İpucu Mobil SEO: Sitenizi mobil cihazlar için optimize edin

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
2 Haziran 2016
Mesajlar
788
Reaction score
112
Konum
Hatay
İnternette araştırma yapmak genellikle bir arama motoru aracılığıyla gerçekleşir ve bu akıllı telefonlarda giderek daha yaygın hale gelmektedir. İlk defa, 2015'te mobil cihazlarda masa üstlerinden daha fazla Google arama sorgusu gördü. Bu, web sitesi operatörleri üzerindeki baskıyı arttırdı. Çünkü ürün ve hizmetlerinin en iyi şekilde gösterildiğinden ve arama motoru tarafından kolayca bulunabileceğinden emin olmaları gerekiyordu. Bu nedenle web sitelerini mobil kullanım için özelleştirmek gerekti . Mobil optimizasyon öncelikle kullanıcı dostu ( kullanım kolaylığı ) ile ilgilidir. Mağaza ya da işletme web sitenizi kullanıcıların sürekli değişen alışkanlıklarına uyarlamak, mobil SEO'da size fayda sağlar. Bunun nedeni, Google’ın artık bir web sitesinin mobil dostu olduğunu, sıralama faktörlerinden biri olarak saymasıdır.

Mobil SEO Nedir?

SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olan çevrimiçi pazarlama disiplini olan 'arama motoru optimizasyonu' anlamına gelir . Mobil arama motoru optimizasyonu (mobil SEO) son zamanlarda SEO planlamasının önemli bir parçası haline geldi .Pazar lideri Google, mobil sitelere özel önem vererek mobil kullanımın artmasına sebep olmuştur . Mobil site optimizasyonu, 2015'in başından beri resmi bir sıralama faktörü olmuştur. Web sitesi operatörleri Google Arama Konsolunda 'mobil dostu' bir test bulabilir ve destek alabilir.

mobil seo.jpg


SEO mobilleşiyor: Seçenekler, uygulamalar ve tipik hatalar

Web sitenizin bir mobil cihazdaki arama motoru sonuçları sayfasında göründüğünden emin olmak istiyorsanız, almanız gereken birkaç önlem vardır. İlk adım, kendi siteniz için uygun mobil yapılandırmasını seçmektir .

1. Mobil siteler için seçenekler nelerdir?

Sitenizi mobil cihazlar için ayarlamanın üç ana yolu vardır: duyarlı tasarım, ayrı bir mobil web sitesi veya dinamik sunum. Alternatif bir seçenek kendi uygulamanızı geliştirmek olabilir.
  • Duyarlı web tasarımı: Duyarlı web tasarımının temel fikri, tüm içeriğini ve öğelerini (yani görüntüler, videolar, gezinti) ekran boyutuna uyacak şekilde otomatik olarak ayarlayan bir web sitesinin oluşturulmasıdır. Bu, siteyi kullanılan aygıt için optimize eden HTML koduyla gerçekleştirilir. Yanıt veren web tasarımı hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilir ve Google tarafından önerildiğinden , mobil web sitesine SEO açısından fayda sağlar.
  • Dinamik sunum: Dinamik sunumda, HTML kodu cihazın kullanıcı tanımına bağlı olarak değişir. Örneğin, bir mobil sitenin bir tablet üzerindeki kaynak kodu, bir akıllı telefonunkinden farklıdır. URL aynı kalır ve cihaz türüne bağlı olarak sunucu HTML kodunu sağlar.
  • Ayrı mobil web sitesi: Ayrıca masaüstü sayfasının ayna görüntüsü olan ayrı bir mobil site oluşturmak da mümkündür. Masaüstü sitesinde modellenmesine rağmen, farklı bir URL ve HTML koduna sahip bağımsız bir yapıdır.
Bir uygulama geliştirme: Uygulama indeksleme ve mağaza optimizasyonu
Uygulamaların gittikçe artan popülaritesi nedeniyle, birçok işletme müşterilerine web sitelerine ek olarak bir uygulama da sunuyor. Bu, gelişmiş kullanıcı deneyimi ve kullanışlı fonksiyonlar şeklinde katma değer sağlamalıdır . Çözüm yerel bir uygulama, web uygulaması, duyarlı tasarım veya mobil web sitesi olsun , her bir durumu değerlendirmelisiniz. Mobil SEO için önemli bir ayrıntı: Uygulamalarda bile keşfedilebilirlik bir rol oynar, ancak bu uygulama mağazalarında arama motorlarından daha fazla geçerlidir . Daha büyük bir müşteri tabanı oluşturmak için, uygulamayı erişilebilir ve bulması kolay hale getirmek önemlidir.

2. Bir mobil sitenin endekslenmesi

Bir yapılandırma seçeneği seçtikten sonra, Google’ın bir mobil sitenin kullanılabilir olduğunu bilmesini sağlamalısınız. Belirli bir yapılandırma için talimatlar Google Web Yöneticisi Araçları'ndan bulunabilir . Tarayıcıya, tüm araçların erişmesine izin vermek önemlidir. Google Araçları, tüm öğelerin mobil tarayıcılar için optimize edilmesini sağlayabilir. Google’a göre , tarayıcının belirli içeriğe erişimini engellemek için kullanılan robots.txt dosyasından kaçınmalısınız .

3. Tipik hatalardan kaçının

Mobil optimizasyon bir sıralama faktörü olduğundan, Google’ı mobil web siteleriyle etkilemek için kriterler vardır. Site üç önemli koşulu yerine getirmelidir :
  • Mobil kullanım kolaylığı: Bu, her ek mobil SEO önlemi için temel gereksinimdir. Google’ın 'Mobil Dostu Test aracı' yardımcı olabilir. Google'ın en büyük rakibi Bing, benzer bir araç sunuyor.
  • Kullanılabilirlik: bu mobil kullanım kolaylığı ile aynı değildir, ancak Google’ın desteğiyle burada uygun gereksinimleri de karşılayabilirsiniz. URL'nizi PageSpeed Insights aracına girin. Optimum kullanıcı deneyimi için ipucu alacaksınız (masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı). Araç, web sitesi operatörlerine yazı tipi boyutunu, bağlantıları, işlev düğmelerini ve görüntüleme alanının yapılandırmasını uyarlamalarını önerir.
  • Hız: Adından da anlaşılacağı gibi, Google PageSpeed Insights bir sitenin hızını da kontrol eder. Buradaki olası ipuçları, JavaScript ve CSS'yi azaltmak, tarayıcı önbelleğini kullanmak ve görüntüleri optimize etmek olabilir.
PageSpeed Insights uygulamasını kullanarak mobil sitelerde sıkça görülen tipik hataların çoğundan kaçınabilirsiniz. Engellenen JavaScript, CSS ve resim öğelerinin yanı sıra, diğer sorunlar geri alınamaz içerik, hatalı yönlendirmeler ve mobil cihazlara özel 404 hataları içerir.

Bu makale , mobil sitelerdeki tipik SEO hatalarını nasıl tespit edeceğinizi ve çözeceğinizi gösterir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst