İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Microsoft Google'a meydan okudu.

SaVaGe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Microsoft ‘masaüstü arama’nın API’lerini açıyor. Microsoft, Windows masaüstü arama yazılımının API’lerini geliştiricilerle paylaşacak. Google ile arama teknolojileri alanında amansız bir rekabete giren dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, Desktop Search yazılımının beta aşamasındaki API’lerini (Application Programming Interface) yayınladı.

Microsoft, Google ile özdeşleşen arama teknolojileri alanına bu Mayıs ayında Windows Desktop Search yazılımı ile girmişti. Google’ın da benzer bir API hizmeti ve geliştiricilere yeni uygumalar yazabilmelerini sağlayan bir programı bulunuyor.

Microsoft, teknik sorunlar nedeniyle 2006 sonuna yetiştireceğini açıkladığı Longhorn’dan bazı özellikleri çekmek zorunda kalmıştı. Longhorn’daki aksaklığı Windows masaüstü arama ile kapatmayı amaçlayan Microsoft, yeni işletim sistemini masaüstü arama teknolojisi ile tam uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Masaüstü uygulamaları Longhorn’a gömülecek ve geliştiricilere açılan API’lerle yeni ve kişisel uygulamalar üretmeleri sağlanacak.

Microsoft Google'ı bitirmeye kararlı gibi.
Kaynak : gelecekonline

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
microsoft zaten dunyanın en buyuk program ve yazılım geliştirme şirketi onların yerinde bende olsam kimseyi kendime rakip tanımam kaldıki microsoft da tanımıyor ve sanıyorum bu saatten sonrada tanımıyacaktır.

M

M@latyæsporlu

Misafir
he yapar bu bill amcanın kaçıncı meydan okuyuşu ben sayamadım her seferinde tekrar başa dönüyorlar o meşhur msn searchlarınıda açarlarken bill sürekli atıp tutuyordu e ne oldu aranızda adresini hatırlayan varmı :p kısacası artık google almış başını gitmiş bu satten sonra googleyi Allah'tan başka kimse durduramaz.. bill mill hikaye :)

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Google herşeye el atmaya başladı. Her sektörde Google'ı görmeye başladık. Kimbilir daha nerelere zıplayacak?

Microsoft'ta oturup bunları izleyecek değil. Google OS çıkaracakmış, çalışmaları varmış. Bi kere, Microsoft bu alanda ona kesinlikle izin vermez yani Microsoft rakip tanımaz.

Microsoft Longhorn'a denildiği gibi bir Search kit eklerse, google çok zorda kalır. Google bunun belkide farkında olduğu için herşeye zıplamaya başladı. Ne kadar kazansak kardır diye bakıyor olabilir. MSN Beta çok hızlı bir arama motoru ama google gibi iyi niteliklere sahip değil ama adı üzerinde MSN BETA. Bu google'ın büyük rakibi olacak. Microsoft işletim sistemlerinde MSN'i desteklerse Google büyük çöküş yaşar.

Microsoft şimdilik sessiz bu konuda, arada Google ile atışmalar oluyor ama Microsoft'un çok sağlam çalıştığı bariz. Bill Gates kimi zaman Google çok büyüdü gibi laflar ediyor ama bunu içten söylemediği bariz. İzlediği strateji çok sağlam, Google'ı arada övmesi izlediği stratejinin bir parçası.

Google herşeye zıplamakla büyük hata yaptı, kısa sürede çok büyüdü ve belli etmeden ortalığı kızdırdı. Mesela, bize yakın bir konu var, Google ICANN onayını aldı, bunu nasıl kullanacağı şimdilik meçhul ama domain kayıt piyasasına girdiğini düşünsenize? Muhtemel dip fiyatlar verir, en iyi özellikleri sunar yine o alanda rakip tanımaz çünkü Google rakip sevmiyor, ben lider olmalıyım diyor. Bu büyük bir sektörün çöküşü olabilir.

Microsoft bu ve bunlar gibi kriterleri göz önünde bulunduruyordur. Google'ın el attığı sektörün şirketleri Microsoft'a karşılıksız destek verecektir, vermelidirler. Microsoft'un çok kasmasına gerek yok, işletim sistemide bir API attımı arama = msn olur, google düşüşe geçer. Sadece longhorn değil, XP, ME gibi türevleri içinde bir upgrade sunar, google'ı yine bozar. Böylece Internet reklamcılığının babası el değiştirir, MSN olur.

Dediğim gibi, Google bunları görerekten herşeye atlıyor. Hisselerinin dağıtılması, hem büyümek için hemde destek almak içindi.

Microsoft sinsi sinsi geliyor.

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Evet ICANN dan ile anlaşma yapmıştı google

domain hosting piyasasına girerse ki bana göre girecek gibi

ben dahil birçok kişi hosting ve domain hizmeti alır.

SaVaGe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Microsoftun bu işi şimdiye kadar ciddiye almadığını düşünüyorum.Adamlar siteye giriş için bile Msn.com yerine www.msn.com adresini kullanıyorlar. Kayıtların google kadar fazla olmadığındanmıdır nedir Arama motorları çok çok hızlı ve sürekli siteleri güncelliyor. Google microsofta göre daha dünkü site ne kadar yaygın olursa olsun google microsoftun yaygınlıgına ulasamaz bence.
ICQ ve Diğer messengerlar varken MSN Messenger yoktu. Şuan bakın kaçımız ICQ kacımız MSN kullanıyor.
Arama olayıda buna dönecek.
Kullandığımız MSN Messengerlar google kadar yaygın ve içerisinde reklam duyuru ve bir kaç servis bulunuyor. Google ın tek farkı AdSense ile reklamları paylaşması. Çoğumuz google ın bu servisini seviyor. Microsoftta aynı şekilde yaparsa aynı yaygınlıga ulasır.

M

murme

Misafir
microsoft son 6 senedir baya bi zarar etmeye başlamiş bill gates ile bir roportaji okumustum insanlar yeni versiyonlara terfi etmek istemiomuş işyerleri diyolarmış onun için microsoft windows update leri kaldirmayi düşünüo vs... araştırırsanız görürsünüz

varolaksoy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
microsoft mu zarar ediyor..

Bill Gates eğer 250 dolar yere düşürürse o parayı yerden almak için harcadığı zaman zarfında 1000 dolar kazanıyor... Yani saniyede 250 dolar kazanan bir adamdan bahsediyoruz :D:D

yeniwebmaster

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
varolaksoy' Alıntı:
microsoft mu zarar ediyor..

Bill Gates eğer 250 dolar yere düşürürse o parayı yerden almak için harcadığı zaman zarfında 1000 dolar kazanıyor... Yani saniyede 250 dolar kazanan bir adamdan bahsediyoruz :D:D

çok güldüm :D güzel yazı

worshiphim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu rekabet bizim işimize gelir
ipne google adam gibi indexler artık sayfaları böyle olunca

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
worshiphim' Alıntı:
bu rekabet bizim işimize gelir
ipne google adam gibi indexler artık sayfaları böyle olunca

süpersin ;)
ve katılıyorum dedilerine, son birkaç aydır bayağı bi sapıttı google. msn searh su anda google ın eski hali gibi search ediyor, gayet başarılı.

M

murme

Misafir
beyler inanmiyan araştırsın sallamiorum yani microsoft zarar etmio ama büyüyemio demek istedigim

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herseyde kendinize pay cikartiyorsunuz. Yok MSN adsense sistemi yaparsa daha cok kazaniriz yok Microsoft 'un arama motoru soyle olursa boyle olur. Bekleyin ki olsun. Cikarin artik su at gozlugunu gozunuzden. Hayalperestlikten baska birsey degil. NERDE REKABET VAR ORDA DUSUS VAR !!!

Eyvallah.

M

ministry_of

Misafir
microsotun işletim sistemi araması zaten rezalet.. msn de pek iyi değil daha türkçe desteği bile yok türkçe karakterler batıyor sistem.. google da türkçe destek olması bir çok turk kullanıcıyı çekiyor kendine. ben msn betanın google a rakip olacağını düşünmüyorum. ama microsoft ajanları mutlaka google sisteminden birşeyler elde etme arayışı içerisindedir.

zaten microsoftta herşeye el atma sevdasında böyle birşey olmasa gidipte spyware üreticilerine rakip olmak için başka firma ile anlaşıp microsoft antispyware çıkartmazdı. o yüzden google'ında bu konuda suçu yok..

google ın işletim sistemi çıkartmasına bir şey diyemem ama microsoftun karşısına süper bir işletim sistemi olarak sun microsystem'in yeni işletim sistemi çıkacak.

google nereden kar elde edeceğini biliyor. google kazandığı gibi ziyaretçilerinede kazandırıyor. buda insanların ona yakın olmasına sebep oluyor.. birde uydu programıda gerçekten süper.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5