İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MiaCMS (mambo=>joomla-mambo=>miacms)

C-Akad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MiaCMS; Mambo ekibinden ocs_cms (Cem) nickli usa da ikamet eden bir Türk arkadaşın öncülüğünde oluşturulmuştur.Diğer kişilerde mambo ekibinden ayrılan kişiler.
Aslında mevzu eski, fakat forumda bulamadım.İncelemeye değer gibi duran bi sistem.Başında bizden birinin olmasıda artı sayılabilir.Fakat mambodan farklı bi sonu olmayacak gibi..

Alıntı sitesi=cmsturk.net /// ocs_cms' Alıntı:
...
MiaCMS - Mambo hikayesini bilmeyenler icin kisacik bir ozet.
Chad Auld Mambo'dan ayrildiktan sonra, projeyi ben devraldim, ve malesef Mambo Foundation'in icinde bulundugu karmakarisik durumu daha da yakindan gorme firsatim oldu. Bu proje, bu yonetim kurulu basta iken kurtarilir mi, kurtarilmaz mi, oyle mi olur boyle mi olur diye cabalayip dururken, "tak etme" noktasina gelip, ben de Mambo'dan ayrildim.

Bir iki ay, Chad ile birlikte Mambo'yu disaridan izledik, ve cok siklikla su tur konusmalar gecti aramizda; "hadi fork edelim", "yok, abi ne ugrasicaz", "edelim", "etmeyelim", "bak mundar ediyorlar guzelim projeyi", "yazik onca kullanan insana", "onca emegimiz cope gidecek", "biz yapacagimizi yaptik, gerisi bizi baglamaz".

Velhasil, en sonunda bir gun, baktik ki, Mambo hakikaten insanlik adina elden gidiyor, o gun, SVN snapshot'i alip, MiaCMS'e basladik. Bir iki gun icerisinde Richard Peter Ong, Al Warren'da bize katildi. Neil Thompson ona keza bir sure sonra Mambo'dan ayrilip MiaCMS projesine gecti.

Projenin amaci, Joomla!'yla, Drupal'la yarismak veya Mambo'ya son vermek degil. Mambo zaten su an olu bir proje. Elimizden geldigince, ve bir yandan iyi vakit gecirerek, yapmayi sevdigimiz birseyi usturubuyla yapmak. Simdiye kadar, hersey gayet yolunda gitti. Pact'tin "gelecek vaadeden cms" kategorisinde 3. olduk. Bilindik ve verdikleri servisler begenilen bir cok hosting sirketi MiaCMS'i portfoylerine aldilar- bir kismi Mambo destedigini kaldirdi. Kodumuz'da 10 ay icerisinde 500'den fazla commit var, dort surum yayimladik. Yani MiaCMS olabildigine aktif.

MiaCMS'ten Mambo'ya gecmek cok kolay. Sanki Mambo'nun bir surumunden digerine gecermis gibi. Butun klasor/dosya/veri tabani yapisi ayni. Uzerine bizim "bug fix"lerimiz ve yeni eklentilerimiz var. Icerik Revizyonlari, OpenID, Akismet Yorum Filtresi, MOStlyCE'nin en son surumu, yeni bir editor (Byte), Site Haritasi, Social Bookmark, YUI (Yahoo! User Interface Library) tabanli Javascript mimarisi ...

Bunlari Mambo olarak yapmaya kalksaydik, yillar surecekti. Bunun kaniti da; Mambo'nun SVN'ninde MiaCMS forkundan dogru durust bir tane dahi commit olmadigidir.

Simdilik bu kadar. Herkese selamlar, iyi calismalar.

Cem

İlgili Linkler:
MiaCMS Official Website
MiaCMS Forum-Turkish
MiaCMS Download List

Demo Linkleri:

MiaCMS Demo

MiaCMS Admin Demo

Kullanıcı adı = admin
Paralo = demo123

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5