İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

"Mustafa"

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Atatürk'ü normal bir insan olarak göremiyorum!
Kalabalıkta kendini belli ediyor zaten!
O farklı, putlaştırıyor olsak da o eşsiz bir lider. Dünyada 3-5 asırda bir gelen önderlerden biri!

Atatürk'ü tanımıyor olsanız, hiç resmini görmemiş olsanız acaba hangisini Atatürk diye seçerdiniz?
http://www.hosresim.com/data/media/62/mustafa kemal ataturk 7.jpg
http://www.arkitera.com.tr/UserFiles/Image/news/art/news/2007/ekim/ataturk3.jpg
http://img260.imageshack.us/img260/6796/atam5fr6.jpg

Eh...
http://www.alabildigine.net/dosyalar/resim/ataturk-koltukta.jpg

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Başka bir yönetmen çekseydi,
Atatürk yine içki içebilirdi, kadınlara ilgisi yine olabilirdi ancak öyle bir dille anlatılırdı ki, Mustafa Kemal Atatürk yine bir lider olarak gözümüzde büyür, ona olan sevgimizi kat kat arttırabilirdi.
Bir programda adamın biri öğretmen olan arkadaşının sınıfını filme götürdüğünü ve filmin sonunda çok büyük bir hata yaptık, keşke bizim öğrenciler bu filmi izlemeseydi dediğini anlattı.
8-12 yaş arası gençlerde ne gibi düşünceler oluşur tahmin edebiliyormusunuz. Filmi izleyen bir öğrenciye bir daha Atatürk ü nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz.
Bunu düşündükçe kızgınlığım katlanarak artıyor.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar şu açıdan niye düşünmüyorsunuz?
Filmin adı "Atatürk" değil.Filmin adı "Mustafa".Ne kadar samimi ve insani olarak yaklaşılmış filmde isim seçiminde bile.Ben Mustafa diye bir film çıkacağını duyunca direk insani yanlarını ele alan bir film olacağını anladım.

Allah aşkına sıradan bildiğimiz Atatürk'ün başarılarını ve büyük liderliğini anlatan bir film olsaydı, o zaman derdiniz ki sırf para kazanılmak için yapılmış film.Çünkü herkesin bildiği şeyleri tekrarlamak olurdu.
Şimdi herkes tarafından bilinmeyen taraflarını ortaya koyduklarında ise herkes hede hödö demeye başladı.
Can Dündar çok akıllı ve demokrat bir adam.Bu filmi objektif değerlendirmek için epey yol katetmemiz gerekiyor anlaşılan.Atatürk'ün Tanrı olarak gösterildiği nesiliz biz.

Böyle büyük adımlar örnek alınabilmeli.İnsani kusurları olduğu insanlara aktarılmalı.Atatürk'ün meclis arkadaşıyla sarhoş olduktan sonra geceden sabaha kadar birbirlerini eve bırakmaları gibi insani ve komik durumlar bilinmeli.Bilinmeli ki, insanlar kendilerinde gördüğü kusurlar sebebiyle onun gibi olamayacağını düşünüp pes etmesin.Karanlıktan korkan,kısa boylu,ince sesli,yanlızlık çeken,alkol almayı seven şahıslar, kendilerinde bu kusurları görüpte "ben onun gibi olamam" demesin.

Atatürk'ü zorla "içki içerdi ama müslümandı,bak kuranda okurdu" diye anlatmaya çalışan insanlara şaşırmamak elde değil.Niye insanlara kabul ettirmeye çalışıyorsunuz ki bunu?
Bu ülkenin kurtarıcısı bu ülke vatandaşlarının dinini paylaşmak zorunda mı? Eğer bir dine inanmıyorsa bu şahıs yeterli değil midir?Din bir vicdan özgürlüğü değil midir? Din konusunda bir futbol takımı tutmak gibi basit düşünmeliyiz insanları yargılarken.

Atatürk bırakın dindarı,müslüman bile sayılmaz.Ben bundan hiç gocunmuyorum.Dinsiz olduğu için onu tanımayacak olanlar varsa çok yol katetmeleri gerekiyor demektir.

"Biz ilhamlarımızı gökten değil, yeryüzünden alıyoruz, bizim ilkelerimiz gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla bir tutulmamalıdır"
M.Kemal Atatürk //Can Dündar'ın röportajında da yer alıyor.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
1.
1 KASIM 1937 - TBMM AÇILIŞ KONUŞMASI

"Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaibten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz"

2. Karanlıktan korkmak, kısa boylu olmak ,ince sesli olmak, yanlızlık çekmek, alkol almayı semek ve almak insalar için bir kusuru olarak görülemez..

3.
O öyle bir devki, öyle zeki bir insan ki, öyle yüce bir insan ki ... Yan filmin malzemesi çok. Ayrıca film için tüm kapılar da size açılmış, tüm arşiv ellerinizin altında. Böyle bir durum da iken eğer siz onun o yönlerini ele almayıp bu şekilde bir anlatıma geçerseniz, kusura bakmayın ama adama sorarlar "neden ?" diye ... Olay bundan ibarettir...

4. Kaldı ki Atatürk'ü dinsiz biri olarak görebilmenizi hiç anlayamadım !

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Demek istediklerim anlaşıldı sanırım.Söylediğim kelimelerin ayrıntılarına takılmayın."kusur" veya "farklılık" ne farkeder? Biraz kasmışsınız sanki muhalif olmak için.
Verdiğiniz cevaplarıda maddeler halinde yazmanın mantığını özel mesajla açıklarsanız sevinirim.Paragraf değiştirmek yeterlidir.

Atatürk'ü dinsiz olmayan biri olarak gösterme çabanızı bende anlamıyorum.Dindar veya değil ne farkeder? Bunu anlatmaya çalışıyorum.Dinsiz olması yaptıklarının değerini değiştirir mi? Kurtardığı toplum müslüman diye kendiside öyle olmak zorunda mı? Niye zorla kafamızda biçtiğimiz kılıfa oturtmaya çalışıyoruz.Şekilcilikten kurtulamadık gitti.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Posta kutuma şöyle bir email geldi.

'Mustafa' filmi tartışmaları sürerken, Bekir
Coşkun'dan konuya ilişkin bir yazı geldi.
Bakın Coşkun Atatürk ve İsmet Paşa'yı nasıl
konuşturdu!

Atatürk Mustafayı görse...

DİYELİM ki Atatürk beyaz atının üzerinde çıkageldi,
yanında İsmet Paşa,
komutanları, yaverler...

Aşağıda Cumhuriyet Bayramı ve herkes
"Mustafa"yı seyretmek için kuyruklarda.

Atatürk, İsmet Paşanın kulağına eğilerek:

"Şu arkada, elinde bazuka gibi boru olan, topçu
neferi midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, o Can Dündar, muharrir...
Elindeki kamera aleti,
hususiyeti sinema çeker..."

"Niye atlarımızın kıçını çekiyor?.."

"Buna insani boyut belgeseli diyorlar..."

Ata:

"İlke ve inkılaplar yönü ile de belgesel imal
ederler mi bu fikriyatta
olanlar?.."

"Sponsor lazım..."

"Sponsor bir nevi milli şuur gibi bir şey
midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, parayı veren... Parayı kim
veriyorsa, şuur o cihette
nüks etmektedir..."

Atatürk:

"Pekiiii... Aziz milletimiz sinemaya girip, aziz
askerlerimizin cephelerde
elde ettikleri muazzam zaferleri vefa hissiyatları içinde
mi seyretmekte?.."

İsmet Paşa:

"İnsani yön belgeseli hesabıyla bakmaktadırlar,
gece karanlıkta önderimiz ne
yapmakta..."

Ata:

"O karanlık gecelerde uykusuz kalıp bir hür vatan
yaratma sancılarımın
acısını anlamışlar demek ki..."

İsmet Paşa fısıldayarak:

"Hayır, bir oturuşta büyük rakı içtiğiniz, gece
karanlıktan korktuğunuz ima
edilmekte..."

Atatürk hüzünle:

"Buna asıl aydınlıktan korkan hilafetçiler
sevinecekler... Onlar hálá
dergáhlarında oturuyorlar mı İsmet?..."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, devletin tepesinde
oturuyorlar..."

"Peki, Cumhuriyet Bayramı diye neyi kutlamaktadır bu
millet..."

İsmet Paşa:

"Cumhuriyetten geri kalanını..."

Atatürk, atını çevirir:

"Gidelim Paşa..."

RaSCaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hakikaten durumu güzel açıklamışlar maildeki yazıda iyinet :)

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bekir coşkun kendi hislerini atatürk'ün ağzından tahmin yürüterek söylemiş.Atatürk'ü kullanmış.İşimize geldiği gibi yorumlamayalımda,gerçekle yorumlayalım.

Can Dündar'ın röportajından alıntı.
..
.. bence Atatürk filmi görse, tepkisi Bekir Abi gibi olmazdı. "İsmet, bizim aklımız var. Başkalarının dediğine bakmayalım. Kendi kararlarımızı kendimiz verelim..." derdi.

Bu da acayip şimdi, nereden biliyorsunuz?

-Armstrong’un "Bozkurt"u Atatürk’ün sağlığında yazılmış tek biyografi. Aynı zamanda Atatürk aleyhine yazılmış en ağır kitaplardan biri. İngiltere’de kıyametleri koparıyor. Atatürk merak ediyor ve getirtiyor kitabı, sofrada açtırıyor ve "Okuyun bakalım!" diyor. Okumaya başlıyorlar, "Daha?" diyor, "Paşam buraları okumasak" diyorlar, "Okuyun" diyor, "Ama paşam" diyorlar, "Ne demiş?" diyor, "Hayvan mı demiş?", "Yok efendim, öyle değil de", "Ne demişse okuyun" diyor, okuyorlar. "Eğlenceli bir kitap" diyor; "Yaşadıklarımızı eksik bile yazmış. Ben tamamlayayım da kitaba eklensin. Memleket de okusun. Hükümet kitabın yurda sokulmasını yasaklamakla hataya düşmüş." Böyle hoşgörülü bir Atatürk’ten siz sansürcü, ceberrut bir portre yaratmışsınız ve bize onu yutturmaya çalışıyorsunuz. Ben o Atatürk’ü benim liderim saymıyorum. Ben kendi tanıdığım lideri anlatmaya çalışıyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5