
Turkcell iklim değişikliğiyle mücadelede öncü
ISO 14064 belgesi için başvuran kurum ve kuruluşların uluslararası standartları yerine getirmesi bekleniyor. Çevresel ve sosyal sorumluluk yaklaşımını benimseyen Turkcell bu çalışmayı, paydaşların beklentilerine cevap verebilme ve iklim değişikliği ile mücadele alanındaki çabaların parçası olmak hedefiyle gerçekleştirdi. Turkcell’in sera gazı salımlarını belirlemesi, izlemesi, raporlaması ve azaltımı konularında tutarlılık ve şeffaflık göstermesi, şirkette sera gazı yönetimi stratejileri geliştirmesi ve uygulaması, gelecek için planlar oluşturması gibi çalışmaları bağımsız denetçi kuruluşlar tarafından doğrulandı. Ve Turkcell, ISO 14064 belgesi almaya hak kazandı.
Baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı azaltımı
Turkcell 2013 yılından bu yana yaptığı verimlilik çalışmalarıyla sağladığı elektrik tasarrufu ile Kapsam 2 salımlarında yaklaşık %5 azaltım elde etti. Salım azaltım projeleri arasında özellikle baz istasyonlarında kullanılan enerjinin yönetimi ile ilgili yapılan iyileştirmeler ve yenilikçi uygulamalar neticesinde elektrik tüketimi azaltılarak baz istasyonlarında verimlilik sağlandı. Günün farklı zaman dilimlerinde değişkenlik gösteren enerji ihtiyaçları bulunan baz istasyonlarına Turkcell güç koruyucu algoritmalar geliştirerek, enerji yönetim sistemi kurdu. Böylece baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı salım azaltımı sağlandı.
1000 hanenin 1 yıllık tüketimi kadar azaltım
Turkcell 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu enerji verimliliği projeleri ile 7287 ton CO2e azaltım sağlamıştır. Bu değer yaklaşık 3.5 milyon kg değerinde kömür yanmasının önlenmesine veya yaklaşık 1000 hanenin 1 yıllık elektrik kullanımına eş değer bir azaltımdır .

ISO - 14064 hakkında:
Uluslararası çevre yönetim standartlarının temeli olan ISO 14000 standardı serisinin bir devamı olarak 2006 yılında yayınlanan ISO 14064, şirket ve kurumlara sera gazı salımlarının ve uzaklaştırma projelerinin, ölçülmesi, raporlanması ve doğrulanmasına yönelik uluslararası bir standarttır. ISO 14064 gönüllü ve bağımsız sera gazı projeleri yönetim standardıdır.
ISO 14064 standardı üç bölümden oluşmaktadır:
1 - organizasyonun tasarımı ve gelişimi için özel gereklilikler ya da sera gazı envanterleri mevcudiyet durumu
2- sera gazı projeleri salım azaltımı ve sökme artırımı oran belirleme, izleme ve raporlama ayrıntı bilgileri
3- sera gazı bilgi onayı ve denetimi oluşturulması için gereklilik ve önerileri ortaya koyar (ve SGS benzeri denetleme organizasyonlarına uygulanabilir)
CDP (Carbon Disclosure Project) hakkında:
CDP, kar amacı gütmeyen İngiltere menşeili uluslararası bir organizasyon. Kurduğu küresel sistem sayesinde şirket ve şehir yönetimlerinin hayati çevre verilerini ölçmelerine, yönetmelerine ve paylaşmalarına ön ayak oluyor. Tüm dünyada şirketlerin enerji kullanımı, iklim değişikliği sera gazı salım bilgilerini ölçmelerine ve açıklamalarına olanak veren CDP, yatırımcılar adına bu verileri şirketlerden talep ediyor. Ayrıca CDP, yatırım akışını düşük karbonlu ve daha sürdürülebilir ekonomiye yönlendirmek amacıyla mevcut olan en iyi kurumsal iklim değişikliği bilgisine erişime destek oluyor.
Karbon salınımı ve bu alandaki rakamlar CDP’nin temel odağı. Büyük şirketlerin sera gazı salımlarına ait rakamları derleyebilmek için paydaş ve şirketlerle çalışıyor. Halen 60’ı aşkın ülkeden 5 bin kadar şirket Karbon Saydamlık Projesi’nde yer alıyor.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst