İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySQL 4.1.x ve Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
PM'den konuştuklarımızı buraya yazmak daha iyi olur sanırım, diğer arkadaşlarımızda faydalanır. tüm konuşmayı önce buraya geçip, yeni sorumu soruyorum....

Orjinal Mesaj Sahibi atay
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=25541
buradaki yazınızı okudum. bi serverim var fakat linux kullanmayı çok iyi bilmiyorum. mesajdaki, "server sahipleri:" bölümünü bi arkadaşa yaptırttım. fakat düzelmedi...
http://www.kazimkoyuncu.web.tr/forum...hp?topic=328.0
buraya şimdi deneme için bi başlık açtım. ÖüÇ vb. karakterler çıktı fakat, İ çıkmadı mesela.... ne yapabilirim ben ??

Orjinal Mesaj Sahibi nokie
merhaba yeni sunucunuzda yedeği yüklemeden önce veri tabanınızı doğru oluşturdunuzmu? örneğin:

Kod:
CREATE DATABASE veritabanıadı CHARSET=latin5 COLLATE=latin5_turkish_ci;
şeklinde veri tabanınızı oluşturmanız gerekir, ve yedeğinizi bu oluşturduğunuz doğru veri tabanına yüklemenir gerekir. Birde charset olarak latin5 mi kullanıyor tablolarınız?

Yeni sorum:

arkadaşa söyledim yaptı. ama tam olarak ne yaptı bilemiyorum. örneğin ben, makine kontrolünü yeni yeni öğrenmeye çalışan biriyim. aslında siz birde mesela o cnf u ssh de nasıl açacaz vs. adım adım anlatsanız çok iyi olur.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MySQL 4.1.x'e kurulu bir db daha sonra 4.0.x'te sorun çıkarır mı, veya bu aşamada neler yapılmalıdır?

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
merhaba, sorun çıkarmaz fakat çok zorunlu olmadıkça yükleme yapmayın bence.

4.1.x'e kurulu veri tabanını 4.0x versiyona sorunsuz aktarabilmek için aşağıdaki komutla dump yedeği almanız gerekiyor:

mysqldump --compatible=mysql40 --default-character-set=tablolarınızın_karakter_seti -u veritabanı_kullanıcıadı -p veritabanıadı > /dizin/yedek.sql

sonra bu şekilde alınan yedeği 4.0x versiyona yüklerken ise:

mysql -u veritabanı_kullanıcıadı -p veritabanıadı < /dizin/yedek.sql

şeklinde yükleyebilirsiniz, herhangi bir sorun olmaz.

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Yeni sorum:

arkadaşa söyledim yaptı. ama tam olarak ne yaptı bilemiyorum. örneğin ben, makine kontrolünü yeni yeni öğrenmeye çalışan biriyim. aslında siz birde mesela o cnf u ssh de nasıl açacaz vs. adım adım anlatsanız çok iyi olur.

şimdi öncelike my.cnf dosyanızın makinenizdeki yerini bulun, bunu için basit bir komut:

locate my.cnf

komutunu kullanabilirsiniz, genelde /etc/my.cnf altında olur.

cnf dosyasını açmak için sistemdeki mevcut editorlerden varsa pico, nano, yoksa vi kullanabilirisniz.

pico /etc/my.cnf

komutu ile dosyayı açıyorsunuz ve ilk mesajda yazdığım her satıra dikkat ederek eklemeleri yapıyorsunuz, herşey bitince dosyayı kaydedip çıkmak için: ctrl +x bastıktan sonra Y basıyor ve çıkıyorsunuz. Bu yaptığınız değişikliklerin aktif olabilmesi için:

service mysqld restart

komutunu kullanıyoruz. ve bukadar.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
nokie' Alıntı:
my.cnf dosyandaki [client] , [mysqld] bölümlerinde aşağıdakiler mevcutmu? :

Kod:
default-character-set=latin5
default-collation=latin5_turkish_ci

Ayrıca [mysqld] bölümünde aşağıdaki satırı ekledinmi? :

Kod:
init-connect='SET NAMES latin5'

Değişikliklerden sonra mysql sunucusuna reset attığında hala sorun devam ediyorsa:

show variables like '%latin5%'; komutunun çıktısını buraya gönderebilirmisin?

birde kullandığın mysql versiyonu ve bu sorunu ne yaptığında tekrarladığında yazabilirmisin? örnek: yedeği yükledikten sonramı, yoksa yeni oluşturulmuş bir veri tabanına veri girdiğindemi karakterler ? dönüşüyor.

Aynen yaptım. Sorun halen daha devam ediyor. Yanlız benim my.cnf da [client] diye bir yer yok. Verdiklerini [mysqld] satırının altına ekledim. Sonuç aynı. Çok sinir bozucu bir olay bu

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eveet, başka bir karakter sorunu ile karşılaştım..
Eski bir sitemi tekrar yayına sokmaya karar verdim.Fakat yedek alırken sanırım latin1_swedish_ci olarak yedek almışım.Fakat db'deki Türkçe karakterlerde herhangi bir sorun yok.Yeni bir db oluşturup "phpMyAdmin - İşlemler" bölümünden "Karşılaştırma" yı latin5_turkish_ci olarak ayarlıyorum.Daha sonra yüklediğimde ise, latin1_swedish_ci olarak yükleniyor.Doğal olarak da sitede Türkçe karakterler ? olarak çıkıyor.Bu db'yi latin5_turkish_ci olarak nasıl yükleyebilirim acaba? (DB'yi ssh'tan yüklüyorum)

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Eski bir sitemi tekrar yayına sokmaya karar verdim.Fakat yedek alırken sanırım latin1_swedish_ci olarak yedek almışım.Fakat db'deki Türkçe karakterlerde herhangi bir sorun yok.Yeni bir db oluşturup "phpMyAdmin - İşlemler" bölümünden "Karşılaştırma" yı latin5_turkish_ci olarak ayarlıyorum.Daha sonra yüklediğimde ise, latin1_swedish_ci olarak yükleniyor.Doğal olarak da sitede Türkçe karakterler ? olarak çıkıyor.Bu db'yi latin5_turkish_ci olarak nasıl yükleyebilirim acaba? (DB'yi ssh'tan yüklüyorum)

Yok mudur benim sorunuma bir çözüm :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Yok mudur benim sorunuma bir çözüm :)
DB'yi konsoldan latin1 olarak oluşturur ve db'yi konsoldan yüklersen sanırım olur. Konunun yukarlarında gerekli açıklamalar var zaten.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
DB'yi konsoldan latin1 olarak oluşturur ve db'yi konsoldan yüklersen sanırım olur. Konunun yukarlarında gerekli açıklamalar var zaten.

latin1 olarak denedim yine olmadı..Dump script denedim yine TR karakterleri göstermiyor..Aslında ö-ü gösteriyor.. ı-ş göstermiyor gibi..Gece gece kafa patlatacam biraz :)

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben ilk defa php kullanmaya başladım. phpbb forumu yükledim. Haliyle bendede Türkçe karakter sorunu çıktı. Bir kısmını hallettim lakin bu seferde karakterler ? şeklinde gösteriyor. Cevabını da aslında Nokie 1. sayfada vermiş

nokie' Alıntı:
Ancak sistem ayarları latin1 olarak ayarlı olan bir makinede, bu ayarları yapsanız bile bu sefer türkçe karakterlerin yerine sayfanızda soru işaretleri çıkacaktır '?' gibi.

Bununda çözümü çok basit, mysql bağlantısı yaptığınız sorgu koduna aşağıdaki eklentiyi yapmanız yeterli;

mysql_query("SET NAMES 'latin5'");

Lakin arkadaşlar bu phpbb forumdan anlayan varsa bu kodu eklemem için data bağlantısı yapılan dosyanın ismini ve tam olarak nereye yerleştireceğimi yazabilirse çok sevinir ve size dua ederim.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bağlantı kütüphanesi /phpp ana dizinde /db içerisinde ama sizin sorununuzu çözebileceğini sanmıyorum.

Bir kaç kere başıma geldi o nedenle buradaki konudan faydalanarak bir kaç dilde yedekleme yaptım ve yeniden yükledim ama ne yaptıysam tam olarak düzeltemedim.

Son olarak sql dosyalarını zipleyerek taşıdım ve sorun çözüldü. Ama bu çözüm sizin sorununuzu çözmeyebilir.

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mysql 4.1.x phpbb forum Türkçe karakter sorunu

Sonunda php kullanmaya karar verdim.

Server a Phpbb forum kurdum. MySQL 4.1.x serisinde karşılaştırma seçeneği olarak "latin5_bin (büyük, küçük harf duyarlı)" yükledim ama bu seferde Türkçe karakterler ? şeklinde görünüyor. Bunu da çözebilmem için phpbb forumda mysql bağlantısı yaptığım sorgu koduna bu mysql_query("SET NAMES 'latin5'"); eklentiyi yapmam gerekiyor ama hangi dosyada ve nereye ekleyeceğimi bulamadım.

Php ci arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Önce bu konuyu okuyun isterseniz okumadıysanız tabii. :)
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=25541

Orayı okudum bir kısmını o konudan okuyarak hallettim. Sorun şu : Sn Nokie' nin belirttiği mysql_query("SET NAMES 'latin5'"); bu kodu phpbb forumda db bağlantısı yapılan php uzantılı dosyayı ve nereye koyacağımı bulamıyorum. Umarım anlatabilmişimdir. :D

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Bu konu ile diger konuyu birlestiriyorum, tek konu uzerinden devam edelim

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ayantas' Alıntı:
Orayı okudum bir kısmını o konudan okuyarak hallettim. Sorun şu : Sn Nokie' nin belirttiği mysql_query("SET NAMES 'latin5'"); bu kodu phpbb forumda db bağlantısı yapılan php uzantılı dosyayı ve nereye koyacağımı bulamıyorum. Umarım anlatabilmişimdir. :D

Arkadaşlar yokmu bu soruyu cevaplayacak php ci. :(

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
ayantas' Alıntı:
Arkadaşlar yokmu bu soruyu cevaplayacak php ci. :(

Sorun spesifik olarak bir program ile ilgili, phpbb kullananlar belki bir oneride bulunurlar.

Genel mantik olarak yapaman gereken, mysql baglantisi kurulduktan sonra ilk is olarak
koymalisin.
Baglanti hangi dosyada yapiliyor onu da grep yada find ile bulabilirsin, mysql_connect i arayarak.

ayantas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet' Alıntı:
Sorun spesifik olarak bir program ile ilgili, phpbb kullananlar belki bir oneride bulunurlar.

Genel mantik olarak yapaman gereken, mysql baglantisi kurulduktan sonra ilk is olarak
koymalisin.
Baglanti hangi dosyada yapiliyor onu da grep yada find ile bulabilirsin, mysql_connect i arayarak.

Teşekkürler İyinet. Valla sende olmasan...

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
SLiM_BoY' Alıntı:

Merhaba,

Öncelikle yanıt geciktiği kusura bakmayın, bir süredir tatildeydim. latin1_swedish_ci karşılaştırmasında türkçe karakterler için sorun olmaz, sadece harf sıralamalarında türkçe harfler en sona atılır. Ancak bunu latin5 setine çevirdiğin için doğal olarak karakterler '?' olarak çıkar.

Bununla beraber latin1 bazı kullandığın php yazılımlarda büyük türkçe harflerde sorun çıkarabilir, sonuçta latin1 de türkçe karakter bulunmamaktadır.

Veritabanın başından beri latin1 ile kodlandığından bütünüyle latin5'e çevirmen çok sorun çıkarır.. dünüştürücüler mevcut ama pek sağlıklı değil açıkcası.

Tavsiyem bu veritabanını sorunsuz kullanabilmek için, öncelikle aşağıdaki gibi veritabanını oluştur:

Kod:
CREATE DATABASE veritabanıadı CHARSET=latin1 COLLATE=latin1_swedish_ci;

Bu oluşturduğun veritabanına latin1 karakter seti kullanan yedeğini import et, sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

not: daha önce sayfalarında charset iso-8859-9 kullanıyordu isen yine böyle kullanmalısın. Normalde latin1 => iso-8859-1 setine denk geliyor ama başından beri 8859-9 ile verilerin veritabanına girildiğinden buna ihtiyaç duyar.

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
ayantas' Alıntı:
Ben ilk defa php kullanmaya başladım. phpbb forumu yükledim. Haliyle bendede Türkçe karakter sorunu çıktı. Bir kısmını hallettim lakin bu seferde karakterler ? şeklinde gösteriyor. Cevabını da aslında Nokie 1. sayfada vermiş

Lakin arkadaşlar bu phpbb forumdan anlayan varsa bu kodu eklemem için data bağlantısı yapılan dosyanın ismini ve tam olarak nereye yerleştireceğimi yazabilirse çok sevinir ve size dua ederim.

Merhaba,

Sorunun çözüldümü bilmiyorum ama phpbb hakkında detaylı bilgim yok maalesef. Bunu phpbb resmi forumlarında ufak bir araştırma yaparak bulabilirsin sanıyorum.

Olmazsa uygun bir vakitte senin için araştırabilirim tabi sorunun halen çözülmediyse, bilgilendirirsen sevinirim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5