İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MyBB - Site hek İçin Gerekli Önlemler

JelixViewer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar son zamanlarda bakıyorum ki birçok kişinin sitesi hekleniyor.Malesef ki aslında biz Türk'üz kardeşiz böyle birşey yapmamamız gerekiyor ama bir takım böyle şeyler oluyor bazen hekleyen suçluyken bazende heklenen suçlu oluyor çünkü bazı insanlar iyice nerdeyse sitemi hekleyin diyorlar biz istiyoruz ki lütfen bunların hiçbiri olmasın.Bunun için birkaç şeyler söylemek istiyorum.

1.Sosyal Mühendislik:
Sosyal Mühendislik ile hek yemek için almanız gereken önlem bilgisayarınızda güvenilir bir virüs programı olması gerekir ki bazı ark niyetli kişilerden keylog yemeyiniz.Kimseye şifrenizi kolay kolay vermeyiniz ben onu yapıcam bunu yapıcam diye sadece çok güvendiğiniz kişilere anca verin zaten MyBB ile alakalı sorununuz olursada biz varız zaten buyrun bizlere sorun.

Site Serverdan hek Yemek:
Sitenizin barındığı servarda açık varsa serverdan heklenebilirsiniz.Bunun için ise alabiliceğiniz önlem çok güvenilir bir serverda sitenizin barındırılması gerekir.

Sistem:
Kullandığınız sistemde açık olabilir.Bu da sitenizin heklenmesinde büyük bir kolaylık yaratır.Mesela bir vB sisteminde büyük açıklar vardır ve bunlar kapatılması zaman alır böylece heklenebilirsiniz.Bir MyBB de bu sorun pek yoktur şuana kadar ben karşılaşmadım ama bazı eklenti,geliştirmelerde açık oluyor mesela.

Panel:
Panelden hek yiyebilirsiniz bazı kullandığınız panellerde büyük açıklar vardır.

Yapılması Gerekenler:
Serverınızı sağlam bir server olarak seçmek.
Sisteminizin açıklarını kapatmanız veya açığı olmayan sistem kullanmanız gerek.

MyBB:
Admin Paneline Ek Şifre.
Admin Panelinin Klasör Adını Değiştirin.
config.php ismini değiştirmeniz.
config.php Chmod 644 yapmanız.

Gereklidir.

Makale: Yiğit Ç. - JelixViewer

OnuR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
+ olarak config bilgilerinizi şifrelemeniz bir nebze de olsa güvenliğe etki edecektir..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5